Dane o PKB Polski najsłabsze od blisko trzech lat. Gospodarka hamuje

PKB Polski wzrósł w III kwartale o 3,9 proc. rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Choć gospodarka rośnie wciąż w solidnym tempie i jest w dobrej kondycji, to najnowsze dane GUS są najsłabsze od końca 2016 r. Są też nieco niższe od konsensusu rynkowego ISBNews, który wyniósł 4,1 proc.
Zobacz wideo

Najnowsze dane GUS nie są zaskoczeniem w tym sensie, że nie od dziś wiadomo, że polska gospodarka hamuje. Wzrost PKB w III kwartale o 3,9 proc. rok do roku (to dane nieodsezonowane, według danych wyrównanych sezonowo polska gospodarka urosła o 4 proc.) to najsłabszy odczyt od IV kwartału 2016 r.

GUS zastrzega, że dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji. Kolejne szacunki dotyczące wzrostu PKB w III kwartale poznamy 29 listopada. Dziś urząd zrewidował dane dotyczące tempa wzrostu polskiej gospodarki w I i II kwartale br. - podnosząc oba odczyty o 0,1 p.proc., kolejno do 4,8 i 4,6 proc.

.. GUS

Wzrost PKB spada piąty kwartał z rzędu, ale wynik dobry

Trzeci kwartał br. był piątym z rzędu, w którym zanotowano wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce i tym razem skala wyhamowania okazała się nieco większa od średnich oczekiwań rynkowych. Trzeba jednak podkreślić, że dynamika PKB na poziomie 3,9 proc. rok do roku to wciąż relatywnie wysoki wynik, zwłaszcza jeśli porównać ją z dynamiką PKB w Niemczech, całej strefie euro czy w USA

- komentuje główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Warto zwrócić uwagę, że również dziś dane o PKB krajów unijnych opublikował Eurostat, i wynika z nich, że szybciej od polskiej (spośród 20 notowanych gospodarek) rosła tylko gospodarka węgierska.

Na PKB Polski w III kwartale pozytywnie wpływał eksport netto. Z drugiej strony - polska gospodarka odczuwa coraz mocniej problemy u naszego największego gospodarczego partnera, czyli Niemiec. Eksperci ING Banku Śląskiego zwracają też uwagę, że choć zapewne głównym motorem PKB pozostają prywatne wydatki konsumpcyjne, to trzeci kwartał nie przyniósł dalszego wzrostu ich tempa pomimo silnego wzrostu wyborczych świadczeń socjalnych ("trzynastki" w II kwartale, rozszerzenie 500 plus w III kwartale).

Dane o depozytach i sprzedaży detalicznej pokazują, że nowe wydatki wyborcze zostały spożytkowane w mniejszym od oczekiwań stopniu na bieżącą konsumpcję, a w większym na oszczędzanie

- zwracają uwagę główny ekonomista ING Banku Śląskiego Benecki i ekonomista Jakub Rybacki.

Tak wyraźne obniżenie tempa wzrostu gospodarczego nie pozostawia jednak wątpliwości, że silniki gospodarki funkcjonują coraz słabiej. Nie jest zaskoczeniem, że w dobie globalnego spowolnienia zapotrzebowanie na nasze dobra może spadać, gorzej że wydaje się zawodzić konsumpcja (impuls programów społecznych wygasa), a inwestycji prywatnych nie udało się pobudzić tak jak oczekiwano tego w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

- komentuje nowe dane GUS o PKB Polski ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz. 

O ile wzrośnie PKB Polski w całym 2019 r.?

Ekonomiści mBanku przewidują, że w całym 2019 r. polska gospodarka wzrośnie o 4,3-4,4 proc. Eksperci ING Banku Śląskiego i BOŚ Banku stawiają na 4,2 proc., a Banku Pocztowego na 4,4 proc. Narodowy Bank Polski w swojej najnowszej projekcji pisze o 4,3 proc., a Komisja Europejska o 4,1 proc. Przypomnijmy, że w 2018 r. PKB Polski wzrosło o 5,1 proc., a w 2017 r. o 4,8 proc. 

W 2020 r. polską gospodarkę czeka dalsze hamowanie. NBP przewiduje, że polska gospodarka urośnie o 3,6 proc., ekonomiści Komisji Europejskiej prognozują 3,3 proc. W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. założono optymistycznie wzrost polskiej gospodarki o 3,7 proc. 

Więcej o: