Olga Tokarczuk laureatką Nobla. Wzrost sprzedaży o... 6 tys. proc. 12 tys. książek w 10 godzin

Po tym, jak Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla, można było się zastanawiać, o ile wzrośnie sprzedaż książek autorki. Odpowiedź już znamy. "W kilka minut po pierwszych doniesieniach o Noblu dla polskiej autorki rozpoczął się istny szturm" - informuje Empik.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk wczoraj została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - czytamy w uzasadnieniu.

Natychmiast pojawiły się pytania, jak bardzo nagroda przełoży się na wzrost sprzedaży. Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora, w rozmowie z Next Gazeta.pl wyjaśnił, że Nobel nie daje automatycznej przepustki do zwiększenia sprzedaży. W przypadku Tokarczuk miało być jednak inaczej. Jest ona bowiem niezwykle rozpoznawalną pisarką.

Pół dnia wystarczyło, by książki Tokarczuk stały się bestsellerami

Ta teza zaskakująco szybko znalazła potwierdzenie w twardych danych. Jak poinformował nas Empik już w kilka minut po pierwszych doniesieniach medialnych o Noblu dla polskiej autorki rozpoczął się istny szturm na publikacje autorstwa Tokarczuk. Czytelnicy zaczęli je masowo zamawiać.

Sprzedaż wzrosła o 6 tys. proc.  w stosunku do poprzedniego dnia.

- poinformowali nas przedstawiciele sieci. Wyjaśnili też, że najchętniej wybierana jest książka "Bieguni", druga pod względem popularności pozycja to "Księgi Jakubowe", a kolejną jest  "Prawiek i inne czasy".

Książki Olgi Tokarczuk stały się bestsellerami w ciągu dosłownie pół dnia. Czytelnicy masowo wykupują publikacje polskiej Noblistki - i to nie tylko wydania drukowane, ale również e-booki i audiobooki. Hitem są "Bieguni".

Olga Tokarczuk z historyczną nagrodą. "Efekt Nobla zauważalny"

W sumie przez 10 godzin Empik sprzedał 12 tysięcy książek Olgi Tokarczuk. W samych salonach, w których książki Olgi Tokarczuk mają swoje stałe miejsce, już od godz.14.00-15.00 efekt Nobla zaczął być wyraźnie zauważalny. Do końca dnia czytelnicy kupili w sklepach stacjonarnych 5 tys. egzemplarzy książek Noblistki, co jest wynikiem osiąganym przez największe bestsellery w historii.

Czytaj też: Nobel dla Olgi Tokarczuk uczczony przez Wrocław. Darmowa komunikacja miejsca dla czytelników książek

- Już ubiegłoroczny Booker (prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii) spowodował ogromne zainteresowanie twórczością Olgi Tokarczuk - jej książka "Bieguni" była jedną z najchętniej wybieranych w Empiku w 2018 roku - podkreśla Michał Tomaniak, dyrektor działu książki w Empiku. - Literacki Nobel zadziałał jednak z wielokrotnie większą siłą.

Sieć informowała wczoraj, że nagroda dla Tokarczuk spowoduje konieczność dodruku jej książek. Wszystko wskazuje na to, że najbardziej optymistyczne przewidywania potwierdziły się.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: