Amazon w Polsce nie zwalnia tempa. Będzie centrum w Gliwicach. Tysiąc miejsc pracy i 3,9 tys. robotów

Nie minął miesiąc, jak amerykański Amazon otworzył centra w Okmianach oraz Pawlikowicach pod Łodzią, a już w środę zapowiedział kolejną inwestycję - centrum logistyczne e-commerce w Gliwicach. Pracę ma znaleźć tam ponad tysiąc osób, których w codziennych obowiązkach ma wspierać 3,9 tys. robotów.

W czteropiętrowym centrum logistycznym o powierzchni 210 tys. mkw zlokalizowanym przy ul. Bojkowskiej zatrudnienie ma znaleźć ponad tysiąc osób. Ich pracę ma wspomagać aż 3,9 tys. robotów transportowych, czyli technologia Amazon Robotics wdrażana w centrach amerykańskiego giganta. Jak potwierdziła firma, będzie to największy z obiektów Amazona pod względem wykorzystania robotyzacji.

Roboty i ludzie w centrach Amazon

Nowoczesne centrum logistyczne e-commerce Amazona powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach. Według zapowiedzi ma ruszyć już w 2020 r. Innowacją związaną z robotyzacją będą w nim tzw. paletyzatory, czyli specjalne roboty mające rozładowywać i przenosić towary ważące powyżej 15 kg. Wiele wskazuje na to, że tak duży udział robotów w codziennej pracy może odciążyć ludzkich pracowników w wybranych obowiązkach.

Tymczasem warto przypomnieć, że Polska była pierwszym krajem w Europie, gdzie Amazon zdecydował się wprowadzić technologię związaną z robotyzacją.

Polska była pierwszym krajem w Europie, gdzie we wrześniu 2015 r. wprowadzono Amazon Robotics. Wdrażanie tego typu rozwiązań jest świadectwem naszego zaangażowania w promowanie innowacyjności w obszarze logistyki z korzyścią zarówno dla naszych pracowników, jak i klientów

- powiedział Steven Harman, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon w Europie.

>>> Czterodniowy tydzień pracy to jeden z nowoczesnych pomysłów na produktywność. Czy ma sens? Posłuchaj, co myślą o tym eksperci

Nowe centra logistyczne Amazon w Polsce

Przypomnijmy, że 8 listopada, po dziesięciu miesiącach prac budowlanych oraz etapie rozruchu, amerykańska firma otworzyła centra Logistyczne firmy w Okmianach oraz Pawlikowicach pod Łodzią. Centrum w Okmianach odpowiada za dystrybucję towarów między przedsiębiorcami, a centrami logistyki e-commerce. Ma powierzchnię ponad 60 tys. mkw i pracuje w niej ponad tysiąc osób. Z kolei centrum w Pawlikowicach pod Łodzią to obiekt wyspecjalizowany w dystrybucji w produktów płynnych i aerozoli.

Amazon jest obecny w Polsce od 2014 r. Od tego czasu przedsiębiorstwo stworzyło 16 tys. miejsc pracy w różnych obszarach, poczynając od IT przez logistykę, a kończąc na inżynierii. Amerykański gigant posiada w naszym kraju 7 nowoczesnych centrów logistycznych oraz Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro w Warszawie.

Więcej o:
Komentarze (46)
Amazon w Polsce nie zwalnia tempa. Będzie centrum w Gliwicach. Ponad tysiąc miejsc pracy i 3,9 tys. robotów
Zaloguj się
 • wlodeek

  Oceniono 11 razy 9

  Amazon w Polsce się nie zatrzymuje, gna do przodu. Ja też bym się nie zatrzymywał, gdyby rząd zrezygnował z moich podatków. Przyjechał przydupas trampka, pogroził kłamczuchowi palcem, a ten uniżenie zwolnił Jankesów z podatków. A co, niech biedne Polaczki płacą!

 • cehaem

  Oceniono 12 razy 8

  >Nowoczesne centrum logistyczne e-commerce Amazona powstaje na terenie Katowickiej >Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach.

  Super. Firma multimiliardera bedzie sponsorowana przez pania Jozie, ktora ma 1200 emerytury!

 • smiki48

  Oceniono 14 razy 8

  jak funkcjonowały pństwa kolonialne? W koloniach miały tanią siłę roboczą a zyski były transferowane do metropolii.
  Co mamy dziś z Amazon? Dokładnie to samo. Tanią siłę roboczą, niskie podatki i ulgi i zyski transferowane do USA. Dzięki temu właściciel Amazona jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie a my cieszymy się tym, że dajemy się wyzyskiwać

 • Fred Cziki

  Oceniono 8 razy 4

  Obóź pracy XXI w..de facto wyzysk z "numerami białych murzynów". Nawet ponoć Ukraińcy nie chcą w czymś takim pracować bo wiedzą, że tam pracownika wycisla się jak cytrynę za jałmużki. Roboty generują nasze środowisko naturalne i o tym cisza sza...

 • fruqo3

  Oceniono 5 razy 3

  Pewnie że Amazon nie zwalnia tempa, bo korzysta z tego samego o czym powiedział Michael O’Leary (szef Ryanair) przenosząc swój biznes do Polski - „...że jesteśmy jedynym krajem w UE w którym można tak łatwo naginać prawo pracy...”
  Oto obraz bananowej republiki w której żyjemy.

 • farcry3

  Oceniono 7 razy 3

  Dwie plagi dzisiejszych czasów: korporacjonizm , który jest owocem neoliberalizmu, gdzie sprzątaczki i kasjerki płacą relatywnie dużo większe podatki jak milionerzy i miliarderzy ( tzw. optymalizacje podatkowe, czyli oszukiwanie fiskusa w majestacie prawa, na które mogą sobie pozwolić tylko najbogatsi) . Korporacje typu amazona są już potężniejsze od państw i de facto mają realny wpływ na rządy, polityków i tworzenie prawa ( oczywiście korzystnego dla siebie). Korporacje zabijają kapitalizm, wolny rynek i konkurencję. Możesz mieć sto tysięcy razy lepszy pomysł na biznes z branży np. amazona, i tak nie masz szans na rozwój i zaistnienie na rynku.
  Druga plaga to ekologia i zaśmiecanie planety. Co pół roku nowy telefon co 2 lata nowy sprzęt AGD, samochody 4 -letnie to już złomy., ciuchy dwa razy założone i na śmietnik.... media, korpo i "celebryci" wmawiają ludowi, że jak nie kupuje najnowszych trendów to nie jest szczęśliwy. Wraz z rozwojem technologicznym spada średnie IQ. Idziemy jako cywilizacja na dno.

 • expert_spod_mostu_kierbedzia

  Oceniono 7 razy 3

  będzie więcej tanich gaci i trampek .. będzie też więcej pustoszejących ulic polskich miast ..

 • aldealmi

  Oceniono 2 razy 2

  "Ludzkich pracowników"? To jednak w Amazonie są i nieludzcy? Pewnie to managery...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX