Emmanuel Macron: "Doświadczamy śmierci mózgu NATO". Francuski prezydent chce dialogu z Rosją

Emmanuel Macron w wywiadzie dla "The Economist" mówi wprost o "śmierci mózgu NATO" oraz potrzebie skordynowania działań pomiędzy NATO a USA, które zdaniem francuskiego prezydenta coraz bardziej odwaracają się od "europejskiego projektu". Podkreślił też potrzebę porozumienia między Europą a Rosją - mimo podejrzliwości takich krajów jak Polska.
Zobacz wideo

Prezydent Francji powiedział, że Europa musi „obudzić się” i wznowić działania w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. "To, czego obecnie doświadczamy, to śmierć mózgu NATO" - jednoznacznie stwierdził Macron na łamach "The Economist". Francuski prezydent wśród najważniejszych dla Europy obaw wymienia coraz gorszą współpracę na linii USA - UE. Podkreślił także potrzebę odzyskania przez Europę "suwerenności wojskowej" oraz powrotu do dialogu z Rosją - mimo nieufności państw będących niegdyś w bloku sowieckim, jak Polska.

Przy okazji podkreślania chaotycznych, jego zdaniem, działań NATO nie omieszkał nawiązać do ostatnich wydarzeń w Syrii, gdzie po wycofaniu się USA doszło do inwazji tureckiej.

Nie ma koordynacji w kwestii podejmowania strategicznych decyzji pomiędzy USA i ich sojusznikami z NATO. Żadnej. Obserwujemy nieskoordynowane, agresywne działania innego sojusznika z NATO, Turcji, na terenie, gdzie nasze interesy są zagrożone

- podkreślił francuski prezydent.

Geopolityczne obawy Emmanuela Macrona

W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem Macron podzielił się również swoimi obawami o kierunek dotychczasowych zmian na arenie europejskiej oraz przyszłość geopolityczną UE. Jego zdaniem Europa znajduje się "na skraju przepaści", musi zwiększyć swoją autonomię, poczucie bezpieczeństwa i zacząć myśleć o sobie strategicznie - jako o sile geopolitycznej, a nie tylko gospodarczej.

Jeśli się nie obudzimy istnieje znaczne ryzyko, że na dłuższą metę znikniemy geopolitycznie, a przynajmniej nie będziemy już kontrolować naszego przeznaczenia. Wierzę w to bardzo głęboko

- skomentował prezydent Francji.

Newralgiczny artykuł 5 NATO

Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego można sprowadzić do stwierdzenia: "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego". Zapis nakłada na strony Traktatu obowiązek pomocy w przypadku zbrojnej napaści na którykolwiek z członkowskich krajów NATO. Domyślnie ma on stanowić gwarancję spójności układu i element odstraszający dla ewentualnych agresorów. Macron zapytany w wywiadzie dla "The Economist" o artykuł 5 NATO odpowiedział: "nie wiem". I dodał:

Co będzie oznaczać artykuł piąty jutro?

Francuski prezydent podkreślił ponadto potrzebę ponownego ustalenia czym w istocie jest NATO w kontekście polityki USA i Donalda Trumpa, o którym powiedział, że "nie dzieli z nami idei europejskiego projektu". Przypomnijmy, że krytyczny komentarz Macrona pojawia się na miesiąc przed szczytem NATO w Londynie, zaplanowanym w dniach 3-4 grudnia.

Więcej o:
Komentarze (194)
Emmanuel Macron: "Doświadczamy śmierci mózgu NATO". Francuski prezydent chce dialogu z Rosją
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 28 razy 12

  A o czym Marcon chce z Rosją rozmawiać ? O cenach gazu? O czym rozmawiać z Rosja Putina pałującą demokratyczną opozycję, prowadzącą wojny na Ukrainie, okupująca cześć Syrii, Libii, wspierającą separatyzmy w Gruzji, UK i grającą ogólnie na osłabienie UE na wszelkie możliwe sposoby? Rosja to wróg o imperialnych zapędach i nie wahająca się użyć armii i szpiegów w celu zabójstw na terenach innych niezależnych krajów.

 • napohybelpolitykom

  Oceniono 18 razy 12

  Putin jako wytresowany sowiecki szpieg rozgrywa USA i UE jak chce... A i za oceanem i w Europie niestety rządzą...tacy Kaczyńscy na miarę danych krajów....

 • andrzej.wald

  Oceniono 17 razy 7

  Ukraina miałaby zostać rosyjską strefą wpływów czy może także państwa bałtyckie i Polska? Na tym ma polegać porozumienie Europy z Rosją wg Macrona? Europa powinna sie bardziej integrować także militarnie i energetycznie by stawić czoła Rosji i USA, które w coraz większym stopniu sa konkurentem Europy. Z Rosją porozumienie miałoby sens tylko wtedy, gdyby wypuściła ze swych łap Ukrainę i związała strategicznym sojuszem USA-Europa-Rosja przeciwko Chinom. Inne porozumienie Europy z Rosją nie ma żadnego sensu, bo w perspektywie 20-25 lat Rosja prowadząc taką politykę jak do tej pory robi to Putin zostanie dostawcą surowców dla Chin i będzie podporządkowana Chinom. Tak naprawdę to należy obawiać się ekspansji Chin, której gospodarką będzie rosła, a militarnie w perspektywie 25 lat dorównają Rosji oraz USA. Na Pacyfiku USA ma przewagę i dlatego Chiny forsują lądowy jedwabny szlak by tą hegemonię USA na morzach i oceanach zniwelować. Sojusz Europy z Rosją tylko wtedy ma sens, gdy będzie nastawiony przeciwko Chinom. Ale tutaj piłeczka leży po stronie Rosji. Musi zdecydować czy woli dostarczać surowce do Europy, która jest dobrym płatnikiem i nie ma ekspansywnych zamiarów wobec Rosji czy też woli coraz więcej surowców dostarczać Chinom, a tym samym uzależnić się od nich. W przypadku Chin rachunek końcowy wystawiony Rosji będzie słony ale to już będzie wiele lat po śmierci Putina.

 • qawsedrftg

  Oceniono 19 razy 5

  Powiedział to co dawno tu piszę: NATO jest beznadziejnie słabe. Zachód nie ma pieniędzy na nic: wojsko, emerytury, edukację, rozwój, bo musi wszystko inwestować w socjal, wszak Inżynierowie napływają i trzeba Ich godnie przyjąć. I co tu można zmienić? Za późno...
  A co z taką oto informacją?

  Https://fakty.interia.pI/swiat/news-policja-zlikwidowala-w-paryzu-dwa-obozowiska-dla-uchodzcow-w,nId,3322424

 • justas32

  Oceniono 9 razy 5

  Nie mamy armii ani pieniędzy - dla nas pokój to najlepsze co nas może spotkać ...

 • white_lake

  Oceniono 10 razy 4

  patrząc na to, co wyprawia Turcja Erdogana, przecież członek NATO, można się tylko złapać za głowę i zapłakać, to jest jakieś tragiczne nieporozumienie

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 3 razy 3

  Jak powiedział klasyk, nie ufam Grekom, nawet gdy przynoszą dary. A kacaperii tym bardziej.
  I tę myśl przywódcy UE powinni sobie przyswoić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX