Niższy VAT na panele słoneczne. Koszty użytkowania spadną o kilka tysięcy złotych

Podatek VAT na panele słoneczne został obniżony z 23 do 8 proc. Celem nowych przepisów jest promowanie odnawialnych źródeł energii. Obniżona stawka podatku dotyczy montażu, instalacji oraz dostawy paneli fotowoltaicznych.
Zobacz wideo

Panele słoneczne staja się w Polsce coraz bardziej popularne za sprawą programu "Mój Prąd", dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie na montowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. W celu dalszego spopularyzowania "zielonej" energii rząd zdecydował się na wprowadzenie jednolitej 8-procentowej stawki VAT na panele słoneczne.

Niższy VAT na panele słoneczne. Kto może skorzystać z nowych przepisów?

Przepisy weszły w życie 23 listopada br. i wprowadzają kilka istotnych zmian. Dotychczas niższa stawka VAT obowiązywała w momencie, gdy panele fotowoltaiczne montowane były na dachach budynku mieszkalnego. Po zmianach z takowej skorzystać mogą również osoby, które zamontuje je na garażu, podjeździe czy parkingu przy bloku mieszkaniowym. Z jednolitej stawki podatkowej wyłączone są domy jednorodzinne o powierzchni użytkowej powyżej 300 mkw oraz mieszkania, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 mkw. Zmiana nie dotyczy również lokali użytkowych.

Czytaj także: "Mój Prąd". Aż co piąty wniosek o dofinansowanie odrzucony. Informujemy, co zrobić, by tego uniknąć

Warto również zaznaczyć, że obniżką podatku objęte są nie tylko instalacja paneli, ale także ich konserwacja, przebudowa czy dostawa. W rozumieniu prawnym mikroinstalacje są odnawialnym źródłem energii do 50 kW. 

Rząd walczy z zanieczyszczeniem powietrza

Walka z zanieczyszczeniem powietrza to jedno z największych zadań postawionych przed rządem. Stara się on walczyć dwutorowo, promując OZE oraz zaostrzając przepisy dotyczące palenia paliwami stałymi. Za działania propagujące można uznać wprowadzenie programu "Mój Prąd". W ostatnich dniach weszły również sankcje finansowe dla osób sprzedających "kopciuchy". Mogą otrzymać one karę w wysokości 5 proc. przychodów osiągniętych w ubiegłym roku. 

Więcej o: