Łódzka i Katowicka Strefa Ekonomiczna wśród wyróżnionych. Jako jedyne z Europy w TOP10

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została sklasyfikowana na drugim miejscu w rankingu stref ekonomicznych w Europie w kategorii dla najlepszego miejsca dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wyróżniona została także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, którą pokonała tylko strefa znajdująca się w Dubaju.
Zobacz wideo

ŁSSE po raz kolejny otrzymuje wyróżnienia przyznawane na podstawie rankingu fDi Free Zones of the Year. Porównuje on działanie specjalnych stref ekonomicznych, które tworzone są na całym świecie. Laureatów wybiera międzynarodowe jury, na które składają się przedstawiciele agencji rządowych oraz eksperci biznesowi. W tym roku ocenionych zostało 85 stref.

Dwie polskie strefy ekonomiczne w pierwszej dziesiątce najlepszych stref na świecie

Pierwsze miejsce w rankingu już piąty rok z rzędu przypadł dla DMCC znajdującej się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W strefie ekonomicznej w Dubaju działa ponad 16 tysięcy firm, w których zatrudnionych jest 60 tysięcy osób. Drugie miejsce w rankingu przypadło Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Strefa znajdująca się w Łodzi zajęła z kolei ósme miejsce w rankingu ogólnym. Warto zaznaczyć, że tylko polskie strefy zostały wybrane do pierwszej dziesiątki rankingu z krajów europejskich. Pozostałe miejsca przypadły strefom z Filipin, Kolumbii, Maroko, ZEA, Panamy, Indii i Republiki Dżibuti.

Specjalna Strefa Ekonomiczna z Katowic wyróżniona została za wspieranie Przemysłu 4.0 (czyli czwartej rewolucji przemysłowej, polegającej na tworzeniu sieci i integracji systemów, produkcji maszyn, technologii informatycznych, które wykorzystywane są w procesie produkcji), oraz projekt SK Innovation, który dotyczy fabryki baterii do samochodów elektrycznych. Ta druga inwestycja szacowana jest na 355 mln euro.

Z kolei Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się na ósmym miejscu w rankingu ogólnym oraz otrzymała drugą pozycję w kategorii dla najlepszego sektora dla małych i średnich przedsiębiorstw. Strefa w Łodzi doceniona została za takie projekty jak akcelerator StartUpSpark2.0, program szkoleniowy Strefa RozwoYou oraz wdrożenie technologii 5G. W kategorii stref dla dużych firm drugie miejsce na świecie zajęła także Wałbrzyska Specjalna Stefa Motoryzacyjna. Ekonomiści docenili ją za rozwój firm z sektora motoryzacyjnego.

Więcej o: