Brexit zawisł jak Boris Johnson nad Londynem. "Mamy polityczny dzień świstaka"

"Brytyjski Donald Trump", "spiker diabła", kryjący się w politycznym w cieniu doradca premiera - w brexitowej telenoweli zagrało kilka wyrazistych i barwnych twarzy. I jak w telenoweli występują nagłe zwroty akcji oraz niekończący się scenariusz. "To bardzo fajnie, że mamy wybory przed świętami, bo mój ulubiony świąteczny film to 'Dzień Świstaka' i mam wrażenie, że mamy polityczny dzień świstaka od trzech lat" - mówi Steve Terret, Brytyjczyk, prawnik mieszkający w Polsce.

Brexit miał być dziś - 31 października 2019 roku, 1226 dni po referendum brytyjskim w tej sprawie. Ale tak się nie stanie. Znowu.

Wielka Brytania termin wyjścia z Unii Europejskiej kilka razy odkładała. Teraz mamy nową datę - 31 stycznia przyszłego roku. Ale by do rozwodu Londynu z Brukselą doszło, potrzebna jest zgoda parlamentu brytyjskiego, a jak widzieliśmy w ostatnich miesiącach, nie jest to łatwe. By przełamać impas, trzeba przeprowadzić wybory, tyle że te z kolei są nieprzewidywalne.

"Jak wiemy, w procesie związanym z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nic nie jest pewne" - mówi Agata Gostyńska-Jakubowska, starsza analityk think-tanku Centre for European Reform.

Wszyscy są już brexitową telenowelą zmęczeni - i Brytyjczycy, i Unia Europejska. Ale nawet jeśli do formalnego brexitu wreszcie dojdzie, to wcale nie będzie koniec...

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (5)
Brexit zawisł jak Boris Johnson nad Londynem. "Mamy polityczny dzień świstaka"
Zaloguj się
 • chimi-churi

  Oceniono 3 razy 1

  Artykuł wymiata. 11 zdań, wliczając w to „ Znowu”. Takie wypracowanie gimnazjalisty, z cytatem od pani woźnej i pani dyrektor z apelu...

 • pinehurst

  Oceniono 2 razy 0

  Dziwny to kraj z jeszcze dziwiniejszym systemem politycznym. Dobrze, że teraz reszta świata wie na kim najlepiej nie wzorować siᶒ wzglᶒdem procesu politycznego.

 • prokuraturarejonowa

  0

  Cobryn wcale nie jest lepszy. Cobryn chce wyjść z UE.

 • herrpietru

  Oceniono 2 razy 0

  Czy ktoś może wyjaśnić jak to ma wyglądać? 31 stycznia to dzień w którym (przynajmniej na to obecnie wygląda) UK wychodzi z Unii czy jest to jakiś termin w którym te wszystkie procedury wychodzenia z Unii dopiero wystartują? I druga sprawa.. Zwolennicy Brexitu (konserwatyści oraz partia BREXIT) nie mają większości w sondażach więc czemu Johnsonowi tak bardzo zależało na przyśpieszonych wyborach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX