Nobel dla Tokarczuk. Serwis Allegro notuje boom sprzedażowy. "Kilka tysięcy wyszukań co pięć minut"

Przyznanie literackiej nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk nie tylko podniosło temperaturę w mediach i na rynku wydawniczym. W wir zakupów książek laureatki rzucili się czytelnicy w całym kraju. Serwis Allegro odnotował prawdziwy boom i to od pierwszej minuty po ogłoszeniu decyzji przez Akademię Szwedzką.
Zobacz wideo

Michał Bonarowski, odpowiedzialny za komunikację i PR w Grupie Allegro, potwierdził w rozmowie z Next.Gazeta.pl, że serwis sprzedażowy Allegro przeżywa dziś prawdziwe oblężenie ze względu na przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Od 1 minuty po ogłoszeniu decyzji Akademii Szwedzkiej serwis rejestruje po kilka tysięcy wyszukań książek Olgi Tokarczuk na minutę. A są to dane zebrane jedynie do godz. 14.30, co oznacza, że wynik ten może jeszcze wzrosnąć.

Odnotowaliśmy gigantyczne jak na rynek książki zainteresowanie. O ile dotychczas mogliśmy mówić o kilku/kilkunastu książkach Olgi Tokarczuk sprzedawanych dziennie za pośrednictwem serwisu, o tyle dziś mówimy już o kilkuset w pierwszej godzinie od ogłoszenia wyników. Tylko do godziny 14:30 rejestrowaliśmy co pięć minut po kilka tysięcy wyszukań dla hasła "Olga Tokarczuk" w naszym serwisie. Co więcej, spodziewamy się, że to zainteresowanie nie będzie maleć

- skomentował Michał Bonarowski z biura prasowego Allegro.

Olga Tokarczuk wywołała boom sprzedażowy

Wzmożone zainteresowanie Olgą Tokarczuk oraz wyraźny boom w sprzedaży jej książek zarejestrowała także sieć salonów Empik. "Z tego, co wiemy, konieczne będą dodruki, więc czytelnicy być może będą musieli poczekać z zakupami minimum tydzień" - poinformowała jeszcze przed werdyktem Akademii Szwedzkiej Monika Marianowicz, rzeczniczka prasowa Empiku. Oferta Empiku jest obszerna i tytułów polskiej noblistki nie brakuje, ale zainteresowanie jest ogromne. Pod względem popularności hitem niezmiennie jest wydana w 2007 r. książka "Bieguni". Jej popularność po otrzymaniu nagrody Bookera w 2018 r. wyłącznie wzrosła.

Polacy kupują więcej książek

Dane zebrane przez Allegro dotyczące sprzedaży książek są pocieszające. Wynika z nich, że Polacy coraz chętniej je kupują. W 2018 r. kupiliśmy ich blisko 7,7 mln, czyli o 800 tys. więcej niż rok wcześniej. 

"W ślad za tym wzrosła liczba książek sprzedawanych średnio co minutę: w 2018 r. było to 14,6 książki na minutę więcej niż rok wcześniej (13 egzemplarzy). Ofert książkowych jest coraz więcej. Pod koniec 2017 r. książki zostały zwolnione z opłaty za wystawienie (w serwisie Allegro - przyp. red.) i teraz ich liczba to ok. 11 mln" - czytamy w zestawieniu Allegro. "Liczymy, że przyznana dziś Oldze Tokarczuk literacka nagroda Nobla wpłynie wyłącznie pozytywnie na tę sytuację" - dodał Michał Bonarowski z biura prasowego Allegro.

Więcej o: