Wszystkich Świętych 2019. Ile kosztują stroiki na groby?

Za niecałe dwa tygodnie będziemy obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją 1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich, zapalamy na nich znicze i kładziemy różnego rodzaju wiązanki i stroiki. Ile kosztują te ostatnie?
Zobacz wideo

Ceny stroików na Wszystkich Świętych są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, czy dana kompozycja jest wykonana z kwiatów żywych czy sztucznych, jakiej jest wielkości i gdzie ją kupimy. Szeroki wybór asortymentu związanego z obchodami Wszystkich Świętych na portalach aukcyjnych, giełdach kwiatowych czy w supermarketach, sprawia, że każdy może wybrać coś na własną kieszeń. 

Stroiki na Wszystkich Świętych. Do najtańszych propozycji należą te wykonane własnoręcznie

Do najtańszych stroików na grób należą te, które wykonamy sami. Ich zaletą jest nie tylko stosunkowo niski koszt przygotowania, ale także to, że jeżeli mamy odrobinę manualnych zdolności, będą one wyglądały dokładnie tak, jak chcemy. Wadą takich stroików na Wszystkich Świętych jest jednak to, że ich przygotowanie wymaga sporo czasu. Skupmy się jednak na wydatkach. Stroik na cmentarz można wykonać właściwie za darmo, zbierając rośliny potrzebne do jego przygotowania na spacerze lub we własnym ogrodzie (mogą to być np. gałęzie drzew iglastych, jesienne liście, rajskie jabłka etc.). Potrzebne komponenty można także kupić: florystyczna gąbka, do której wbija się kwiaty i gałęzie kosztuje ok. 3 zł, główki sztucznych chryzantem to koszt ok. 10 zł za 12 sztuk, za ozdobne wstążki i tasiemki zapłacimy z kolie od 4 zł za rolkę o długości 25 metrów. Własnoręcznie przygotowany stroik na Wszystkich Świętych będzie droższy, jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie żywych kwiatów kupionych w kwiaciarni - cena końcowa zależy m.in. od tego ile kwiatów zużyjemy.

Stroiki na grób. Ile kosztuje gotowa wiązanka? Ceny są bardzo zróżnicowane

Jeżeli nie mamy czasu, ochoty czy zdolności, aby przygotować stroik na grób własnoręcznie, możemy wybierać spośród setek gotowych kompozycji. Na cenę takich stroików wpływa przede wszystkim ich wielkość oraz materiały, z jakich są one wykonane. Najtańsze z nich to niewielkie kompozycje ze sztucznych kwiatów. Ceny małych stroików na Wszystkich Świętych zaczynają się od ok. 20 złotych (z reguły składają się one z ok. 3-5 kwiatów i zielonego przybrania). Im większy i bogatszy jest stroik, tym wyższa jego cena. Średnie stroiki na grób kosztują ok. 40-60 zł, duże - ponad 70 zł. Cena najbardziej okazałych kompozycji może przekraczać nawet 300 zł. Chcąc kupić tani stroik, możemy szukać okazji w internecie i supermarketach, jeżeli zaś chcemy ozdobić groby naszych bliskich wyjątkową kompozycją z żywych kwiatów, warto udać się do lokalnej kwiaciarni i zamówić wiązankę, która nam się podoba z odpowiednim wyprzedzeniem.

Więcej o: