CPK. Testowy tor dla kolei może kosztować nawet 100 milionów złotych

CPK to projekt, który pochłonie miliardy złotych z budżetu państwa. Jedną z najpilniejszych inwestycji jest budowa infrastruktury testowej dla szybkiej kolei, co może kosztować nawet 100 mln zł.
Zobacz wideo

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma być przełomem w kwestii transportu w Polsce. Główną częścią projektu jest budowa Portu Lotniczego Solidarność, ale CPK to również liczne inwestycje związane z transportem kolejowym oraz drogowym. Choć zgodnie z harmonogramem pierwszy etap budowy ma zakończyć się w ciągu dekady, to już teraz rząd musi podjąć decyzję co do pewnych inwestycji. Jedną z nich jest stworzenie torów testowych dla szybkiej kolei, ale także tramwajów oraz metra.

CPK. Testowy tory mają kosztować 100 mln zł. Nie wiadomo, kiedy powstaną

Jak informuje "Puls Biznesu", koszt budowy testowych torów może wynieść nawet 100 mln zł. Inwestycja prawdopodobnie powstanie w Żmigrodzie (województwo dolnośląskie), gdzie znajduje się już Tor Doświadczalny Instytutu Kolejnictwa. Ma być przystosowany do testowania kolei z zasilaniem 25 kV.

>>> Dowiedz się więcej: Jakie rekompensaty dla wysiedlonych przez budowę CPK? Minister: Nie powiem, to byłoby nieodpowiedzialne

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy plany infrastruktury testowej zaczną być realizowane. - Tor testowy w Żmigrodzie jest częścią planu inwestycyjnego, który przedstawiliśmy Ministerstwu Finansów jako element programu wieloletniego CPK. Dokument jest obecnie na etapie uzgodnień w ministerstwie. Projekt Instytutu Kolejnictwa oceniamy pozytywnie. Będzie on przydatny podczas przygotowań do realizacji programu kolejowego CPK i zakupów taboru do obsługi linii kolejowych prowadzących do lotniska - stwierdził, cytowany przez "PB", Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Centralny Port Komunikacyjny. Jak wielkie inwestycje czekają polską kolej?

Według planów dotyczących CPK szybkie pociągi mają przemieszczać się z prędkością ok. 250 km/h. Jak dotąd, nie podjęto decyzji, czy zostaną one zbudowane w Polsce czy zagranicą. Szybka kolej ma dowozić osoby do portu lotniczego, ale nie tylko. W planach jest również wybudowanie linii kolejowych, które umożliwią mieszkańcom Polski dostanie się do Warszawy z największych miast w 2,5 godz. Ostatnio informowaliśmy o inwestycji, która połączy Gdańsk z Warszawą

Więcej o: