Wszystkie akcje spółki Energa na sprzedaż. Prezes PKN Orlen: Budujemy multienergetyczny koncern

PKN Orlen ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa S.A. o wartości nominalnej 10,92 zł każda. Cena akcji w wezwaniu została określona na 7 zł za jedną sztukę. - Transakcja wpisuje się w strategię zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje objęte wezwaniem została ustalona na 31 stycznia 2020 r., a data zakończenia przyjmowania zapisów na 9 kwietnia 2020 r. Przewidywany dzień transakcji nabycia zarówno akcji zdematerializowanych, jak i niezdematerializowanych to 15 kwietnia, a dzień rozliczenia transakcji - 20 kwietnia 2020 r. Procedura obejmuje łącznie 414 067 114 akcji spółki Energa. Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, wydaje się być zadowolony z decyzji, która w jego opinii wpisuje się w dalszy rozwój energetyki. Zwrócił uwagę na to, że ten sektor generuje obecnie 15 proc. zysku EBITDA jego spółki (mowa o zysku operacyjnym przed potrąceniami odsetek od kredytów i obligacji, podatków i amortyzacji).

Koncern typu multi-utility

Zamiarem wzywającego jest stworzenie zintegrowanego koncernu typu multi-utility, powstałego w wyniku połączenia działalności wzywającego oraz spółki, zdolnego do efektywniejszego działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku paliwowym i energetycznym, przy jednoczesnym zwiększeniu odporności połączonego biznesu na ryzyka i wahania rynkowe - podał PKN Orlen w komunikacie.

Zdaniem spółki tego typu decyzje są w dużej mierze wymuszone przez globalne trendy i wyzwania. Wymieniono m.in. presję regulacyjną w zakresie polityki proklimatycznej, rozwijanie paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, czy digitalizację produkcji. Zdaniem PKN Orlen aspekty te wpływają na strategię światowych koncernów ku integracji aktywów i poszukiwania nowych kierunków biznesowych. PKN Orlen najwyraźniej nie chce zostać z tyłu.

>>> Kamil Wyszkowski o źródłach energii w przyszłości: Chińczycy już testują fabrykę solarną. Będzie umieszczona na orbicie okołoziemskiej

Zobacz wideo
Zintegrowany koncern, również dzięki wzajemnej wymianie kompetencji obu grup, umożliwi skoordynowanie i realizację strategicznych inwestycji rozwojowych, takich jak rozwój odnawialnych źródeł energii czy digitalizacja produkcji, pozwalających na dalsze zwiększenie innowacyjności i rentowności spółek

- podał PKN Orlen w komunikacie. I dalej:

Wzywający zakłada, że ze względu na specyfikę działalności obu grup kapitałowych, są możliwe do uzyskania korzyści wynikające z integracji, w postaci synergii operacyjnych i kosztowych, m.in. w zakresie zwiększenia siły zakupowej, optymalizacji i zwiększenia efektywności procesów wytwórczych, optymalizacji wydatków związanych z projektami inwestycyjnymi oraz podniesienia efektywności działań w zakresie badań i rozwoju

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r. Z kolei Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Więcej o:
Komentarze (55)
Wszystkie akcje spółki Energa na sprzedaż. Prezes PKN Orlen: Budujemy multienergetyczny koncern
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 52 razy 50

  Wypuścić państwową spółkę na rynek za 17pln/akcja, przez kilka lat wydrenować ją z zasobów i zrobić w niej karuzelę prezesów (Obajtek był tez prezesem m.in Energi), po czym za kilka lat skupić spółkę z rynku za 7pln/ akcja zabierając każdemu akcjonariuszowi 60% pieniędzy. Najśmieszniejsze ze Obajtek, zawodowy prezes dobrej zmiany będzie teraz jako prezes Orlenu skupował firmę której prezesował wcześniej i wydrenował ją i jej akcjonariuszy z zysku. Państwo mafijne w pełnej okazałości.

 • hubert.fun

  Oceniono 31 razy 29

  Czyli budują dalej narodowy socjalizm. Będzie jedna firma państwowa od ropy, prądu, gazu. Ceny prądu już są sterowane przez rząd. Niestety zawsze to się kończy tak samo.

 • sector23

  Oceniono 28 razy 24

  Obajtek, to sołtys z Pcimia, który dzieki wazelinie i lizaniu rowa załapał się bez trybu i konkursu na prezesa spółek państwowych. Najpierw Enrgii teraz Orlenu, a za chwilę kolejnego czegoś tam. Przy czym jest to facet bez żadnych kompetencji ale jego główną zaletą jest 100% sterowalność. W normalnych warunkach miałby problemy z rentownością przy prowadzeniu kiosku warzywnego, bo jest to górny pułap mozliwości teg kogoś.

 • zagenator

  Oceniono 16 razy 16

  Uwaga, wójt gminy Pcim będzie budował multienergetyczny koncern. Nie wierze, że to jest rzeczywistość. To jest Bareja na żywo.

 • martha.wise

  Oceniono 16 razy 14

  Jestem z Gdańska.

  Jak myślicie złodzieje, że na was zagłosuję to się mylicie. Jesteście ruską mafią, niczym więcej. Chcecie państw jak u Putina.

  Informuję, że w Polsce nie ma ani gazu ani ropy (dużo) szybko zrujnujecie ten kraj i ludzie w końcu was wykopią, tylko że drugi raz okrągłego stołu nie będzie.

 • honkers

  Oceniono 13 razy 13

  Burmistrz Pcimia mistrz iluzji i ściemy. Z technikum mało go nie wywalili ale chwalił się koneksjami (?) z nie wiadomo z kim. Będąc burmistrzem Pcimia wyczyścił kasę aby na brata zbudować "Szlacheckie Gniazdo" w Kopalinie nad Bałtykiem. Agencję Rolną zostawił w stanie agonalnym realizując zalecenia PiS. Przed obejmowaniem w Energi poprzedni zarząd oddał firmę w opiekę Matki Boskiej (nie dziwię się im). Teraz wydaje miliony na mrzonki o Formule 1 i pozycji mistrza Roberta. Sorry, ale ten facet to jak inne paranoje i utopie Obajtka - paranoja. Lecz się techniku mechanizacji rolnictwa póki nie jest za późno.

 • herp_derp

  Oceniono 11 razy 11

  Kolejny, po Lotosie, strzał w pysk Pomorza.

 • grzesiek421

  Oceniono 12 razy 10

  czekam na PGR-y, Kaczyński sobie przypomni stary dobry PRL i będzie musiał być

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX