W ubiegłym tygodniu u samicy dzika potrąconej przez samochód w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól stwierdzono wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń). W niedzielę potwierdzono drugi przypadek - tym razem w powiecie nowosolskim. Wirusa wykryto u padłego dzika.
Wojewoda Lubuski wydał rozporządzenia, w których szczegółowo został określony obszar skażony ASF na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego. Obszar ten ma obwód ok. 36 km i został ogrodzony.
"Na wskazanym obszarze obowiązuje zakaz wstępu do lasu, prowadzenia polowań oraz przewożenia i wywożenia świń i tuszy dzików. Rozporządzenie mówi także o obowiązkach hodowców świń, dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich oraz myśliwych" - informuje Starostwo Powiatowe we Wschowie.
Powiatowi Lekarze Weterynarii w Nowej Soli i we Wschowie mają teraz pobierać próbki do badań od każdego odstrzelonego i padłego dzika, a także od każdej padłej świni w gospodarstwie, u której z dużym prawdopodobieństwem mogło dojść do zarażenia wirusem.
Zobacz także: Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło
Jak podaje "Gazeta Lubuska", w sobotę i niedzielę w lasach w okolicach Tarnowa Jeziernego znaleziono w ramach specjalnej akcji przeszukiwania terenu 20 padłych dzików, w tym młode osobniki. Próbki pobrane od zwierząt mają zostać przebadane.
Według informacji "Gazety Wyborczej", wyniki będą znane w ciągu kilku najbliższych dni.
"Trwają intensywne przeszukiwania obszaru skażonego oraz obszarów z nim sąsiadujących aby dokonać analizy sytuacji epizootycznej oraz zaplanować lokalizację budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia" - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Weterynarii.
"W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii" - radzi GIW.