PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak osoby przed 60. rokiem życia mogą zyskać dodatkowe 490 zł?

PPK to program skierowany do osób w wieku 18-55 lat, ale skorzystać z niego mogą również osoby przez 60. rokiem życia. Mogą one bardzo łatwo zyskać dodatkowe 490 zł oszczędności, dołączając do niego tylko na rok. Jak to zrobić?
Zobacz wideo

Program PiS wszedł w życie 1 lipca br. Na razie jest wdrażany w przedsiębiorstwach liczących powyżej 250 osób, ale do końca 2021 r. będzie obowiązywać wszystkich zatrudnionych obywateli, którzy się z niego nie wypiszą. Okazuje się, że dzięki nowemu programowi osoby tuż przed 60. rokiem życia mogą w bardzo prosty sposób odłożyć dodatkowe 500 zł. 

Pracownicze Plany Kapitałowe. Przypominamy, co to jest 

PPK jest programem dobrowolnym, do którego z automatu będą wpisane osoby w wieku 18-55 lat. Mogą się one bardzo prosto wypisać z niego za pomocą specjalnego wniosku złożonego u pracodawcy. Osoby powyżej limitu wiekowego, a znajdujące się przed 60. rokiem życia, też mogą do niego dołączyć. 

Czytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe. Sprawdzamy, czym PPK różni się od OFE

Głównym założeniem Pracowniczych Plan Kapitałowych jest pomoc obywatelom w oszczędzeniu pieniędzy do emerytury. Program polega na wpłacaniu składek na specjalne konto, z którego obywatele będą mogli korzystać dopiero na emeryturze. Wpłaty w różnych wysokościach pochodzić będą od pracowników (2 proc. pensji) pracodawców (1,5 proc.) oraz Państwa, które najpierw wysyła kwotę powitalną (w wysokości 250 zł oraz rokrocznych premii (240 zł). To właśnie na trzecim źródle osoby zbliżające się do wieku emerytalnego będą mogły zarobić.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak zyskać dodatkowe 490 zł?

Z programu skorzystać może osoba będąca nawet w wieku 59 lat. Musi jedynie złożyć odpowiedni wniosek. Z prostej kalkulacji wynika, że z wpłat pochodzących od państwa (kwota powitalna oraz roczna premia) zyska ona dodatkowe 490 zł oszczędności. Wystarczy przez rok oddawać część pensji na poczet PPK. Z wypłatą pieniędzy warto jednak poczekać na otrzymanie rocznej premii w wysokości 240 zł. Gdy zrobimy to za szybko, prawdopodobnie nie otrzymamy jej. 

Więcej o: