Francja. Strajk generalny ws. reformy emerytalnej. Ogromne utrudnienia i "moment prawdy dla Macrona"

Pracownicy kilku gałęzi sektora publicznego we Francji protestują przeciwko reformie emerytalnej, zapowiedzianej przez prezydenta Emmanuela Macrona. Sparaliżowane są m.in. szkoły, lotniska i paryskie metro.

We Francji trwa strajk generalny związany z zapowiedzianą przez prezydenta Emmanuela Macrona reformą systemu emerytalnego W ogólnokrajowym proteście biorą udział osoby zatrudnione w transporcie i edukacji, a także strażacy. Projekt Macrona przewiduje ujednolicenie systemu emerytalnego i likwidację przywilejów niektórych grup zawodowych. Pracownicy sektora publicznego obawiają się, że zapowiadane zmiany zmuszą ich do dłuższej pracy i skończą się obniżeniem emerytur

>>> Czy plany rządu uzdrowią sytuację emerytalną w Polsce?

Zobacz wideo

Francja. Transport został sparaliżowany. Odwołano wiele pociągów i samolotów

W całym kraju występują utrudnienia na drogach, kolei oraz w ruchu lotniczym i szkołach.  90 procent kursów pociągów TGV zostało odwołanych, zakłócenia występują także na trasach regionalnych i międzynarodowych. W Paryżu nie jeździ większość linii metra (zamknięto 11 na 16 linii), przez co na ulicach tworzą się ogromne korki. Do pracy ludzie docierają na rowerach, hulajnogach albo pieszo, idąc nawet przez godzinę w jedną stronę. Wiele osób postanowiło wziąć wolne, ale problem polega na tym, że nie wiadomo, jak długo potrwa protest.

Oprócz kolejarzy czy motorniczych strajkują także kontrolerzy ruchu lotniczego, co powoduje liczne opóźnienia w ruchu samolotowym. Francuski przewoźnik AirFrance wykonuje zaledwie 30 procent lotów krajowych i 15 procent międzynarodowych tras krótkodystansowych. Kolejne połączenia mogą zostać odwołane lub opóźnione. 

Francja. Prasa: Moment prawdy dla Macrona

Francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer poinformował, że w całym kraju strajkuje co najmniej 55 procent nauczycieli. Dziś otwartych pozostanie zaledwie 30 procent szkół. Rodzice muszą sobie radzić i organizować pomoc w opiece nad dziećmi.

W sumie przez Francję przejdzie 245 manifestacji. Porządku w trakcie głównej demonstracji, która przejdzie ulicami Paryża, będzie pilnować 6 tysięcy funkcjonariuszy. Dziennik Le Monde określił antyrządowe protesty "momentem prawdy dla Macrona" i wieszczy, że kolejne dni będą decydującym sprawdzianem dla prezydenta Francji.

Więcej o: