Kaczyński: Funkcja Wojciechowskiego jest "najważniejsza, jaką uzyskaliśmy w UE". Dalej mówił o Tusku

Podczas wtorkowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński zachwalał wybór Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza unijnego ds. rolnictwa, stwierdzając, że jest to pozycja ważniejsza niż przewodniczącego Rady Europejskiej, które to stanowisko piastuje Donald Tusk.
Zobacz wideo
Ostateczna decyzja ws. Janusza Wojciechowskiego. Jednomyślnie został on zatwierdzony przez przedstawicieli wszystkich grup w PE jako przyszły komisarz ds. rolnictwa. To jest najważniejsza funkcja, jaką uzyskaliśmy w UE. Bo nie przewodniczący Rady Europejskiej, tylko właśnie komisarz, który dysponuje ogromnym budżetem, jest najważniejszy

- argumentował Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia.

Komisarz jest ważniejszy niż szef Rady Europejskiej

Jarosław Kaczyński uznał wybór Wojciechowskiego za szczytowe osiągnięcie polskiej dyplomacji. W ten sposób szef Prawa i Sprawiedliwości umniejszył nie tylko funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, którą piastuje Donald Tusk, ale także innych unijnych komisarzy, których stanowiska piastują polscy politycy. Mowa obecnych i byłych polskich urzędnikach UE, m.in. o Elżbiecie Bieńkowskiej, Danucie Huebner, Januszu Lewandowskim, czy Jerzym Buzku, który piastował stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Jarosław Kaczyński jednocześnie ponownie podjął się krytyki wcześniejszych rządów, podkreślając, że PiS chce być i jest partią polskiej wsi. W tym celu zacytował sam siebie.

Generalnie rzecz biorąc, postawa rządzących była taka sama. Ale w pewnym momencie powstała formacja polityczna, która nie wstydziła się polskiej wsi. Tutaj mogę zacytować, przepraszam, bo to nie wypada, samego siebie: że jesteśmy dumni, że reprezentujemy polską wieś

- podkreślał Jarosław Kaczyński.

Morawiecki także chwali Wojciechowskiego: "sukces negocjacyjny"

"Teka komisarza ds. rolnictwa w polskich rękach to wielki sukces negocjacyjny i ogromna odpowiedzialność za budżet ponad 300 mld euro" - skomentował na Twitterze wybór Wojciechowskiego premier Mateusz Morawiecki.

Wojciechowski został powołany na stanowisko po drugim wystąpieniu w PE. Wtedy jednak nie dostał "zielonego światła", a europosłowie zadali Wojciechowskiemu dodatkowe pytania na piśmie. 8 października odbyło się kolejne wystąpienie polityka w PE, które uznano za wystarczające, aby powierzyć mu funkcję komisarza ds. rolnictwa. Wojciechowski od 2016 r. pełni rolę audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Więcej o: