Kobieta naczelną "Financial Times". Po raz pierwszy w 131-letniej historii dziennika

Roula Khalaf została mianowana redaktor naczelną "Financial Times". To w 131-letniej historii najważniejszego dziennika gospodarczego świata wydarzenie bez precedensu - nigdy wcześniej kobieta nie stała na czele tej gazety.
Zobacz wideo

Roula Khalaf awansowała na redaktor naczelną "Financial Times" - bez wątpienia najważniejszego dziennika gospodarczego świata, który ukazuje się w Wielkiej Brytanii od 131 lat. Jak donosi "The Guardian" rekrutacja na to stanowisko trwała rok.

Khalaf zastąpiła na stanowisku Lionela Barbera, który swoją funkcje sprawował przez ostatnie 14 lat. Dotychczasowy szef dziennika wprowadził go w erę cyfrową. W styczniu odejdzie jednak z pracy i wtedy też oficjalnie dojdzie do zmiany warty na fotelu naczelnego.

Następczyni Barbera ma za sobą olbrzymie doświadczenie. W redakcji pracuje od 24 lat. Ostatnio kierowała pracą stuosobowego zespołu korespondentów zagranicznych. Sama specjalizuje się w Bliskim Wschodzie. Khalaf urodziła się w Bejrucie. Karierę zawodową rozpoczynała w "Forbesie". Zasłynęła m.in. wywiadem z Władimirem Putinem.

Kolejny punkt zwrotny w historii Financial Times

"Financial Times" w 2015 roku zmienił właściciela. Obecnie należy do Nikkei Group, największej japońskiej firmy medialnej. Pearson, właściciel wydawnictwa od 1957 roku, za transakcję zainkasował 844 mln funtów.

Czytaj też: Wicepremier Morawiecki ostrzega w "Financial Times": zmiany rynku pracy w UE uderzą w całą Unię

Tytuł, pomimo znaczących spadków ze sprzedaży druku, wypracowuje roczny zysk na poziomie 25 mln funtów przy przychodach sięgających 383 mln funtów. Źródłem pieniędzy jest internet. Płatna subskrypcja przynosi 60 proc. przychodów, a 70 proc. czytelników pochodzi spoza Wielkiej Brytanii.

Więcej o: