Koniec z wizerunkiem lekarza w reklamach suplementów. A to nie jedyna z nowych regulacji

Nadawcy telewizyjni i producenci suplementów diety porozumieli się w kwestii nowej regulacji, dzięki której w reklamie środków suplementujących nie zobaczymy już wizerunku lekarza. Lekarz, a najczęściej aktor go grający, wprowadzał w błąd konsumenta, który mógł przez to nie odróżniać leku od suplementu. To nie jedyna z nowych regulacji.

W ramach prac Okrągłego Stołu Mediów, 25 listopada 2019 roku w siedzibie KRRiT nadawcy telewizyjni, wraz z organizacjami zrzeszającymi producentów suplementów diety, podpisali przygotowane wspólnie porozumienie dotyczące sposobu reklamowania suplementów diety - czytamy w komunikacie KRRiT. Pod porozumieniem podpisały się m.in.: TVP, Polsat, TVN Discovery Polska, Telewizja Puls, ATM Grupa, Music TV, Kino Polska TV, ITI Neovision, Superstacja oraz organizacje zrzeszające producentów suplementów diety - PASMI, Polfarmed, PZPPF.

Reklama suplementu nie może wprowadzać w błąd

Wypracowana samoregulacja jest wynikiem współpracy nadawców z KRRiT. Stwierdzono, że reklamy suplementów diety "nie mogą wprowadzać w błąd poprzez wskazywanie na właściwości lecznicze lub jakiekolwiek zastosowanie lecznicze". Co więcej, w materiałach promujących suplementy diety nie mogą pojawiać się wizerunki osób, które mogłyby zostać przez odbiorcę reklamy odebrane jako lekarze lub inni przedstawiciele służby zdrowia.

W przyjętej samoregulacji założono m.in., że reklama suplementów diety nie może przedstawiać wizerunku osób, które mogą być odebrane jako przedstawiciele zawodów medycznych, ani nie mogą pojawiać się w niej przedmioty oraz miejsca budzące skojarzenia z wykonywaniem zawodów medycznych, działalnością leczniczą lub rehabilitacyjną

- czytamy w komunikacie KRRiT.

>>> Interesujesz się zdrowiem? Zadbaj o kondycję nie wychodząc z domu. Sprawdź kilka aplikacji, które w tym pomogą

Zobacz wideo

Suplementy nie dla dzieci

To nie jedyne ograniczenia, które będą obowiązywać producentów środków suplementujących. W ramach samoregulacji ustalono ponadto, że reklamy suplementów:

 • nie mogą sugerować, że ich spożycie może zastąpić zrównoważoną dietę,
 • "nie mogą odnosić się do nazw chorób, które w rzeczywistości nie istnieją",
 • nie mogą być łączone z reklamą leków w jednym spocie reklamowym, czy odnosić się do wyników badań bez wyraźnego powołania się na źródło ich pochodzenia.

Reklamowany środek musi być także wyraźnie oznaczany w reklamie jako suplement diety, a spoty promocyjne z ich udziałem nie będą nadawane bezpośrednio przy audycjach i programach dla dzieci.

Jak podała KRRiT, porozumienie ma obowiązywać już od 1 grudnia 2019 r. i będzie dotyczyło wszystkich reklam suplementów diety emitowanych od 1 stycznia 2020 r.

Więcej o:
Komentarze (14)
Koniec z wizerunkiem lekarza w reklamach suplementów. A to nie jedyna z nowych regulacji
Zaloguj się
 • truten.zenobi

  Oceniono 11 razy 5

  kolejna biurokratyczna bzdura... i tak markęting będzie mile przedz biurwami
  a wystarczyło by parę prostych zapisów
  1. Reklama jest traktowana na równi z ofertą - produkt nie spełnia obiecywanych czy sugerowanych właściwości klientowi należy się zwrot kosztów, + ewentualne odszkodowanie i zadośćuczynienie
  2. wydatki na reklamę powyżej pewnego rozsądnego poziomu nie powinny stanowić kup i w wchodzić w VAT naliczony.
  3. leki i inne medykamenty nie powinny być reklamowane a jeśli już to w bardzo ograniczonym zakresie
  4. realizacja targetów sprzedażowych przez "lekarzy" powinna być karalna i traktowana na równi z przestępstwami typu pozbawienie kogoś zdrowia lub życia, stosowanie tortur, wymuszenie rozbójnicze itp.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 8 razy 4

  Jeśli suweren nie odróżnia reklamy od rzeczywistości to niezłym zadupiem edukacyjnym jesteśmy.

 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 4

  Bardziej by mi się podobało wprowadzenie edukacji w temacie, że koloratka nie jest gwarancją uczciwości i świętości. Ileż nieszczęść ludzkich dałoby się w ten sposób uniknąć.

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 4 razy 2

  suplementem diety są wszystkie substancje, które uzupełniają składniki pożywienia, czyli witaminy, aminokwasy, minerały, a także substancje takie jak omega3, których źródłem jest pożywienie. zatem wciskanie ludziom, że jakiś preparat magnezowy jest lekiem, a inny suplementem, jest groteskowe.

 • menosky

  Oceniono 1 raz 1

  Katastrofa dla firmy Faflo-faflo-farm.
  Spożycie kolorowych tabletek na głowę suwerena spadnie z 7 wiader do 5 wiader rocznie

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 1 raz 1

  To osoby grające epizody reklamowe lub aktorzy nie będą występowali jako lekarze lecz jako magistrowie farmacji lub weterynarze ewentualnie lekarze medycyny niekonwencjonalnej I co zatkało kakao??!, Polak to jest taka bestia, że każdy przepis ominie ha ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX