Jadwiga Emilewicz: Ceny prądu wzrosną o ok. 10 proc. Koniec nowych dodatków typu 500 plus

W rozmowie z Buisiness Insider Polska Jadwiga Emilewicz zapowiedziała szereg zmian, które zostaną wprowadzone przez rząd w 2020 roku. Minister rozwoju przyznała również, że ceny prądu mogą wzrosnąć o ok. 10 proc.
Zobacz wideo

Poza zapowiedzią podwyżek cen prądu, w wywiadzie dla businessinsider.com.pl, Jadwiga Emilewicz zapowiedziała również, że rząd kończy z kolejnymi bezpośrednimi dodatkami typu 500 plus. Minister rozwoju poruszyła również temat kryzysu demograficznego oraz stabilności obecnego systemu emerytalnego. 

Jadwiga Emilewicz: "Ceny prądu wzrosną o 10 proc."

Minister rozwoju przyznała, że ceny prądu dla klientów konsumenckich wzrosną. Na razie jednak, nie wiadomo o ile. - To będziemy wiedzieć około 17 grudnia, kiedy Urząd Regulacji Energetyki ogłosi decyzje w sprawie wniosków taryfowych zgłoszonych przez producentów energii. Osobiście nie spodziewam się drastycznego wzrostu. Na poziomie gospodarstw domowych może to być około 10 proc. - powiedziała Jadwiga Emilewicz. 

Kolejną ważną deklaracją jest rezygnacja z wprowadzania kolejnych bezpośrednich dodatków typu 500 plus. Pojawią się za to inne udogodnienia, których celem będzie wprowadzenie "mody na rodzinę". Temat kryzysu demograficznego, według Jadwigi Emilewicz, jest jednym z najważniejszych problemów, z którymi rząd będzie musiał się zmierzyć w najbliższych latach. Zgodnie z przewidywaniami minister, do poprawy sytuacji w tej kwestii potrzeba zmiany mentalności wśród Polaków, a nie transferów socjalnych. 

Program 500 plus w istotny sposób stymulował i nadal stymuluje rozwój gospodarki, ale sytuacja globalna stawia nam nowe wyzwania. Choć demografia pozostaje jednym z największych zadań polityki społecznej. Obok bezpośrednich transferów, takich jak 500 plus, konieczna jest też zmiana kulturowa

- powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Sprawa składek na ZUS. Przedsiębiorcy "mogą spać spokojnie"

Spośród pozostałych kwestii, które poruszyła Jadwiga Emilewicz, na pierwszy plan wybija temat 30-krotności składek ZUS. Minister rozwoju uspokajała przedsiębiorców, by "spali spokojnie", gdyż nie dojdzie do podwyższenie składek. Ponadto, potwierdziła wielokrotnie powtarzaną opinię, że zniesienie progu 30-krotności składek ZUS nie usprawni systemu emerytalnego w Polsce, a budżet państwa nie zwiększy się dzięki temu o zapowiadaną kwotę 5 mld zł. 

Jadwiga Emilewicz w listopadzie 2015 roku została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju. W 2018 roku została powołana na urząd ministra przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego. Od listopada br. piastuje natomiast stanowisko ministra rozwoju

Więcej o: