Chiny zbudowały "sztuczne słońce". Eksperymentalny reaktor jądrowy ma zastąpić paliwa kopalne

Chińczycy poinformowali o zakończeniu budowy eksperymentalnego reaktora do syntezy jądrowej. Porównywalny do "sztucznego słońca" reaktor zlokalizowany w Chengdu ma rozpocząć działanie już w 2020 r. Energia przez niego produkowana ma być alternatywą dla paliw kopalnych.

W wyścigu o znalezienie alternatywy dla paliw kopalnych Chiny poczyniły właśnie kolejny krok. Jak donosi "The Telegraph", w eksperymentalnym ośrodku badawczym w Chengdu zostały właśnie ukończone prace przy reaktorze syntezy jądrowej HL-2L. Inaczej niż w procesie rozszczepienia atomu, reaktor eksperymentalnej syntezy służy do łączenia ze sobą atomów. W procesie przypominającym działanie Słońca wytwarzana jest czysta energia.

"Sztuczne słońce" rozbłyśnie w Chinach

Chiny, podobnie jak kilka innych państw, czy prywatnych korporacji są zainteresowane takim rozwiązaniem, bo uważają, że pomogłoby zrezygnować z paliw kopalnych. Dotychczas szukano rozwiązań, które pozwoliłyby generować więcej energii, niż zużywa sam proces syntezy atomów. Chińczycy również nie są pewni, czy im się uda opanować syntezę jądrową, ale chcą próbować. Zaczną już w przyszłym roku. Wprawdzie krytycy atomu są zdania, że technologia jądrowa jest zbyt droga i mało praktyczna, aby była alternatywą dla paliw kopalnych, ale wysiłki naukowców, w tym chińskich, nie ustają.

Nie ma gwarancji, że wszystkie te problemy zostaną rozwiązane. Lecz jeśli tego nie zrobimy, problemy na pewno nie zostaną rozwiązane

- skomentował profesor fizyki na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie, Gao Zhe.

ITER. Międzynarodowy reaktor syntezy jądrowej

Chiny mają dodatkowy powód, aby próbować ujarzmić syntezę jądrową. Obok Unii Europejskiej, USA, Indii, Korei Południowej, Japonii i Rosji są partnerem w najdroższym, międzynarodowym projekcie naukowym ITER. Przedsięwzięcie warte ok. 20 mld dolarów ma na celu zbudować Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny (ITER). Francja, w ramach prac prowadzonych nad tym niecodziennym projektem, wybudowała reaktor termojądrowy, z pomocą którego udało się wyprodukować na małą skalę energię pochodzącą z syntezy.

>>> Atom alternatywą dla węgla? "Nowa generacja miliarderów nie myśli w kategorii paliw kopalnych"

Zobacz wideo

Co ciekawe, zarówno INTER, jak chińskie "sztuczne słońce" wykorzystują w eksperymentach tzw. tokamaki, radziecki wynalazek z lat 50. Tokamak, czyli "toroidalna komora z cewką magnetyczną" to rodzaj zbiornika w kształcie obwarzanka (a konkretnie torusa), wypełnionego zjonizowanym gazem, w którym przeprowadza się kontrolowane reakcje termojądrowe.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, ITER ma rozpocząć działanie w 2025 r. Chiny do tego momentu chcą ustabilizować technologię jądrowej syntezy w swoim HL-2L, co mogłoby stanowić kluczowe wsparcie w dalszych pracach związanych z Międzynarodowym Eksperymentalnym Reaktorem Termonuklearnym.

Więcej o: