Filip Czuchwicki, wychowanek twórcy SKOK-ów, wyrzucony z KNF został doradcą prezesa NBP

Filip Czuchwicki, który kilka miesięcy temu został zwolniony z Komisji Nadzoru Finansowego, został doradcą szefa Narodowego Banku Polskiego. Urzędnik ten uznawany jest za człowieka twórcy SKOK-ów Grzegorza Biereckiego.

Filip Czuchwicki został zatrudniony w Departamencie Prezesa NBP jako doradca. Choć Narodowy Bank Polski tego nie potwierdza, uzasadniając to ochroną prawną danych osobowych ludzi zatrudnionych w tej instytucji, Onet potwierdził to w kilku źródłach, przy okazji dowiadując się, że Czuchwicki ma awansować na dyrektora oddziału regionalnego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku.

Urzędnik wyrzucony z KNF doradcą szefa NBP. Stracił pracę po aferze Marka Chrzanowskiego

Z ustaleń Onetu wynika, że Filip Czuchwicki kilka lat pracował w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, których twórcą jest Grzegorz Bierecki. Przez lata pracował także w kancelarii Jedliński, Bierecki i Wspólnicy obsługującej SKOK-i, którą założył syn Biereckiego. O Czuchwickim zrobiło się głośniej w listopadzie 2018 roku, gdy pracował w Komisji Nadzoru Finansowego. Wówczas wybuchła afera z szefem KNF Markiem Chrzanowskim w roli głównej. "Gazeta Wyborcza" ujawniła nagranie Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku, z którego wynika, że Chrzanowski miał mu zaoferować przychylność dla jego banku w zamian za zatrudnienie wskazanej osoby. Sprawa Marka Chrzanowskiego trafiła do prokuratury. Szef KNF został zatrzymany przez CBA i dwa miesiące spędził areszcie.

>>> O co chodzi z aferą KNF?

Zobacz wideo

Filip Czuchwicki był wówczas szefem departamentu zajmującego się m.in. SKOK-ami. Formalnie za jego zatrudnieniem stał podejrzany o nadużycia Marek Chrzanowski. Zanim zatrudnił Czuchwickiego przeprowadził w KNF "czystki", w wyniku których pracę stracili ci urzędnicy, którzy badali nieprawidłowości w kasach SKOK. Był wśród nich Wojciech Kwaśniak. Urzędnik został pobity w 2014 r. przez gangstera działającego prawdopodobnie na zlecenie jednego z szefów SKOK Wołomin.

Filip Czuchwicki stracił pracę w KNF w kwietniu tego roku, po tym, gdy następcą Marka Chrzanowskiego został prof. Jacek Jastrzębski. To, dlaczego zdymisjonował, nie jest jasne. Jedną z przyczyn utraty stanowiska przez Chuchwickiego miało być wprowadzenie nowej struktury urzędu w KNF.

Wyjaśnienie NBP

Po publikacji artykułu, otrzymaliśmy z Narodowego Banku Polskiego wyjaśnienie, które cytujemy poniżej.

Uprzejmie informujemy, że dyrektorem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku jest p. Wiktor Kamiński. Funkcję tę sprawuje od 1 grudnia br. Dodatkowo wyjaśniamy, że w Narodowym Banku Polskim nie funkcjonuje komórka organizacyjna o nazwie "Departament Prezesa NBP".
Więcej o:
Komentarze (30)
Filip Czuchwicki, wychowanek twórcy SKOK-ów, wyrzucony z KNF został doradcą prezesa NBP
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 12 razy 12

  Sku.....n łapówkarz idzie do NarodowegoBankuPolskiego. Ot państwo PIS.

 • boo-boo

  Oceniono 12 razy 12

  Teraz ju wiadomo po co złoto z Londynu sprowadzono........ SKOK bis będzie.

 • zd46

  Oceniono 11 razy 11

  Złoto przyjechało, to i Bierecki ze swoimi żołnierzami zaczął się mocniej kręcić, ma wolne moce przerobowe w Luksemburgu. Co z Chrzanowskim i jego próbą korupcji?

 • zd46

  Oceniono 11 razy 11

  NBP zamienia się w NSP czyli "Narodowe SKOKI Partyjne"

 • remo29

  Oceniono 8 razy 8

  Jak się Bierecki kręci koło kasy, to zaraz jej nie będzie.

 • brunet78

  Oceniono 8 razy 8

  Zostawcie go. Jemu się to po prostu należy!

 • owca888

  Oceniono 5 razy 5

  Gooowno zawsze wypływa, nic nie ginie w piss.dzielskim zoo.

 • threemen

  Oceniono 5 razy 5

  Nowe elity pisowskie. Tylko naśladować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX