Olga Tokarczuk laureatką Nobla. Wzrost sprzedaży o... 6 tys. proc. 12 tys. książek w 10 godzin

Po tym, jak Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla, można było się zastanawiać, o ile wzrośnie sprzedaż książek autorki. Odpowiedź już znamy. "W kilka minut po pierwszych doniesieniach o Noblu dla polskiej autorki rozpoczął się istny szturm" - informuje Empik.
Zobacz wideo

Olga Tokarczuk wczoraj została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" - czytamy w uzasadnieniu.

Natychmiast pojawiły się pytania, jak bardzo nagroda przełoży się na wzrost sprzedaży. Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora, w rozmowie z Next Gazeta.pl wyjaśnił, że Nobel nie daje automatycznej przepustki do zwiększenia sprzedaży. W przypadku Tokarczuk miało być jednak inaczej. Jest ona bowiem niezwykle rozpoznawalną pisarką.

Pół dnia wystarczyło, by książki Tokarczuk stały się bestsellerami

Ta teza zaskakująco szybko znalazła potwierdzenie w twardych danych. Jak poinformował nas Empik już w kilka minut po pierwszych doniesieniach medialnych o Noblu dla polskiej autorki rozpoczął się istny szturm na publikacje autorstwa Tokarczuk. Czytelnicy zaczęli je masowo zamawiać.

Sprzedaż wzrosła o 6 tys. proc.  w stosunku do poprzedniego dnia.

- poinformowali nas przedstawiciele sieci. Wyjaśnili też, że najchętniej wybierana jest książka "Bieguni", druga pod względem popularności pozycja to "Księgi Jakubowe", a kolejną jest  "Prawiek i inne czasy".

Książki Olgi Tokarczuk stały się bestsellerami w ciągu dosłownie pół dnia. Czytelnicy masowo wykupują publikacje polskiej Noblistki - i to nie tylko wydania drukowane, ale również e-booki i audiobooki. Hitem są "Bieguni".

Olga Tokarczuk z historyczną nagrodą. "Efekt Nobla zauważalny"

W sumie przez 10 godzin Empik sprzedał 12 tysięcy książek Olgi Tokarczuk. W samych salonach, w których książki Olgi Tokarczuk mają swoje stałe miejsce, już od godz.14.00-15.00 efekt Nobla zaczął być wyraźnie zauważalny. Do końca dnia czytelnicy kupili w sklepach stacjonarnych 5 tys. egzemplarzy książek Noblistki, co jest wynikiem osiąganym przez największe bestsellery w historii.

Czytaj też: Nobel dla Olgi Tokarczuk uczczony przez Wrocław. Darmowa komunikacja miejsca dla czytelników książek

- Już ubiegłoroczny Booker (prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii) spowodował ogromne zainteresowanie twórczością Olgi Tokarczuk - jej książka "Bieguni" była jedną z najchętniej wybieranych w Empiku w 2018 roku - podkreśla Michał Tomaniak, dyrektor działu książki w Empiku. - Literacki Nobel zadziałał jednak z wielokrotnie większą siłą.

Sieć informowała wczoraj, że nagroda dla Tokarczuk spowoduje konieczność dodruku jej książek. Wszystko wskazuje na to, że najbardziej optymistyczne przewidywania potwierdziły się.

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o:
Komentarze (89)
Olga Tokarczuk laureatką Nobla. Sprzedaż wystrzeliła o 6 tys. proc. 12 tysięcy książek w 10 godzin
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 15 razy 13

  - Nie wystarczy kupić, trzeba jeszcze przeczytać - Gliński *

  *:)

 • c.t.k

  Oceniono 16 razy 8

  Przekaz dnia dla pisstrollków: Nagroda Nobla nic nie znaczy, Tokarczuk nie napisała scenariusza do"Korony królów", więc też wielkie nic. Czekam na komentarz episkopatu oraz arcy, tego no, jak mu tam, z Krakowa. Posła Suskiego oraz "Chytrej Baby z Radomia", komentarzy też wyczekuję.

 • tybicz

  Oceniono 10 razy 8

  Władza szykuje publiczne palenie na stosach? Bo płomyk na pisowskim kaganku kultury i oświecenia jakiś taki słabiutki...

 • kadykianus

  Oceniono 9 razy 5

  Kupiłem wczoraj Księgi Jakubowe on line w PWN. Po godzinie dostałem maila, że zamówienie musza anulować bo książki już nie ma. Zamówiłem w Empiku a dostanę 30 października.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 9 razy 5

  "W kilka minut po pierwszych doniesieniach o Noblu dla polskiej autorki rozpoczął się istny szturm"
  Który pierwszy urzędnik Ministerstwa Kulturwy przyniesie komplet tytułów Nadczytelnikowi Glińskiemu, wygrywa biurko przy oknie.

 • przechrztaimason

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekaw jestem tylko, ilu odpadnie po pierwszych stronach. To nie są lektury lekkie, łatwe i przyjemne. Realizm magiczny połączony z esejem i doprawiony manifestem politycznym (co prawda w znakomitym wydaniu, ale jednak) może być dla wielu egzaltowanych przeżuwaczy zbyt ciężkostrawnym daniem. Mnie akurat nie podeszło nader swobodne podejście autorki do historii i podejście typu "kto nie będzie tolerancyjny zostanie rozstrzelany". Ale co kto lubi.

 • facet171

  Oceniono 6 razy 2

  Za rządów PO byłoby niemożliwe żeby obywatel polski dostał nagrodę Nobla. A tak Pan Prezes Jarosław zadzwonił gdzie trzeba i nagroda jest.

 • cent

  Oceniono 6 razy 2

  Dzień dobry,
  Sądziłem, że nigdzie ale właśnie tutaj znajdę miejsce gdzie spotkam ludzi mądrych, przyjaznych wszelkim innościom - forum wolności.

 • wujekdolf

  Oceniono 4 razy 2

  a jaki wpływ na dokonanie wyboru w niedzielę to się zobaczy :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX