PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak się z nich wypisać? Jak złożyć wnioski?

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) to funkcjonujący od 1 lipca plan rządu PiS, który ma na celu pomóc Polakom w oszczędzeniu pieniędzy na emeryturę. Jak zrezygnować z udziału w rządowym projekcie?
Zobacz wideo

Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują w Polsce od lipca 2019 r. Na razie pomysł rządu dotyczy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach mających powyżej 250 osób. PPK jest programem dobrowolnym, natomiast z automatu są wpisane do niego wszystkie zatrudnione osoby w wieku 18-55 lat. Informujemy, jak zrezygnować z udziału w programie. 

PPK. Jak zrezygnować z udziału w programie? 

Istnieje kilka możliwości rezygnacji z przynależności do PPK. Aby zrobić to przed uruchomieniem programu, niezbędne jest złożenie specjalnej deklaracji u swojego pracodawcy. Po zrobieniu tego, zatrudniający ma obowiązek poinformować instytucję finansową maksymalnie w ciągu 7 dni. W miesiącu złożenia wniosku, pracodawca nie dokonuje wpłaty do PPK. Jeśli wniosek został przekazany po zapłacie, pracownik otrzyma zwrot pieniędzy.

Osoby, które nie chcą być w PPK muszą podpisać wniosek, w którym deklarują się, że rezygnują z wpłaty powitalnej od państwa i wpłat rocznych, które dostajemy od Funduszu Pracy, a także z wpłat dokonywanych przez pracodawcę. Termin składania wniosków zależny jest od tego, kiedy firma zadeklaruje się, która instytucja finansowa będzie zajmować się PPK. Przedsiębiorcy zatrudniający 250 osób muszą zrobić to do 25 października br. 

Wzór wniosku o rezygnacji z PPKWzór wniosku o rezygnacji z PPK mojeppk.pl

Przypominamy, że wnioski należy składać cyklicznie co 4 lata. Jeśli tego nie wykonamy, automatycznie zostaniemy zapisani do PPK. Powtórną rezygnację pracownicy będą mogli składać do końca lutego danego roku, a pracodawcy są zobowiązani do poinformowania o ponownym włączeniu do programu. Wnioski musimy składać także w momencie zmiany pracy.Wnioski są dostępne na stronie mojeppk.pl

Czytaj także: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak osoby przed 60. rokiem życia mogą zyskać dodatkowe 490 zł?

Więcej o: