Janusz Palikot zapowiada kolejną piwną rewolucję. Chce zebrać pieniądze na rozwój piw i wódki premium

Janusz Palikot zainwestuje w Browar Tenczynek, który odkupił od Marka Jakubiaka. Były polityk zamierza również produkować rzemieślniczą wódkę i piwa premium. Pomóc w tym ma akcja crowdfundingowa, której celem jest zebranie 4 mln zł od 1000 inwestorów.

Janusz Palikot zapowiedział dalszy rozwój Browaru Tenczynek, który zakupił od byłego posła, Marka Jakubiaka. Poza inwestycjami w XVI-wieczny browar, biznesmen chce rozwijać spółkę-córkę Tenczyńska Okovita, która ma zająć się produkcją oraz sprzedażą rzemieślniczej wódki oraz piwa premium. Biznesmen w nietypowy sposób zamierza zebrać środki niezbędnych do realizacji ambitnych planów. Pomóc ma akcja crowdfundingowa. 

Janusz Palikot zapowiada craftową rewolucję 2.0. Jakie ma plany? 

Na razie lubelski biznesmen miał zainwestować w browar 50 mln zł. Spółka posiadające wielkie tradycje wróciła do produkcji piwa w 2014 roku. W br. wyprodukowała 4-5 milinów butelek złotego trunku, co jest 4-5-krotnym wzrostem. Polityk zapowiada dalszy rozwój Browaru Tenczynek, który w przyszłym roku ma dojść do poziomu ok. 50 tys. hektolitrów piwa

W Polsce trwa pewnego rodzaju rewolucja piwna. Zaczęła się 5-10 lat temu. Dzisiaj browarów jest bardzo dużo i to takich, które odróżniają się smakiem od tego, co robią wielkie koncerny. Z pewnym opóźnieniem biorę udział w tej rewolucji. Kupiłem Browar Tenczynek od pana Jakubiaka, śmiem twierdzić, że to dziś jeden z najładniejszych browarów w kraju

- tłumaczył na konferencji prasowej były polityk.

Celem Palikota jest rozwój produkcji piw starzonych w beczkach, ale także stworzenie destylarni alkoholi oraz, w ramach działania spółki Tenczyńska Okovita,rzemieślniczej wódki (będzie ona destylowana aż 3-krotnie zgodnie z recepturami pochodzącymi z XIX wieku).

Janusz Palikot otwiera akcję crowdfundingową. Celem zebranie 4 mln zł

Były polityk zdecydował się, że zbierze środki w dość nowatorski sposób. Na początku listopada rozpocznie się akcja crowdfundingowa, dzięki której z emisji ma być pozyskanie 4,2 mln zł od 1000 inwestorów. Osoby angażujące się w nią mają również stać się ambasadorami marki promującymi produkt w swoich regionach, a także zajmującymi się oferowania go barom bądź restauracjom. Akcja ma potrwać przez 90 dni i będzie dostępna stronie crowdway.pl.

Blisko połowa z zebranej kwoty, czyli ok. 2 mln zł, ma być przeznaczona na budowę wieży destylacyjnej. Reszta będzie niezbędna do bieżącej działalności. - Przede wszystkim zależy mi na zgromadzeniu wokół naszego projektu społeczności miłośników piw rzemieślniczych i zachęceniu ich do skosztowania kultowej okowity, a przede wszystkim zaangażowaniu do wspólnego przedsięwzięcia. Dlatego pakiety inwestycyjne będą zaczynać się od niskich kwot, tak aby każdy mógł stać się wspólnikiem Palikota - tłumaczył biznesmen. 

Czytaj także: Zmarła Dominika Diller. Twórczyni browaru Hoplala i piwa "Czarny Protest". Miała 29 lat

Więcej o:
Komentarze (36)
Janusz Palikot zapowiada kolejną piwną rewolucję. Chce zebrać pieniądze na rozwój piw i wódki premium
Zaloguj się
 • litecode

  Oceniono 5 razy 1

  No cóż - na piwo to się spóźnił - rewolucja trwa, ale nie 5-10, ale co najmniej 15 lat (jeśli za "przełom" uznać pojawienie się na rynku "Żywego", które naprawdę mocno namieszało i w tamtym czasie dystansowało wszystkie inne dostępne w handlu lagery - wielu obecnych "koneserów" właśnie wtedy podjęło decyzję "nigdy więcej rozlewanych w fabrykach sików z bliżej nieznanych składników").
  Samym "leżakowaniem" nic już nie zwojuje, browary rzemieślnicze gładko przeszły od "tradycyjnych receptur" do eksperymentalnych receptur i zaskakujących zestawień chmieli i słodów. Czas na "powrót do prawdziwego piwa" już był i rynek jest wysoce nasycony naprawdę zacnymi trunkami, tu ciężko będzie się "wbić" - a solidna podstawa pozwala warzyć rozmaite "egzotyki", których coraz częściej poszukują amatorzy piwnych wrażeń.
  Sprawa okowity. Też mocno spóźniona - od czasów gdy królowała gdańska starka i stylizowana na bimber siwucha też się wiele pozmieniało. Wybór samych tylko wódek "ekskluzywnych" jest przebogaty, a polega głównie na ściganiu się na szkło i inne bajery (no, chyba, że ktoś jest zadeklarowanym amatorem np. śliwowicy). Tyle, że z mocnymi trunkami jest pewien problem.
  Mianowicie: nieliczni kierują się "smakiem", ale bez żartów, ileż można zachwycać się "czystą gorzałą", a zresztą po jakimś czasie i tak dochodzi się do "kilku sprawdzonych marek", gdyż trudno liczyć na coś naprawdę odkrywczego w wodnym roztworze spirytusu, zatem po co ryzykować? Sięga się raczej po wódki smakowe, kolorowe, regionalne, whisky, sake, piołunówki itd.
  Za to "konsument masowy" - no cóż, dla niego liczy się cena. I "nie bardzo podły smak" (wystarczy, że "nie wali karbidem").
  Nie, nie wyrokuję o sensowności biznesu. Ale to nie "rewolucja" (a właśnie takie nowatorstwo lubi crowdfunding). Czyli projekt bardziej na S.A. - a tu widocznie potencjalni inwestorzy (ludzie obeznani z branżą i biznesem) też pozostają sceptyczni.
  Czyli news z cyklu: biznesmen wchodzi w alkohol i szuka wyraźnie słabszych partnerów, drobnych inwestorów, niezdolnych do konsolidacji i bez żadnego wpływu na "spółkę" ;)

 • lablabi

  Oceniono 3 razy 1

  Człowiek czasami musi się napić.A jak jeszcze inni za to zapłacą ,to raj.

 • fortunatzwolinski

  Oceniono 11 razy 1

  Powodzenia, fajny pomysl !

 • syriusz.wila

  Oceniono 9 razy 1

  kiedyś to się brało kredyt na firmę i heja walka od świtu do nocy, teraz jakieś nazwy wymyślili i frajerow co płacą i cwaniaczków co kasę zbierają

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 0

  W sumie, biznesowa decyzja jest logiczna:
  Suweren-konsument dostaje więcej pieniędzy, potrzeb kulturalnych nie ma, za to chętnie wypije coś nowego.

 • vinc.pl

  Oceniono 6 razy 0

  .
  ... trucizna w promocji :) a za lek delta9 nadal do ancla :)
  .

  ... wziąłbyś się Palikot za uprawę marychy a nie mi tu młodzież przed 22 rozpijasz... jebniętyś jakiś czy co? :) :) :)

 • ciesiol

  Oceniono 3 razy -1

  jako polityk wygladal lepiej, spasles sie palikocie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX