Michał Krupiński rezygnuje z funkcji prezesa Pekao ze skutkiem natychmiastowym. Jest nowy szef banku

Bank Pekao poinformował, że w piątek prezes Michał Krupiński złożył rezygnację z funkcji prezesa banku. Zastąpi go Marek Lusztyn, dotychczasowy wiceprezes banku. Krupiński całkiem odchodzi z zarządu spółki.

Jak informuje bank Pekao, Michał Krupiński nie podał w rezygnacji przyczyn jej złożenia. Rada nadzorcza banku złożyła podziękowania Krupińskiemu za wkład wniesiony w rozwój spółki.

Bank Pekao poinformował także, że rada nadzorcza na stanowisko nowego prezesa banku powołała Marka Lusztyna. Był on dotychczas wiceprezesem banku, nadzorował działalność Pionu Zarządzania Ryzykami. Na razie Lusztynowi powierzono pełnienie obowiązków prezesa, formalnie stanie na czele zarządu banku gdy uzyska zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Lusztyn wiceprezesem banku był od lipca 2017 r., zaś z grupą banku Pekao jest związany od blisko 20 lat.

Dlaczego Michał Krupiński zrezygnował?

Nagła i niespodziewana rezygnacja Krupińskiego z funkcji drugiego największego banku w Polsce kontrolowanego przez Skarb Państwa - bez wyjaśnienia przyczyn - oczywiście wzbudziła szereg spekulacji.

Niewykluczone, że mamy do czynienia z początkiem powyborczych przetasowań w spółkach Skarbu Państwa. Szczególnie, że właśnie Zjednoczona Prawica podpisała umowę koalicyjną. Mówi się o "miotle Sasina", czyli nowego ministra aktywów państwowych. Krupiński jest kojarzony m.in. ze Zbigniewem Ziobrą. Brat ministra sprawiedliwości, Witold Ziobro, w 2018 r. objął stanowisko doradcy zarządu w Pekao.

Pojawiają się też sugestie, że rezygnacja Krupińskiego może mieć związek z aferą Mariana Banasia.

Michał Krupiński był prezesem od 2017 r.

Michał Krupiński objął stanowisko prezesa Pekao w 2017 r., po repolonizacji tego banku (PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupili za 10,6 mld zł 32,8 proc. akcji banku od wloskiego UniCredit. Przez kilka miesięcy Krupiński był p.o. prezesa, zgodę KNF otrzymał w listopadzie 2017 r.).

Wcześniej Krupiński przez ponad rok był prezesem PZU. W latach 2006-2007 był z kolei wiceministrem Skarbu Państwa. Swego czasu był nazywany "złotym dzieckiem PiS". Na początku 2019 r. nazwisko Krupińskiego pojawiało się w kontekście jego możliwego osobistego zaangażowania ws. kredytu w banku Pekao na budowę wieżowców spółki Srebrna.

>>> Chcesz kupić mieszkanie? Lepiej zebrać 20 proc. wkładu. Inaczej bank "dowali" potężną marżę

Zobacz wideo
Więcej o: