Na Black Friday możesz więcej stracić niż zyskać. Uważaj na pseudopromocje, naciągaczy i oszustów
Black Friday, czyli Czarny Piątek, przybył do Polski z USA. W tym kraju zakupowe szaleństwo w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia jest już świecką tradycją, której korzenie sięgają lat 20-tych ubiegłego wieku. W Polsce to dość "świeży" pomysł, choć z badania firmy TNS Kantar wynika, że już 87 procent Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym jest Black Friday.
Z danych platformy Black-Friday.Global wynika, że w najbliższy piątek statystyczny Polak wyda na zakupy 663 zł, a sprzedaż w sklepach może być o 692 proc. wyższa niż w przypadku "zwykłego" piątku. Dla porównania szacuje się, że w USA sprzedaż w tym czasie może być wyższa o ponad 2100 proc.
Uwaga na pseudopromocje
Warto jednak pamiętać, że o ile pod względem marketingowym Black Friday w polskim wydaniu coraz bardziej zbliża się do swojego amerykańskiego pierwowzoru, o tyle sama jakość promocji oraz wyprzedaży pozostawia wiele do życzenia. Z analizy przeprowadzonej przez firmę Deloitte wynika, że w ubiegłym roku w Czarny Piątek ceny były o 3,5 proc. niższe niż tydzień wcześniej. To i tak oznacza sporą poprawę, bo w 2017 r. obniżki w Black Friday sięgały zaledwie 1,3 proc.
Niestety w Polsce wciąż na porządku dziennym jest podwyższanie cen popularnych produktów na kilka dni przed nadejściem Czarnego Piątku, aby potem móc pochwalić się przed klientami gigantycznymi promocjami. Tego typu działania można zaobserwować również w tym roku.
Na co konsumenci powinni uważać 29 listopada? Przede wszystkim na nieprzemyślane decyzje podjęte pod wpływem emocji. Informacje o wielkich promocjach zaczynają się pojawiać z dużym wyprzedzeniem, dlatego warto jeszcze przed wyprzedażami sprawdzić cenę przedmiotu, który chcemy kupić i upewnić się, że mamy do czynienia z faktyczną przeceną.
- tłumaczy Monika Dzieniak-Kwiatkowska, ekspert z firmy IPF Polska.
Historię ceny danego produktu można prześledzić m.in. za pomocą popularnych porównywarek cen, takich jak Ceneo.pl i Skapiec.pl. W tym roku uruchomiono też stronę FAKEfriday.org, która pozwoli nam zorientować się, czy mamy do czynienia z promocją, czy też "pseudopromocją".
Oszuści znów zacierają ręce
Black Friday to niestety również znakomita okazja dla oszustów i naciągaczy, aby wzbogacić się naszym kosztem. Z danych firmy PayPal wynika, że na przełomie listopada i grudnia odnotowuje się aż o 18 procent więcej prób oszustw niż w innych okresach roku.
W ostatnich latach eksperci zanotowali istny wysyp fałszywych sklepów internetowych, których twórcy oferują towary w świetnych cenach, ale po otrzymaniu płatności nie wysyłają ich do klientów. Przed naciśnięciem przycisku "Kup', warto dokładnie zweryfikować sprzedawcę.
I nie chodzi tu jedynie o pobieżne prześledzenie w sieci opinii na temat danego sklepu, bo mogą być one przecież kupione. Jeśli kupujemy w sklepie, o którym wcześniej nie słyszeliśmy, warto zweryfikować jego NIP oraz REGON. Nie zaszkodzi zadzwonić pod podany numer telefonu, a także sprawdzić w Google Maps, czy pod danym adresem taki sklep rzeczywiście funkcjonuje.
Eksperci ostrzegają również przed cyberprzestępcami, którzy w czasie zbliżającego się święta zakupów mogą próbować przechwycić dane naszej karty płatniczej lub wręcz podszyć się pod jedną z firm pośredniczącą w płatnościach on-line. W momencie dokonywania płatności warto sprawdzić adres e-mail nadawcy, od którego otrzymaliśmy potwierdzenie zakupu. Jeśli nie zawiera on oficjalnej domeny strony internetowej danej marki, to zapewne jest to oszustwo.
-
Tarcza 8.0 już działa. Ważne zmiany - część przedsiębiorców może otrzymać 5 tys. zł nawet trzy razy
-
Niemcy przedłużą lockdown do końca marca. Będą jednak wyjątki
-
Polska firma podpisała umowę. Ma być zaangażowana w produkcję szczepionki przeciw COVID-19
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Rozbrajająca szczerość wiceministra Sobonia w sprawie górników. "Docelowo wszyscy stracą pracę"
- Tesla walczy o specjalistów dla gigafabryki pod Berlinem. "Tego nie może przebić" - konkurencja ma argumenty
- Horała o reformie OFE: "Pieniądze można wypłacić w każdej chwili". Nie doczytał art. 18 pkt 17b i 21
- Allegro coraz bliżej własnych automatów paczkowych. Jest list intencyjny
- Życie na Ziemi w większości zakończy się za miliard lat. Zabraknie tlenu
- Zamiast wybranki serca, ośmiu wizjonerów. Japoński miliarder rozpisał konkurs. Do wygrania lot w kosmos