Niedziele handlowe 2019. Czy 1 grudnia zrobimy zakupy np. w Lidlu lub Biedronce?

Czy w niedzielę 1 grudnia obowiązuje zakaz handlu? Podpowiadamy, czy najbliższa niedziela jest handlowa i gdzie zrobić zakupy w weekend.
Zobacz wideo

W marcu 2018 r. weszła w życie ustawia o zakazie handlu w niedzielę. Według jej założeń, liczba niedziel, w które można zrobić zakupy w sklepach stopniowo jest zmniejszana. W 2018 roku zakupy można było zrobić w pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. Rok później, czyli w 2019 r. zakaz nie obowiązuje tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. 

Czy 1 grudnia jest niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy?

W grudniu 2019 roku, mamy aż trzy niedziele handlowe. Wyjątkiem (ze względu na gorący okres świąteczny) są objęte trzy ostatnie niedziele w roku czyli:

  • 15 grudnia
  • 22 grudnia 
  • 29 grudnia.

Najbliższa niedziela jest pierwszą w miesiącu, a więc 1 grudnia obowiązuje zakaz handlu. Zakupów nie zrobimy w centrach handlowych, w sieciach sklepów dużych marek, ani w dyskontach czy supermarketach.

Nie znaczy to jednak, że tego dnia nie da się w ogóle zrobić zakupów. Otwarte mogą być wszystkie małe i osiedlowe sklepy, prowadzone przez właścicieli. Otwarta będzie także część sklepów sieci Żabka. Wiele z nich dzięki temu, że są franczyzowane, część dlatego, iż posiadają status placówki pocztowej. Niedziela niehandlowa nie obejmuje także stacji benzynowych, gdzie można kupić większość potrzebnych na co dzień produktów.

Niedziele handlowe. Zakaz handlu nie obejmuje gastronomii

Nie trzeba także martwić się brakiem jedzenia, ponieważ zawsze można uda się do restauracji. Zakaz handlu nie obejmuje gastronomii, więc otwarte będą także cukiernie czy kawiarnie. Ponadto w niedziele niehandlowe, otwarte mogą być także kwiaciarnie. 1 grudnia można też bez problemu pójść do kina czy teatru.

Więcej o: