Donald Trump komentował sprawę impeachmentu i słynnego "quid pro quo". Uwagę zwróciły notatki

Donald Trump stoi teraz przed groźbą impeachmentu. W Izbie Reprezentantów - izbie niższej amerykańskiego parlamentu, ruszyło śledztwo w tej sprawie. Może ono doprowadzić do pozbawienia Trumpa urzędu. Prezydent odpiera wszelkie zarzuty. Na środowe spotkanie z dziennikarzami zabrał ze sobą notatki - co mu się raczej nie zdarza. Zapiski te zwróciły uwagę reporterów.

Donald Trump rozpoczął kampanię wyborczą, a chwilę później opozycyjni wobec niego politycy z Partii Demokratycznej rozpoczęli procedurę przygotowawczą do impeachmentu. Zarzucają mu, że uzależnił wsparcie finansowe dla Kijowa od pomocy w oczernieniu jego politycznego rywala - Joe Bidena i jego syna, Huntera, który na Ukrainie prowadził interesy. Specjalna komisja w Kongresie przesłuchuje świadków, a prezydent twardo się broni.

Donald Trump broni się przed impeachmentem

W środę przesłuchiwany był ambasador Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej, Gordon Sondland. Zeznał on przed komisją, że w sprawie wywierania presji na władze Ukrainy i politycznego "quid pro quo" (łac. "coś za coś") działał na polecenie Donalda Trumpa. Mówi, że instrukcje bezpośrednio przekazał mu Rudy Giuliani, prawnik Trumpa, który miał działać pod "wyraźnym kierownictwem" prezydenta.

Tego samego dnia Trump przed odlotem sprzed Białego Domu, spotkał się dziennikarzami, jak to często ma w zwyczaju. Tym razem na wystąpienie przyniósł swoje notatki - co już podobno zdarza mu się bardzo rzadko. Zwróciły one uwagę reporterów, a zwłaszcza czcionka, jaką zostały wykonane. Trump w notatniku Air Force One wypisał sobie kilka zaskakujących zwrotów:

"Niczego nie chcę, niczego nie chcę, nie chcę żadnego quid pro quo. Powiedz Zełenskiemu, żeby zrobił właściwą rzecz. To ostatnie słowo od prezydenta USA" - można przeczytać ze zdjęcia notatek zrobionego zza ramienia prezydenta.

Po wygłoszeniu oświadczenia, Trump nie odpowiadał na pytania reporterów, tylko przeszedł do helikoptera Marine One i odleciał - opisuje Reuters.

Donald Trump i impeachment.Donald Trump i impeachment. Fot. Jacquelyn Martin / AP Photo

"Quid pro quo" utopi prezydenta?

O co chodzi? Tych kilkanaście zapisanych wielkimi literami słów miał wypowiedzieć w rozmowie telefonicznej z Sunderlandem, która miała miejsce we wrześniu. Tego samego dnia, kiedy świat, dzięki zeznaniom sygnalisty, dowiedział się o innej, wcześniejszej rozmowie. 25 lipca tego roku Donald Trump rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Z tej (telefonicznej) dyskusji, a także z zeznań świadków ma według Demokratów wynikać, że amerykański prezydent uzależnił 400 mln dolarów wsparcia militarnego dla Ukrainy od wszczęcia przez Kijów śledztwa przeciwko Joe i Hunterowi Bidenom.

Dla Demokratów był to powód do rozpoczęcia procedury impeachmentu. W komisji w Izbie Reprezentantów trwają przesłuchania świadków. Izba musi następnie sformułować oskarżenie, które będzie trzeba przegłosować. Ale o tym, czy Trump straci urząd, decyduje Senat. A tam, w przeciwieństwie do Izby Reprezentantów, większość mają Republikanie z partii prezydenta.

Więcej o:
Komentarze (21)
Donald Trump komentował sprawę impeachmentu i słynnego "quid pro quo". Uwagę zwróciły notatki
Zaloguj się
 • cob22

  Oceniono 10 razy 10

  Juz pismo i forma notatek pokazuje nam ze mamy do czynienia z czlowiekiem nienormalnym.

 • kisssmyass

  Oceniono 3 razy 3

  a to Trup umie pisać? To tak jak było z murem. Trup 'dowodził' że Meksyk zgodził się zapłacić za postawienie muru wyciągając zwitek papieru zza pazuchy i machając nim przed kamerą. Po czym nie rozkładając i nie pokazując co tam jest na tym papierze schował z powrotem, zadowolony z siebie. Kretyn robi ze swego kretynizmu sposób na przetrwanie, choć wszyscy widzą tylko kretyna. No, poza takimi samymi jak on kretynami....

 • supermarjan

  Oceniono 3 razy 1

  w pl też jest taka procedura ale nie stosuje jej się do pożywienia więc budyń zostaje....

 • cezar85

  Oceniono 3 razy 1

  Dobrze, że napisał czego nie zrobił i czego nie chciał zrobić

  bo inaczej by nie wiedział

 • heraldek

  0

  "quid pro quo"..... ciekawe na ile by wycenil walory Melanii gdyby ja komus wypozyczyl....

 • polakpl

  Oceniono 9 razy -7

  Będąc białym i popierać lewicę to trzeba być samobójcą, bo lewica wspiera kolorową większość na ziemi kosztem białej mniejszości.

 • polakpl

  Oceniono 13 razy -9

  Groźba impeachmentu chyba tylko w łbach lewackiej swołoczy i lewackich mediów które niewola umysły niedoinformowanych. Trump idzie na drugą kadencję. Trump jest korzystny dla Polski, a to się najbardziej dla mnie liczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX