Szósty minister finansów w rządzie PiS. Kim jest Tadeusz Kościński?

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował kandydatów na nowych ministrów. Jednym z największych zaskoczeń jest to, że z rządu odejdzie Jerzy Kwieciński. Nowym ministrem finansów ma zostać Tadeusz Kościński.

Jerzy Kwieciński ministrem finansów był zaledwie kilka tygodni. Kim jest Tadeusz Kościński, ktróy w nowym rządzie zajmie jego miejsce? Kościński to dotychczasowy wiceminister finansów, a wcześniej wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Kandydat na ministra finansów jest absolwentem Goldsmith’s University of London oraz  fundatorem Fundacji Kresy Historii. 

Od 1997 roku pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju S.A., Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Od 27 listopada 2015 r. do 15 stycznia 2018 r. był poodsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

>>>>Zobacz też: Ekspert: Koszty obietnic PiS to 100 mld złotych

Zobacz wideo

Karuzela zmian na stanowisku ministra finansów w rządzie PiS

Od 2015 r., w rządzie Beaty Szydło stanowisko ministra finansów objął Paweł Szałamacha. Wytrwał niespełna rok. Pod koniec września 2016 r. Szałamacha złożył dymisję, a premier Szydło tę dymisję przyjęła.

Wydarzenia przybrały obrót niekoniecznie wskazujący na możliwość kontynuowania mojej misji w ministerstwie finansów

- napisał w swoim oświadczeniu. Spekulowano m.in. o konflikcie z ówczesnym ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim. Szałamacha po kilku dniach trafił do zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Po Szałamasze rządy w Ministerstwie Finansów objął Mateusz Morawiecki, i kierował resortem do stycznia 2018 r. (miesiąc wcześniej został premierem). Na początku 2018 r. tekę ministra przejęła Teresa Czerwińska, która w resorcie pojawiła się pół roku wcześniej.

Czerwińska na czele Ministerstwa Finansów pozostała przez 17 miesięcy. Na początku czerwca br. została zdymisjonowana, a jej miejsce zajął Marian Banaś. Czerwińska - tropem Szałamachy - wkrótce trafiła do zarządu NBP.

Czerwińskiej trudno było odmówić kilku sukcesów, jednak z czasem ciążyć zaczął jej dystans do polityki. Mówiło się, że w swojej pracy jest "bardziej ekonomistą niż politykiem". Zdarzało jej się nie wykazywać entuzjazmu dla niektórych pomysłów premiera Morawieckiego czy prezesa Kaczyńskiego. Mowa między innymi o tzw. piątce Kaczyńskiego, łącznie kosztującej budżet państwa ok. 40 mld zł w skali roku. Po Czerwińskiej ministrem finasów został Marian Banaś, który odszedł do Najwyższej Izby Kontroli, a jego miejsce zajął Jerzy Kwieciński.

Więcej o:
Komentarze (33)
Szósty minister finansów w rządzie PiS. Kim jest Tadeusz Kościński?
Zaloguj się
 • 6nine9

  Oceniono 11 razy 11

  Ja prdl... urodzony w 1956, a pierwsza data w jego oficjalnym CV to 1997.

  Czyli co on robił do wieku 41 lat, że nie można tego dokładniej napisać, rok po roku? Bardzo ciekawe.

 • 6nine9

  Oceniono 9 razy 9

  Hm... gdyby pis był w opozycji powiedzieliby: bankster, postkomuna, wywodzi się z PRL wiec na pewno sterowany przez WSI, a może ubek tylko teczka zginęla.

  Swoją drogą ciekawe że jego życiorys zaczyna się w 1997 roku. Nawet na stronach rządowych.

 • art_102

  Oceniono 11 razy 9

  "Kim jest Tadeusz Kościński?"
  Jak to kim? Szmaciarzem, bo nikt normalny nie współpracuje z mafią.

 • RAFF HELM (MONSTERENERGY)

  Oceniono 9 razy 9

  Ech...tak jak ktos kiedys powiedzial : "Swinie sie zmieniaja , tylko koryto to samo " czy jakos tak , ale wiadomo o co chodzi....LOL

 • martha.wise

  Oceniono 7 razy 7

  Jakie wykształcenie ma ten pan?

  Na Goldsmith s University nie ma kierunków ekonomicznych ani prawnych.

  "In 2017, Goldsmiths' Media and Communications department was named the second best in the UK and 8th worldwide,[18] although by 2020 this department's ranking had fallen to 18th in the UK.[19] Goldsmiths' overall national rankings are about 70th, and in the TEF Goldsmiths achieved a Bronze rating, the lowest possible ranking."
  Za wiki.

  Wygląda, iż pan nowy minister skończył szkołę dość niskich lotów.

 • zwolay

  Oceniono 6 razy 6

  A kryształ się w NIK krystalizuje....

 • maryjanek66

  Oceniono 5 razy 5

  ręka rękę myje

 • extrafresh

  Oceniono 4 razy 4

  Pewnie kolejny kryształ wyłowiony z pisuaru?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX