PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe - jak się z nich wypisać? Do kiedy składać wniosek?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to rządowy pomysł, który ma na celu Polakom w oszczędzeniu pieniędzy na emeryturę. Projekt jest dobrowolny, więc można z niego zrezygnować. Informujemy, w jaki sposób.
Zobacz wideo

Wraz z początkiem lipca br. rozpoczęła się działalność Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na razie dotyczy to jedynie osób pracujących w największych spółkach, natomiast do połowy 2021 r. w PPK będą wszyscy zatrudnieni obywatele w wieku od 18 do 55 lat. 

Czytaj także: Emerytury po nowemu: są już pierwsze wpłaty do PPK. "Upowszechnienie programu to praca na lata"

Emerytury po nowemu. Przypominamy, czym jest projekt PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z pomysłów PiS-u, który ma na celu pomóc Polakom w oszczędzaniu pieniędzy na emeryturę. Składki w różnych wysokościach będą pochodzić od pracowników (2 proc. pensji), pracodawców (1,5 proc.) oraz od Państwa (Fundusz Pracy wysyła powitalną kwotę w wysokości 250 zł oraz 240 zł premii co roku). 

Udział w projekcie jest dobrowolny, ale zatrudnione osoby znajdujące się w wyżej podanych widełkach wiekowych są automatycznie do niego wpisane.

PPK. Jak zrezygnować? Do kiedy można składać odpowiedni wniosek? 

Istnieje możliwość rezygnacji z przynależności do PPK jeszcze przed jego uruchomieniem. Wystarczy złożyć specjalną deklarację u pracodawcy. Czynność tę trzeba będzie jednak powtarzać cyklicznie co 4 lata. Jeśli tego nie zrobimy, z automatu będziemy brali udział w programie. Ponowienie rezygnacji będzie można składać do lutego danego roku. Warto zaznaczyć, że pracodawcy muszą poinformować pracowników o terminie powrotu do PPK.

W przypadku zmiany miejsca zatrudnienia również musimy składać wniosek, nawet w sytuacji, gdy nie minęły 4 lata od złożenia poprzedniego. Wniosek możemy znaleźć na stronie mojeppk.pl. Odpowiedni dokument można wysłać róniez do Ministerstwa Finansów

Pracownicze Plany Kapitałowe. Ile można zaoszczędzić pieniędzy? Czy nasze pieniądze nie przepadną?

Wpływ na oszczędności PPK ma kilka czynników, m.in. wiek, w którym do niego przystąpimy, sposób, w jaki wypłaci się pieniądze oraz wysokość składki. Oficjalny kalkulator oszczędności PPK, gdzie możemy wyliczyć i ile oszczędzimy można znaleźć również na stronie internetowej mojeppk.pl

Jedną z wątpliwości jest fakt, czy nasze pieniądze nie przepadną, jak było to w przypadku OFE. Bartosz Marczuk, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zapewnił, że pieniądze są prywatnymi środkami obywateli. Jeśli jednak pracownik będzie chciał wypłacić pieniądze przed ukończeniem 60. roku życia, będzie musiał oddać państwu roczne dotacje i opłatę powitalną przekazaną z budżetu państwa. Ponadto taki pracownik zapłaci 19 proc. odsetek od zysków kapitałowych. W przypadku oszczędności w wysokości 100 tys. zł, "strata" wynosić będzie 20 tys. zł. 

Dowiedz się więcej: Czy środki w ramach PPK są dziedziczne? Wyjaśniamy, co się stanie z pieniędzmi w przypadku śmierci pracownika

Więcej o: