Emmanuel Macron: "Doświadczamy śmierci mózgu NATO". Francuski prezydent chce dialogu z Rosją
Prezydent Francji powiedział, że Europa musi „obudzić się” i wznowić działania w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. "To, czego obecnie doświadczamy, to śmierć mózgu NATO" - jednoznacznie stwierdził Macron na łamach "The Economist". Francuski prezydent wśród najważniejszych dla Europy obaw wymienia coraz gorszą współpracę na linii USA - UE. Podkreślił także potrzebę odzyskania przez Europę "suwerenności wojskowej" oraz powrotu do dialogu z Rosją - mimo nieufności państw będących niegdyś w bloku sowieckim, jak Polska.
Przy okazji podkreślania chaotycznych, jego zdaniem, działań NATO nie omieszkał nawiązać do ostatnich wydarzeń w Syrii, gdzie po wycofaniu się USA doszło do inwazji tureckiej.
Nie ma koordynacji w kwestii podejmowania strategicznych decyzji pomiędzy USA i ich sojusznikami z NATO. Żadnej. Obserwujemy nieskoordynowane, agresywne działania innego sojusznika z NATO, Turcji, na terenie, gdzie nasze interesy są zagrożone
- podkreślił francuski prezydent.
Geopolityczne obawy Emmanuela Macrona
W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem Macron podzielił się również swoimi obawami o kierunek dotychczasowych zmian na arenie europejskiej oraz przyszłość geopolityczną UE. Jego zdaniem Europa znajduje się "na skraju przepaści", musi zwiększyć swoją autonomię, poczucie bezpieczeństwa i zacząć myśleć o sobie strategicznie - jako o sile geopolitycznej, a nie tylko gospodarczej.
Jeśli się nie obudzimy istnieje znaczne ryzyko, że na dłuższą metę znikniemy geopolitycznie, a przynajmniej nie będziemy już kontrolować naszego przeznaczenia. Wierzę w to bardzo głęboko
- skomentował prezydent Francji.
Newralgiczny artykuł 5 NATO
Artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego można sprowadzić do stwierdzenia: "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego". Zapis nakłada na strony Traktatu obowiązek pomocy w przypadku zbrojnej napaści na którykolwiek z członkowskich krajów NATO. Domyślnie ma on stanowić gwarancję spójności układu i element odstraszający dla ewentualnych agresorów. Macron zapytany w wywiadzie dla "The Economist" o artykuł 5 NATO odpowiedział: "nie wiem". I dodał:
Co będzie oznaczać artykuł piąty jutro?
Francuski prezydent podkreślił ponadto potrzebę ponownego ustalenia czym w istocie jest NATO w kontekście polityki USA i Donalda Trumpa, o którym powiedział, że "nie dzieli z nami idei europejskiego projektu". Przypomnijmy, że krytyczny komentarz Macrona pojawia się na miesiąc przed szczytem NATO w Londynie, zaplanowanym w dniach 3-4 grudnia.
-
Brexit uderza w szkockich rybaków. Czują się oszukani przez Johnsona. "Nasi klienci się wycofują".
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
31, a nie 26 dni urlopu w roku? Rząd rozmawia z przedstawicielami biznesu i związkowcami
- Prawnik o ustawie, która odbiera możliwość odmowy przyjęcia mandatu: PiS szykuje nam jazdę bez trzymanki
- Polski kret sondy InSight nie mógł wbić się w powierzchnię Marsa. NASA kończy tę część misji
- Przez pandemię lotniczy ruch pasażerski w rok zmalał o 60 proc. IATA: wróci do normy najwcześniej za trzy lata
- Mamy tyle aut elektrycznych co USA i Chiny kilka lat temu. Niemcy rejestrują tyle w tydzień
- Nord Stream 2 znów buduje gazociąg na niemieckich wodach