Setki tysięcy Polaków stracą pieniądze na uwłaszczeniu? "Już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"

Użytkowanie wieczyste zostało zlikwidowane niemal rok temu. Niestety, wielu Polaków nie otrzymało jeszcze zaświadczeń niezbędnych do uwłaszczenia się. Jeśli dokumentów nie otrzymają w ciągu najbliższych tygodni, stracą szansę na bonifikatę. Tymczasem w niektórych urzędach szanse na terminowe otrzymanie dokumentu są znikome.

Użytkowanie wieczyste, zniesione z początkiem roku, miało pozwolić setkom tysięcy Polaków się uwłaszczyć. Przepisy wprowadzone w styczniu przewidują, że zamiast wnosić coroczną opłatę za korzystanie z gruntu należącego do samorządu czy Skarbu Państwa, właściciel nieruchomości może uiszczać tzw. opłatę przekształceniową. Dzięki niej po 20 latach część gruntu pod budynkiem stanie się własnością, a dalszych opłat nie trzeba będzie wnosić.

>>> Zobacz także: Nadchodzą porażające ceny prądu? Rząd zmroził je przed wyborami, teraz przyjdzie rachunek. Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Zobacz wideo

Uwłaszczenie z bonifikatą. Potrzebne zaświadczenie

Ustawa umożliwia też jednorazowe wniesienie opłaty przekształceniowej. Osoby, które uczynią to w pierwszym roku, mogą uzyskać nawet 90-99 proc. bonifikaty. Do wystąpienia o nią jest jednak niezbędne odpowiednie zaświadczenie. Wydają je lokalni urzędnicy.

Wiele wskazuje na to, że część urzędów nie zdąży przed terminem, który upływa z końcem roku. Ci, którzy zaświadczenie dostaną po 31 grudnia będą mieli tylko dwa miesiące, by o bonifikatę wystąpić. Po tym terminie uzyskanie zniżki na obecnych warunkach nie będzie już możliwe.

Niektóre urzędy nie zdążą

"Już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą wysłać dokumentów wszystkim" - stwierdza portal Money.pl i wymienia gdzie pojawiają się problemy. W Warszawie wydano do tej pory 161 tys. zaświadczeń, a użytkowników wieczystych jest ok. 450 tys. We Wrocławiu sytuacja jest lepsza, ale już wiadomo, że dokumentów niezbędnych do uzyskania bonifikaty nie uzyskać nawet 5 proc. zainteresowanych.

Czytaj też: Uwłaszczenie nie zawsze możliwe bez kosztów. Te mogą sięgnąć setek tysięcy złotych

Money wylicza stratę tych, którzy zaświadczeń nie dostaną, na przykładzie mieszkańca Wrocławia. Otrzymał on informację o wysokości opłaty jednorazowej za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność. Wartość działki pod nieruchomością wyceniono na 8,2 tys. zł. Jednorazowa opłata pozwalająca stać się właścicielem gruntu wynosi ok. 820 zł - jest to kwota uwzględniająca bonifikatę.

Więcej o: