ZUS, czy IKE. Polacy będą musieli wybierać. A rząd tak, czy siak "skubnie" miliardy. "Emerytury będą niskie"

Polacy niedług staną przed nowym dylematem. Przenieść pieniadz z OFE do ZUS, czy na prywtane konto w IKE? Na podjęcie tej decyzji będą najprawdopodobniej tylko dwa miesiące. Od pieniędzy przenoszonych do IKE budżet państwa zainkasuje wielomiliardową "opłatę przekształceniową". Tę opłatę można nazwać "podatkiem Morawieckiego" - mówi dr Małgorzata Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Przeniesienie do IKE będzie opcją domyślną, a rząd potrąci opłatę przekształceniową w wysokości 15 proc. zgromadzonych pieniędzy. Opłata jest "elementem sprawiedliwości", jak podało CIR, co wynika z faktu, że emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego - nie. - Możemy to nazwać nowym podatkiem Morawieckiego. Rząd da Polakom tylko dwa miesiące na decyzję w sprawie pieniędzy z OFE - mówił w Studiu Biznes dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (5)
ZUS, czy IKE. Polacy będą musieli wybierać. A rząd tak, czy siak "skubnie" miliardy. "Emerytury będą niskie"
Zaloguj się
 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 2 razy 2

  Czemuś biedny ? Boś głupi i żyłeś uczciwie . A nie warto było być uczciwym.

 • marcus_210b

  0

  To że Morawiecki nas skubnie to wiadomo. Lud myśli że zlikwidowali, zmniejszyli bezrobocie przez swoje mądre decyzje. Jak mówił Prezes z Żoliborza: 'my znamy się na ekonomii, oni się nie znają'. Spadek bezrobocia w tym samym okresie wystąpił w każdym kraju na świecie (pewnie prócz Wenezueli jakby być dokładnym) i nie miał nic wspólnego z rządem PIS (wbrew pozorom). Niestety idą ciężkie czasy dla zachodnich gospodarek. Mam nadzieję że my damy radę bo w sumie i tylko dlatego że jesteśmy tani i Niemcy przenoszą do nas co mogą bo u nas jest 4 razy taniej. Mamy też niedobór pracowników których staramy się zastąpić imigrantami z Wietnamu, Indii, Nepalu, Ukrainy więc zawsze jak oni odpłyną będzie praca dla Polaków. Nie wierzę w głęboki kryzys w Polsce ale już w ogromne zadłużenie kraju tak bo każdy (zdrowo myślący) wie, że w domu mogę wydać tyle ile zarabiam. Jeśli chcę więcej to muszę pożyczyć i jedyny problem jaki w tym jest że pożyczki zazwyczaj trzeba oddać.

 • pierwsze_all

  0

  Zamiast pisać to, co już wszyscy wiedzą - niech się "dziennikarze" wysilą i wyjaśnią taka np. kwestię. Jeżeli środki zgromadzone w ZUS-ie nie wystarczą na minimalną emeryturę, ale będzie wymagany staż, czyli ZUS "dopłaci" do tego minimum, to ten kawałek pozostawiony w kiedyś OFE a teraz w IKE, będzie dodatkową kasą do minimum, czy nie? I teraz jak to będzie wyglądało z punktu widzenia owej tak tu podnoszonej sprawiedliwości: ktoś, kto w takiej sytuacji zdecyduje o przeniesieniu tych środków do ZUS-u, to po prostu nie będzie miał tego dodatku, bo wszystko pójdzie na wyrównanie do minimalnej? Sprawiedliwie? Czy może pomimo pozostawienia tego w IKE i pobrania 15% haraczu, także to pójdzie na wyrównanie do minimum, a nie żadne dodatki? Co z suwakiem, który w końcu i tak wszystko wrzuci do ZUS-u? No zaraz zaraz, w jednym przypadku nie będzie opłaty 15%, w drugim będzie. Sprawiedliwości nijak tu nie widzę w dowolnej konfiguracji.

 • wydarzenia-sierpniowe-o16

  Oceniono 1 raz -1

  To się nazywa "chciwosc" i jest grzechem u Katolika. No ale jak ktoś sie 3 POkolenia temu ochrzcił, to jeszcze moze tego nie rozumieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX