Klapa Mieszkania Plus. Będzie zmiana na stanowisku głównego budowniczego programu
Po trzech latach od inauguracji programu Mieszkanie Plus, jego realizacja wciąż jest daleka od buńczucznych zapowiedzi. To jedna z obietnic, które najmocniej ciążą na rządzie PiS.
Za napędzenie programu ma odpowiadać w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego Jadwiga Emilewicz, która objęła tekę ministra rozwoju. Z naszych informacji wynika, że nowe porządki zacznie od zmiany na stanowisku szefa spółki PFR Nieruchomości, odpowiedzialnej za rozwój programu Mieszkanie Plus.
Jeśli minister ma odpowiadać za budowę Mieszkania Plus, to musi dokonać zmian
- mówi nam osoba z otoczenia Porozumienia, ugrupowania minister Emilewicz.
Tysiąc mieszkań gotowych, 1,5 tysiąca w budowie
Program tanich mieszkań na wynajem (z opcją dojścia do własności) - kierowany do osób, które z jednej strony zarabiają zbyt dużo, aby starać się o mieszkanie komunalne, a z drugiej zbyt mało, aby zaciągnąć kredyt mieszkaniowy - z zamysłu jest bardzo dobry. Gorzej jednak z realizacją.
Do użytku oddano dotychczas mniej niż tysiąc mieszkań. Kolejnych około 1,5 tys. jest w budowie. Gdzie podziała się reszta z zapowiadanych przez premiera Morawieckiego 100 tys. mieszkań w budowie do końca 2019 r.? Jest ok. 67,5 tys. na różnych - często bardzo wstępnym etapie inwestycyjnym. Według ostatnich danych PFR Nieruchomości, w trakcie projektowania architektonicznego (już z zatwierdzonym finansowaniem) jest 18 tys. mieszkań, wnioski inwestycyjne zostały złożone dla kolejnych 25,6 tys. mieszkań, a dla 23,8 tys. prowadzone są analizy.
Co jest problemem Mieszkania Plus?
Po pierwsze - problemem Mieszkania Plus były hurraoptymistyczne cele. Mówienie, że za rok będzie 100 czy 200 tys. mieszkań nie było prawdą. - Proces budowania zajmuje 3-4 lata w zależności od tego, ile potrzeba pozwoleń - komentuje Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości Domiporta.pl.
Po drugie - niedoszacowane koszty budowy tych mieszkań. Rząd planował koszty na poziomie m.in. 2,5 tys. zł za metr kwadratowy, tymczasem rosnące koszty pracy czy materiałów budowlanych sprawiają, że te założenia są nierealne. Nawet biorąc pod uwagę brak kosztów nabycia terenów - które przekazywały pod program spółki państwowe, np. PKP czy Poczta Polska. Rząd przegrywa więc rywalizację z deweloperami.
>>> "Rząd zderzył się z polską branżą budowlaną. Mieszkanie Plus okazało się porażką" - komentowali eksperci w programie "Studio Biznes"
Jak mówił ostatnio w rozmowie z PAP prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz, boom budowlany Mieszkania Plus nastąpi w 2021 r., kiedy ma się rozpocząć budowa 21,5 tys. lokali.
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Lidl, Aldi i nie tylko. Niemcy rzucili się do sklepów po domowe testy na koronawirusa. Ogromny popyt
-
NASA opracowuje elektryczny samolot X-57. Kiedy podniebne elektryki będą codziennością?
-
Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
- Światowa Organizacja Zdrowia odrzuca planowane unijne paszporty szczepień
- Czy będzie waloryzacja świadczenia 500+? Wiceminister Stanisław Szwed komentuje
- Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników
- Dlaczego płyta CD-Audio mieści 74 minuty muzyki? Legenda głosi, że to sprawka Beethovena
- Oczyszczanie uszkodzonych reaktorów w Fukushimie zajmie jeszcze trzy dekady. Dwa kluczowe wyzwania