Leki na cukrzycę zanieczyszczone rakotwórczą substancją. Podawano ją szczurom, by wywołać nowotwór

Leki na cukrzycę, które w Polsce zażywa dwa miliony osób, mogą być zanieczyszczone silną, wywołującą raka substancją. Podawano ją szczurom w celu wywołania choroby. W jaki sposób doszło do skażenia?

Leki, które zawierają metforminę, jedną z najpopularniejszych substancji stosowanych w leczeniu cukrzycy, mogą być zanieczyszczone. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" medykamenty mogą zawierać groźną, rakotwórczą substancję wywołującą raka.

Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest bardzo niebezpieczny dla wątroby. Ma też działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

- pisze "DGP".

>>> Zobacz także: Cukrzyca wielkim zagrożeniem w Polsce. Objawy mogą w ogóle nie występować

Zobacz wideo

Normy substancji, w ocenie niezależnych źródeł, miały zostać przekroczone od kilku do kilkunastu razy.

Leków nie brakuje tylko w teorii

Na problem zanieczyszczeń leków nakłada się kwestia problemów z ich niedostępnością. Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z dziennikiem przyznaje, że leków nie brakuje tylko w teorii, a w praktyce farmaceuci i pacjenci nadal mają problemy.

Czytaj też: Koniec z wizerunkiem lekarza w reklamach suplementów. A to nie jedyna z nowych regulacji

Dlatego też kłopotem dla części pacjentów może być przejście na inne metody leczenia. Musi się to odbyć za zgodą lekarza prowadzącego. Lista leków, które mają być zanieczyszczone zawiera kilkadziesiąt pozycji, dlatego przed podjęciem decyzji o odstawieniu medykamentu trzeba sprawdzić, czy jego zażywanie jest ryzykowne.

Kolejny kryzys lekowy w Polsce

Problemy z lekami na cukrzycę nie są pierwszymi, które dotykają Polskę. W lipcu okazało się, że w aptekach brakuje leków - na liście było aż 300 medykamentów. Problemem i w tym wypadku okazało się zanieczyszczenie 95 różnych substancji stosowanych w produkcji leków.

Zanieczyszczenia pochodzą głównie z Chin. To tam produkowane są bowiem substancje aktywne leków, w Europie najczęściej ma miejsce tylko konfekcjonowanie lub produkcja leków z gotowych substratów.

Resort zdrowia reaguje

Doniesienia medialne dotyczące leków na cukrzycę skomentowało Ministerstwo Zdrowia.

"Na razie w Polsce nie wycofano leków na cukrzycę z metforminą" - podał wiceminister Janusz Cieszyński.

W Ministerstwie Zdrowia zwołano sztab kryzysowy w tej sprawie.

Po spotkaniu w ministerstwie ma się odbyć konferencja, po której resort poinformuje o jej przebiegu. Polskie ministerstwo czeka też na oficjalny komunikat Europejskiej Agencji Leków. Wiceminister mówił, że rakotwórczej substancji nie znaleziono też w lekach w Polsce.

Więcej o: