Mateusz Morawiecki: "Polski kapuśniak w menu szczytu UE i od razu porozumienie ws. brexitu"

"Wystarczyło włączyć pyszny polski kapuśniak do oficjalnego menu szczytu UE w Brukseli i politycy od razu osiągnęli porozumienie ws. brexitu. Przecież to nie był przypadek ;)" - pisze na oficjalnym koncie facebookowym premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Mateusz Morawiecki uczestniczy w unijnym szczycie w Brukseli. Premier na Facebooku opublikował zdjęcie oficjalnego menu szczytu, w którym znalazł się polski kapuśniak. Zdjęcie opatrzył żartem, że to nie przypadek, iż obecność tej potrawy w jadłospisie pokryła się w czasie z zawarciem porozumienia ws. brexitu.

Warto przypomnieć, że jeszcze w czwartek, po osiągnięciu porozumienia ws. brexitu pomiędzy premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem a unijnymi negocjatorami, Mateusz Morawiecki raczej nie na żarty przypisywał sobie w związku z tym duże zasługi.

Umowa brexitowa została wynegocjowana przy bardzo istotnym udziale Polski. Ja kilka czy kilkanaście razy spotkałem się z Michelem Barnierem [główny unijny negocjator ds. brexitu - red.], ostatnio kilka tygodni temu w Polsce. Dokładnie dyskutowaliśmy ten model, który został przyjęty. Warto też podkreślić, że zawsze Polska namawiała do kompromisu

- mówił premier Polski.

Umowa brexitowa w sobotę w Izbie Gmin

Najważniejszy punkt umowy brexitowej dotyczy fizycznej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną oraz kwestii związanych z cłami. Pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną nie powstanie "twarda" granica, Irlandia Północna pozostanie w brytyjskiej procedurze celnej, Ustalono też okres przejściowy, który będzie trwał do końca 2020 roku.

Czytaj więcej: Brexit. Znamy warunki porozumienia, które chcą zawrzeć Wielka Brytania i UE. Donald Tusk usłyszał podziękowania

W sobotę w brytyjskiej Izbie Gmin odbędzie się głosowanie nad ratyfikacją umowy brexitowej. Zwycięstwo Borisa Johnsona nie jest przesądzone, prawdopodobnie będą decydowały pojedyncze głosy posłów. Zgoda Parlamentu otworzy szeroko drzwi do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej już 31 października. Jeśli jednak umowa nie przejdzie głosowania w Izbie Gmin, Boris Johnson prawdopodobnie poprosi Unię o odroczenie brexitu.

Więcej o:
Komentarze (178)
Mateusz Morawiecki: 'Polski kapuśniak w menu szczytu UE i od razu porozumienie ws. brexitu'
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 24

  A jakbyś Mateusz polał bimbru to dopiero byłoby szybkie porozumienie!

 • pedro.666

  Oceniono 32 razy 22

  Trzeba jeszcze podać polską grochówkę, to będzie przełom w sprawie emisji gazów cieplarnianych

 • ps11111ps

  Oceniono 30 razy 18

  Tak. Przy stole się dogadać nei mogli, ale jak w kibelku siedzieli w sąsiadujących kabinach to połączyła ich równoległa walka ze sraką po nagazowaniu kapustą.
  Kiedyś rozmowy nieoficjalne toczyły się przy wspólnym papierosie. Teraz przy wspólnym pierdzonku. Kapucha zbliża ludzi

 • footprintpl

  Oceniono 20 razy 14

  Kapuśniak to Morawiecki ma zamiast mózgu

 • lubicz56

  Oceniono 18 razy 10

  Rozumiem, ze po konsumcji kapustowej zupki atmosfera na sali obrad zrobila się tak ciężka, że wszyscy chcieli jak najszybciej mieć to za sobą. Szkoda, ze grochówki nie podali, poszloby jeszcze szybciej :)

 • kingsizemax

  Oceniono 16 razy 8

  Zacznij się leczyć pajacu.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 15 razy 7

  Sukces :-)
  Muszą go teraz z kwiatami na lotnisku witać :-)
  Taki sukces :-)
  Jak wtedy gdy Wojtyła dostał pracę w Kurii Rzymskiej :-)
  Czy dzwon Zygmunta już bije :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX