Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują od lipca br. Celem projektu jest pomoc obywatelom w oszczędzeniu pieniędzy do emerytury. W skrócie polega on wpłacaniu składek na specjalne konto, z którego obywatele będą mogli korzystać na emeryturze. Wpłaty w różnych wysokościach pochodzić będą od pracowników (2 proc. pensji) pracodawców (1,5 proc.) oraz Państwa, które przez Fundusz Pracy wysyła powitalną kwotę w wysokości 250 zł oraz rokrocznych premii (240 zł).
Pomysł PiS-u to nie pierwsza tego typu inicjatywa, gdyż w 1998 r. zainicjowano Obowiązkowe Fundusze Emerytalne (OFE). Funkcjonują one zresztą do dziś. Sprawdzamy, czym oba projekty się od siebie różnią oraz, który z nich jest korzystniejszy dla obywateli.
PPK i OFE. Oba projekty różni wiele, przede wszystkim dobrowolność udziału w nich
Podstawową różnicą jest dobrowolność udziału w nich. Udział w OFE był obowiązkowy dla wszystkich obywateli urodzonych po 1968 r. Każdy pracownik musiał wybrać sobie fundusz, do którego będzie przypisany. Zniesiono to dopiero w 2014 r. Udział w PPK jest natomiast dobrowolny. Należy jednak pamiętać, że z automatu zostaną do niego wpisani wszyscy zatrudnieni w wieku od 18 do 55 roku życia. Można się z niego jednak wypisać po złożeniu odpowiedniego wniosku.
Dowiedz się więcej: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe - jak się z nich wypisać? Do kiedy składać wniosek?
Wpłaty na OFE są częścią składek emerytalnych odprowadzanych do ZUS. Pracownik może jedynie zadecydować o tym, czy część kwoty będzie odprowadzana na konto OFE. Pracownicze Plany Kapitałowe są jedynie dodatkiem do emerytury i nie są w żadnym stopniu powiązane z urzędami państwowymi. Środki wpłacane z tytułu PPK trafiają na prywatne konta obywateli.
Czytaj także: "Efekt OFE" skomplikuje PPK? Paweł Borys z PFR: Sporo zależy od podejścia pracodawcy
Oba projekty różni również wysokość składek oraz możliwość ich wcześniejszej wypłaty. Na OFE płacimy tylko my, natomiast składki na PPK pochodzą z trzech źródeł (pracownicy, pracodawcy oraz Państwo). Rozbieżność zauważalna jest także na płaszczyźnie terminu wypłaty środków. Dobrowolność udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych sprawia, że przedterminowa wypłata pieniędzy jest dużo prostsza. W PPK uczestnik, który ukończy 60 roku życia będzie mógł jednorazowo podjąć 25 proc. całej kwoty, a reszta środków będzie wypłacana przez minimum 10 lat w systemie comiesięcznych wpłat. Powiązanie OFE z systemem emerytalnym sprawiało, że wypłata comiesięcznych środków następowała po ukończeniu 65 roku życia.