Amazon w Polsce nie zwalnia tempa. Będzie centrum w Gliwicach. Tysiąc miejsc pracy i 3,9 tys. robotów

Nie minął miesiąc, jak amerykański Amazon otworzył centra w Okmianach oraz Pawlikowicach pod Łodzią, a już w środę zapowiedział kolejną inwestycję - centrum logistyczne e-commerce w Gliwicach. Pracę ma znaleźć tam ponad tysiąc osób, których w codziennych obowiązkach ma wspierać 3,9 tys. robotów.

W czteropiętrowym centrum logistycznym o powierzchni 210 tys. mkw zlokalizowanym przy ul. Bojkowskiej zatrudnienie ma znaleźć ponad tysiąc osób. Ich pracę ma wspomagać aż 3,9 tys. robotów transportowych, czyli technologia Amazon Robotics wdrażana w centrach amerykańskiego giganta. Jak potwierdziła firma, będzie to największy z obiektów Amazona pod względem wykorzystania robotyzacji.

Roboty i ludzie w centrach Amazon

Nowoczesne centrum logistyczne e-commerce Amazona powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach. Według zapowiedzi ma ruszyć już w 2020 r. Innowacją związaną z robotyzacją będą w nim tzw. paletyzatory, czyli specjalne roboty mające rozładowywać i przenosić towary ważące powyżej 15 kg. Wiele wskazuje na to, że tak duży udział robotów w codziennej pracy może odciążyć ludzkich pracowników w wybranych obowiązkach.

Tymczasem warto przypomnieć, że Polska była pierwszym krajem w Europie, gdzie Amazon zdecydował się wprowadzić technologię związaną z robotyzacją.

Polska była pierwszym krajem w Europie, gdzie we wrześniu 2015 r. wprowadzono Amazon Robotics. Wdrażanie tego typu rozwiązań jest świadectwem naszego zaangażowania w promowanie innowacyjności w obszarze logistyki z korzyścią zarówno dla naszych pracowników, jak i klientów

- powiedział Steven Harman, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon w Europie.

>>> Czterodniowy tydzień pracy to jeden z nowoczesnych pomysłów na produktywność. Czy ma sens? Posłuchaj, co myślą o tym eksperci

Zobacz wideo

Nowe centra logistyczne Amazon w Polsce

Przypomnijmy, że 8 listopada, po dziesięciu miesiącach prac budowlanych oraz etapie rozruchu, amerykańska firma otworzyła centra Logistyczne firmy w Okmianach oraz Pawlikowicach pod Łodzią. Centrum w Okmianach odpowiada za dystrybucję towarów między przedsiębiorcami, a centrami logistyki e-commerce. Ma powierzchnię ponad 60 tys. mkw i pracuje w niej ponad tysiąc osób. Z kolei centrum w Pawlikowicach pod Łodzią to obiekt wyspecjalizowany w dystrybucji w produktów płynnych i aerozoli.

Amazon jest obecny w Polsce od 2014 r. Od tego czasu przedsiębiorstwo stworzyło 16 tys. miejsc pracy w różnych obszarach, poczynając od IT przez logistykę, a kończąc na inżynierii. Amerykański gigant posiada w naszym kraju 7 nowoczesnych centrów logistycznych oraz Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro w Warszawie.

Więcej o: