Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 5 tys. zł dochodu? Jak wysoka będzie jego rata?

Jak wynika z porównania, które przygotował bankier.pl, bezdzietne małżeństwo może otrzymać prawie 550 tys. zł kredytu hipotecznego. Jak wysokie będą jego raty? Jakie wymagania trzeba spełnić?
Zobacz wideo

Jak wynika z porównania wykonanego przez bankier.pl, bezdzietne małżeństwo, którego dochód netto wynosi 5,1 tys. zł może liczyć na kredyt w wysokości od 390 do 540 tys. zł. Maksymalna zdolność kredytowa jest jednak możliwa po spełnieniu szeregu wymagań. 

Kredyty hipoteczne. Pożyczka w wysokości 100-krotności miesięcznego dochodu

Porównanie wskazuje, że w ostatnim roku banki zdecydowały się być bardziej konserwatywne w kwestii udzielania pożyczek. Wyżej wymienione kwoty może otrzymać młode małżeństwo przy standardowym, 20-proc. wkładzie własnym. Taki kredyt spłacać będą przez 30 lat. Ponadto, obie osoby dochody muszą uzyskiwać z umów o pracę na czas nieokreślony, nie mieć żadnych zobowiązań, a ich historia kredytowa powinna być nieskazitelna.

Maksymalna kwota kredytu, czyli 540 tys. zł to 100-krotność miesięcznego dochodu takiego małżeństwa. Znaczna większość banków przy takich warunkach jest jednak w stanie zaoferować kredyt w przedziale 450-500 tys. zł. Z czternastu banków analizowanych przez bankier.pl jedynie pięć było skłonnych zaoferować pożyczkę wyższą od pół miliona złotych.

Takie kredyty przy dochodach rzędu 5 tys. zł są znacznym obciążeniem dla budżetu rodziny. Przy 540 tys. zł miesięczna kwota spłaty wynosi prawie 2,5 tys. zł. Nawet przy niższych kwotach przekracza ona 2 tys. zł, co stanowi ponad 40 proc. miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.

Zaciągnięcie tak dużej pożyczki przy stosunkowo niskich dochodach wiąże się ze sporym ryzykiem, gdyż kredyty hipoteczne nie są udzielane przy stałej stopie procentowej. Obecny niski poziom rat w przyszłości prawdopodobnie wzrośnie, co wiązać się będzie ze sporymi problemami finansowymi dla kredytobiorców. 

>>> Dowiedz się więcej: Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 6 tys. zł dochodu?

Więcej o: