Pada mit o zarobkach. "17 proc. badanych nie ma oszczędności, by utrzymać się przez tydzień"

Według badania przeprowadzonego przez centrum analityczne SpotData, zdecydowana większość Polaków może jedynie pomarzyć o "średniej krajowej". 17 proc. badanych nie ma nawet oszczędności, by przeżyć tydzień.
Zobacz wideo

Centrum analityczne SpotData opracowało raport dla Symmetricala, operatora aplikacji do obsługi finansów pracowniczych, który pod lupę bierze realne zarobki Polaków.

Jak donosi "Puls Biznesu", według badania ankietowego przeprowadzonego wśród pracujących na umowę o pracę lub zlecenie Polaków w wieku co najmniej 24 lat, aż 34 proc. badanych zarabia jedynie 2-3 tys. zł netto, a 19 proc. mniej niż 2 tys. zł.

Pojawiająca się w przestrzeni publicznej kwota przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest dla większości Polaków ciągle nieosiągalna.

- stwierdza dziennik.

"Średnią krajową lub więcej zarabia tylko 17. proc. Polaków"

Z opracowania wynika także, że "średnią krajową" lub więcej zarabia jedynie ok. 17 proc. Polaków.

Okazuje się, iż 17 proc. badanych nie ma nawet oszczędności, by utrzymać się z nich przez tydzień. Kolejne 19 proc. nie przeżyłoby z oszczędności miesiąca, a 22 proc. kwartału.

- czytamy w raporcie.

Z danych GUS opublikowanych w sierpniu wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie w lipcu wynosiło 5 182,43 zł brutto. Było o 7,4 proc. wyższe, niż rok wcześniej.

Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 rokuŚrednie miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 roku Źródło: GUS

Czytaj też: Sedlak: Obietnice, że w ciągu kilkunastu lat dogonimy UE należy włożyć miedzy bajki

Jakich zarobków oczekują Polacy? Mamy wyniki badań

Z sondażu Kantar przeprowadzonego dla portalu Gazeta.pl, "Gazety Wyborczej" i radia TOK FM wynika, że Polacy chcieliby średnio dochodów na poziomie ponad 4500 zł - tyle że na rękę.

Uczestnicy sondażu odpowiadali też na pytanie, jaki poziom miesięcznych dochodów na rękę wystarczyłby im, by godnie żyć. Średnia to 4583 zł, przy czym jest wyraźnie, bo o prawie 1200 zł wyższa w przypadku mężczyzn (5222 zł) niż kobiet (4023).

Tych, którzy zadowoliliby się znacznie skromniejszymi dochodami, jest całkiem sporo. 7 proc. wskazało kwotę 2000 zł, a 8 proc. - 2500 zł. To zapewne oznacza, że teraz zarabiają mniej. Największy odsetek takich osób znajduje się w grupie wiekowej 60+ (odpowiednio 15 i 14 proc.), czyli chodzi tu między innymi o emerytów.

Więcej o: