Wypłata "trzynastek" możliwa przed wyborami prezydenckimi. "Bezpośrednio powiązana z datą wyborów"

Robert Kędzierski
Jacek Sasin zdradził, kiedy emeryci mogą otrzymać obiecane w kampanii wyborczej "trzynastki". Możliwe, że wypłaty nastąpią w kwietniu lub maju przyszłego roku. Wcześniej przedstawiciel prezydenta informował, że wybory prezydenckie odbędą się w maju.

"Trzynastki" dla emerytów to jedna z kluczowych obietnic złożona przez PiS w kampanii wyborczej. Pieniędzy na wypłatę dodatkowego świadczenia w budżecie jeszcze nie ma, wiadomo jednak, że rząd planuje zaciągnąć na ten cel pożyczkę w ZUS-ie.

Dziś nie wiemy jednak, kiedy dokładnie nastąpi wypłata środków. Światło na sprawę rzucił Jacek Sasin, minister odpowiedzialny za spółki Skarbu Państwa.

Z tego co pamiętam, to raczej pan premier mówił o kwietniu, maju przyszłego roku. Chcemy tego wiosennego terminu dotrzymać

- stwierdził na antenie Radia ZET.

Polityk przypomniał, że w tym roku świadczenie było wypłacane właśnie w maju.

Zobacz także: Ekspert podliczył wszystkie obietnice PiS. Rząd będzie musiał znaleźć na ich spełnienie ok. 100 mld zł

Zobacz wideo

Kiedy wybory prezydenckie? Przedstawiciel prezydenta: w maju

W mediach pojawiały się bowiem różne daty wypłaty "trzynastek", mówiono nawet o miesiącach letnich. Przekazanie emerytom pieniędzy w maju oznaczałoby, że rząd prawdopodobnie zdąży spełnić swoją obietnicę jeszcze przed wyborami prezydenckimi.

Nie wiemy dokładnie kiedy znów pójdziemy do urn. Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta w rozmowie z "Rzeczpospolitą" sprzed kilku tygodni wyraźnie zakreślił jednak ramy czasowe. - Wiadomo, że wybory prezydenckie odbędą się 3, 10 lub 17 maja - stwierdził.

"Gazeta Wyborcza", powołując się na informatora z rządu, donosi, że data wypłaty świadczenia dla emerytów będzie bezpośrednio powiązana z datą wyborów prezydenckich. Majowa wypłata pieniędzy w tym roku w ocenie części komentatorów nie była przypadkowa - przypadła krótko przed wyborami do Parlamentu Europejskimi.

PiS przekaże emerytom grube tysiące

Przez cztery najbliższe lata każdy uprawniony emeryt i rencista zyskać z samych tylko dodatkowych świadczeń ok. 10 tys. zł - wylicza Money.pl. Skąd ta kwota? W roku 2020 ma nastąpić wypłata "trzynastych" emerytur i rent. Każdy uprawniony senior zyska 1,2 tys. zł  brutto. Rok później ma nastąpić wypłata jeszcze jednego dodatkowego świadczenia. Czternastki będą nieco wyższe, bo wzrośnie minimalna emerytura - wyniosą 1,3 tys. zł. Łącznie kwota tych świadczeń dla uprawnionych wyniesie wiec 3,8 tys. zł. brutto. W kolejnych latach "trzynastki" dla emerytów i rencistów znów będą wyższe - wyniosą 1,4 zł, chociaż dziś nie ma pewności, czy "czternastka" nie będzie czasem świadczeniem wypłaconym tylko raz, w roku 2021.

Więcej o: