Siła nabywcza w Europie. Polak bogatszy od Rumuna, 3,5 razy biedniejszy od Niemca

Siła nabywcza mieszkańców poszczególnych krajów Europy jest niezwykle zróżnicowana. Z zestawienia firmy badawczej GfK wynika, że Polakom pod tym względem wciąż brakuje dużo do mieszkańców Zachodu. W zestawieniu 42 krajów Polska zajmuje to samo miejsce kolejny rok.

Instytut GfK opublikował dane dotyczące siły nabywczej mieszkańców poszczególnych europejskich krajów. Średni dochód na osobę wynosi na starym kontynencie 14,73 tys. euro, czyli równowartość 63 tys. zł rocznie.

>>> Zobacz także: Rząd PiS obiecuje pensję minimalną na poziomie 4 tys. zł. Posłanka opozycji nie pozostawia na pomyśle suchej nitki

Mieszkańcy Liechtensteinu 4,5 raza bogatsi od przeciętnego Europejczyka

Na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się Liechtenstein z wynikiem 4,5 razy wyższym od średniej UE wynoszącym 67,5 tys. euro rocznie. To równowartość blisko 300 tys. zł. Na drugim miejscu zestawienia znajdują się Szwajcarzy z wynikiem 42 tys. euro, na trzecim mieszkańcy Luksemburga, których siła nabywcza wynosi rocznie 35 tys. euro - podaje Money.pl

Wysoko, bo na piątym miejscu znaleźli się Norwegowie (29,8 tys. euro). Niemcy z wynikiem 23,7 tys. euro uplasowali się na pozycji ósmej. Podobnym dochodem mogą pochwalić się Austriacy, Duńczycy, Finowie.

Polska u dołu stawki

Zagęszczenie siły nabywczej w EuropieZagęszczenie siły nabywczej w Europie Dane: GfK. Ilustracja: Marta Kondrusik

Polska w zestawieniu 42 krajów zajęła 29. pozycję. W przypadku naszego kraju siła nabywcza to 7,5 tys. euro, czyli niewiele ponad 32 tys. zł. Jest to ok. połowy średniej unijnej. Warto przypomnieć, że Polska w zestawieniu GfK 29. pozycję zajmuje kolejny raz.

W zestawieniu dosłownie o włos wyprzedziliśmy Węgry (7,4 tys. euro), dużo niżej od nas są Rumuni (5,8 tys. euro).

Czytaj też: "Rz": Marian Banaś poda się do dymisji, chroniąc syna przed służbami? "To już otwarta wojna"

GfK opublikował też mapę przedstawiającą zagęszczenie siły nabywczej - to jej wartość przeliczona na kilometr kwadratowy. Dzięki niej jesteśmy w stanie lepiej ocenić zamożność poszczególnych regionów czy też koncentracji w nich kapitału.

Niemal cała Polska zaznaczona jest kolorem reprezentującym biedniejsze obszary Europy. Wyjątkiem jest Warszawa i kilka regionów na południu. Warto podkreślić, że zagęszczenie siły nabywczej w niektórych regionach zachodniej Europy jest oceniane podobnie - np. w Hiszpanii, Irlandii, Szwecji.

Więcej o:
Komentarze (148)
Siła nabywcza w Europie. Polak bogatszy od Rumuna, 3,5 razy biedniejszy od Niemca
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 34 razy 24

  Cztery lata "dojnej zmiany kryminalistów z PIS poprawiły dobrobyt tylko im samym. Może jeszcze zboczonym diabłom w sutannach.

 • mike689

  Oceniono 21 razy 15

  gdyby dodac do dochodu co ludzie placa na kosciolek to pewnie ten wskaznik bylby wyzszy , nalezalo by zrobic odwrotny sondaz ktory kraj placi najwiecej na kosciolek i bylibysmy na czele stawki

 • edek40

  Oceniono 20 razy 14

  Jak to nie drgnęła? Matousz mówi, że dzięki PiS jest coraz lepiej i że stale gonimy. A nie, wycofuje się. To kłamca.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 18 razy 12

  Słyszałem jak premier mówił, że jest inaczej.
  Już cztery lata gonimy zachód, a nawet przed wyborami to wyprzedziliśmy ... Jesteśmy krainą mlekiem i miodem płynącą. Może dlatego nie buduje się zapór i tam ???

 • andmas

  Oceniono 16 razy 10

  Tylko owocami pracy można się bogacić , nie kupowaniem głosów wyborczych przez ludzi chorych na władzę .

 • marco35

  Oceniono 13 razy 9

  Czyli wszystko po staremu. Byliśmy dziadami (i przed wojną, i za PRL, za 3 RP), jesteśmy dziadami i dziadami zostaniemy. Ta mapa się nie zmienia...

 • realistas

  Oceniono 12 razy 8

  Cóż z tego, że biedni skoro najwięcej w Europie wydajemy na zakup uzbrojenia z USA. Teraz będziemy budować bazy dla Amerykanów by dobrze im było u nas. Polak kocha dawać ciała.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 16 razy 8

  Jeszcze troche pisich harcow i bedzie druga Wenezuela... a suweren straci kielbache i wode pozostanie mu bimber...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX