Kaczyński: Funkcja Wojciechowskiego jest "najważniejsza, jaką uzyskaliśmy w UE". Dalej mówił o Tusku

Podczas wtorkowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński zachwalał wybór Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza unijnego ds. rolnictwa, stwierdzając, że jest to pozycja ważniejsza niż przewodniczącego Rady Europejskiej, które to stanowisko piastuje Donald Tusk.

Ostateczna decyzja ws. Janusza Wojciechowskiego. Jednomyślnie został on zatwierdzony przez przedstawicieli wszystkich grup w PE jako przyszły komisarz ds. rolnictwa. To jest najważniejsza funkcja, jaką uzyskaliśmy w UE. Bo nie przewodniczący Rady Europejskiej, tylko właśnie komisarz, który dysponuje ogromnym budżetem, jest najważniejszy

- argumentował Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia.

Komisarz jest ważniejszy niż szef Rady Europejskiej

Jarosław Kaczyński uznał wybór Wojciechowskiego za szczytowe osiągnięcie polskiej dyplomacji. W ten sposób szef Prawa i Sprawiedliwości umniejszył nie tylko funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, którą piastuje Donald Tusk, ale także innych unijnych komisarzy, których stanowiska piastują polscy politycy. Mowa obecnych i byłych polskich urzędnikach UE, m.in. o Elżbiecie Bieńkowskiej, Danucie Huebner, Januszu Lewandowskim, czy Jerzym Buzku, który piastował stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Jarosław Kaczyński jednocześnie ponownie podjął się krytyki wcześniejszych rządów, podkreślając, że PiS chce być i jest partią polskiej wsi. W tym celu zacytował sam siebie.

Generalnie rzecz biorąc, postawa rządzących była taka sama. Ale w pewnym momencie powstała formacja polityczna, która nie wstydziła się polskiej wsi. Tutaj mogę zacytować, przepraszam, bo to nie wypada, samego siebie: że jesteśmy dumni, że reprezentujemy polską wieś

- podkreślał Jarosław Kaczyński.

Morawiecki także chwali Wojciechowskiego: "sukces negocjacyjny"

"Teka komisarza ds. rolnictwa w polskich rękach to wielki sukces negocjacyjny i ogromna odpowiedzialność za budżet ponad 300 mld euro" - skomentował na Twitterze wybór Wojciechowskiego premier Mateusz Morawiecki.

Wojciechowski został powołany na stanowisko po drugim wystąpieniu w PE. Wtedy jednak nie dostał "zielonego światła", a europosłowie zadali Wojciechowskiemu dodatkowe pytania na piśmie. 8 października odbyło się kolejne wystąpienie polityka w PE, które uznano za wystarczające, aby powierzyć mu funkcję komisarza ds. rolnictwa. Wojciechowski od 2016 r. pełni rolę audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Więcej o:
Komentarze (214)
Kaczyński: Funkcja Wojciechowskiego jest "najważniejsza, jaką uzyskaliśmy w UE". Dalej mówił o Tusku
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 56 razy 50

  Jarek chyba ma przerzuty na mózg :-)
  Chyba że od Suskiego sobie przeszczepił :-)

 • Tomasz Rodak

  Oceniono 53 razy 47

  Polacy ufaja temu idiocie. Zdaje sie, ze Polacy nie sa juz godni zaufania.

 • ar.co

  Oceniono 46 razy 44

  Jak Szydło dostanie wreszcie funkcję odpowiednią do swoich umiejętności, to prezes ogłosi, że najważniejsza w UE jest babcia klozetowa.

 • jac_l_w

  Oceniono 44 razy 42

  Kaczyński zapomina, ze te ogromne pieniądze trzeba rozliczać. Nie można ich zajumać i powiedzieć, że się po prostu należały.

 • e-menda77

  Oceniono 44 razy 40

  Pewnie pogrzeb Szyszki urządzą w sobotę i pół dnia będzie transmisja na żywo. W czasie, gdy jest cisza wyborcza.

 • jan-ru

  Oceniono 37 razy 33

  Powiedział I sekretarz PIS.

 • zsm-5

  Oceniono 36 razy 32

  Wszystko wskazuje na ciężki stan kaczora. Pastylki przepisane w 2010 roku w końskich dawkach już nie pomagają. I mamy kolejnego świra...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX