Węgry. Coca-Cola ukarana za kampanię "Love is Love". Miała "szkodzić moralnemu rozwojowi nieletnich"

Węgierski serwis Index.hu podał, że tamtejszy oddział koncernu Coca-Cola został ukarany grzywną. Powodem była kampania reklamowa "Love is Love", która pokazywała pary homoseksualne, wywołując w sierpniu 2019 r. spore zamieszanie. Węgierski urząd ochrony konsumentów uznał, że kampania złamała prawo i nałożył karę o równowartości 6,5 tys. zł.
Zobacz wideo

Węgierski urząd uznał, że sierpniowa kampania reklamowa złamała punkt ustawy reklamowej, która mówi o zakazie reklam, które mogą szkodzić fizycznemu, duchowemu, emocjonalnemu, bądź moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Kara grzywny wyniosła 500 tys. forintów, czyli ok. 6,5 tys. zł.

"Love is Love" oburzyło część opinii publicznej

Zarzuty w tym tonie zgłaszała od początku chrześcijańska organizacja CitizenGO, która w tamtym czasie wystosowała skargę obywatelską. Petycję podpisało ponad 20 tys. osób. Napisano w niej, że dotychczas nie promowano homoseksualizmu w tak otwarty sposób i "jeśli węgierskie społeczeństwo zgodzi się na to, będą podejmowane coraz to nowe kroki". 

Coca-Cola broni kampanii i równości

Grzywna dla koncernu jest symboliczna. Mimo to Coca-Cola broni kampanii reklamowej i możliwe, że od kary będzie się odwoływać. W wyjaśnieniu, którego koncern udzielił węgierskiemu serwisowi informacyjnemu, firma zdecydowanie deklaruje swoje stanowisko wobec zarzutów.

Celem kampanii Coca-Coli było przekazanie wartości, które firma od dawna wyznaje: wiary w różnorodność i równość ludzi. Coca-Cola nadal wierzy, że wszyscy jesteśmy równi bez względu na narodowość, religię, płeć, wiek, pochodzenie etniczne, język, hobby i opinie. Wartości, które reprezentujemy, są wyrażone w naszych reklamach, postach i wiadomościach

- przekazał koncern, cytowany przez serwis Index.hu.

Środowisko mniejszości seksualnych uznało, że grzywna jest niekonstytucyjna oraz "rażąco dyskryminująca i narusza prawo do swobodnego wyrażania opinii". Przedstawiciele węgierskich środowisk LGBT zaoferowali pomoc prawną koncernowi Coca-Cola.

Więcej o:
Komentarze (130)
Węgry. Coca-Cola ukarana za kampanię "Love is Love". Miała "szkodzić moralnemu rozwojowi nieletnich"
Zaloguj się
 • fantomas200

  Oceniono 56 razy 32

  Już z daleka czuć było siarką i płonącym stosem. Demokracja po węgiersku, niedościgniony wzór Kaczyńskiego. Bardzo chore.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 48 razy 26

  Jak każdy komunizm :-)
  Tak i komunizm Orbana :-)
  Walczyć musi z imperializmem i zgnilizną moralną Zachodu :-)

 • uploadhelski

  Oceniono 23 razy 11

  Orban zachował się jak kundel, nałożył karę na firmę Coca-Cola, ok. 6500zł (500 000 forintów). Chciał podkreślić wartości, ale jako kundel bał się też reakcji USA, poza tym Coca-Cola może wygrać przed niezależnym sądem międzynarodowym. Te 500 000 forintów Coca-Colę mogło nawet rozbawić. Dla części "targetu" to nawet dobra reklama.

 • zsm-5

  Oceniono 27 razy 9

  Pod przywództwem Orbana współcześni Hunowie przypomnieli sobie o azjatyckim pochodzeniu wdrażając oryginalny system pierwotnych wartości mongolskich.

 • kazek100

  Oceniono 14 razy 8

  Nie pijam tego słodkiego syropu, ale może zacznę? Orban i Kaczyński jeszcze namówią mnie do picia coca-coli... Bez sensu. Weź ty Orban czasem pomyśl...

 • fajny_zajety

  Oceniono 14 razy 6

  Coca- Cola zapłaciła równowartość 6,5 tys. zł. ,a w zamian gazety w całej Europie opisały markę. To była najlepsza inwestycja coca-coli reklama za grosze.

 • maw1988

  Oceniono 16 razy 4

  Nie chrześcijańska tylko kremlowska. U nas też chcą Azję zaprowadzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX