Twój e-PIT z nowościami. Zeznanie za 2019 r. łatwiejsze dla rodziców i przedsiębiorców

W usłudze Twój e-PIT szykują się kolejne ważne zmiany. W zeznaniach podatkowych za 2019 r. automatycznie zostanie naliczona ulga na dzieci urodzone w 2019 r. Z usługi po raz pierwszy będą mogli także skorzystać przedsiębiorcy.

W 2019 r. premierowym roku działania platformy Twój e-PIT, z usługi wstępnie wypełnionych przez Krajową Administrację Skarbową deklaracji podatkowych PIT za 2018 r. skorzystało kilka milionów Polaków. Z portalu Twój e-PIT pochodziło blisko 7 mln zeznań, tj. 58 proc. wszystkich deklaracji PIT-37 i PIT-38

Wszystko wskazuje na to, że w 2020 r. zeznań złożonych przez Twój e-PIT będzie jeszcze więcej, a korzystne wypełnienie deklaracji będzie jeszcze prostsze. Wszystko dlatego, że - zgodnie z zapowiedziami z początku roku - Ministerstwo Finansów wdroży do usługi dwie ważne nowości. Potwierdził to PAP dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko.

Z Twój e-PIT skorzystają też przedsiębiorcy

Po pierwsze, poszerzona zostanie lista automatycznie wypełnionych zeznań w usłudze Twój e-PIT. W 2020 r., wstępne wersje swoich PIT-ów zobaczą także przedsiębiorcy składający zeznania PIT-36 (tj. opodatkowani na zasadach ogólnych), PIT-36L (dla osób stosujących podatek liniowy) oraz PIT-28 (dla "ryczałtowców"). 

W 2019 r. w usłudze Twój e-PIT dostępne były wyłącznie zeznania za 2018 r. dla osób osiągających dochody np. z umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych (PIT-37) oraz dla osób osiągających dochody kapitałowe, np. z giełdy (PIT-38). Oczywiście w 2020 r. te zeznania za 2019 r. także będą wstępne wypełnione na Portalu Podatkowym.

W Twój e-PIT będzie też ulga na dzieci z 2019 r. 

W zeznaniach za 2018 r. należało samodzielnie dodać ulgę na dziecko urodzone w 2018 r. Rodzice dzieci urodzonych w 2017 r. i wcześniejszych latach ulgę mieli w usłudze Twój e-PIT uwzględnioną od razu, bo informacja o dzieciach była "ściągana" z PIT za poprzedni rok. Rodzice dzieci z 2018 r. musieli pamiętać, aby ulgę uzupełnić we własnym zakresie.

W 2020 r. - przy zeznaniach za 2019 r. - takiego problemu już nie będzie. Ustawowo poszerzono bowiem zakres danych przekazywanych z rejestru PESEL do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników, wskutek czego Krajowa Administracja Skarbowa będzie wiedziała, że danym rodzicom urodziło się w 2019 r. dziecko i tę informację uwzględni w automatycznie wypełnionym PIT. 

Lepiej sprawdzić swój PIT

Podobnie jak w tym roku, także w przyszłym teoretycznie nie trzeba będzie robić nic, a i tak obowiązek złożenia zeznania podatkowego spełnimy. 30 kwietnia wstępnie wypełniony PIT z usługi Twój e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowany i przesłany do urzędu skarbowego.

Niemniej warto zainteresować się swoim zeznaniem choćby dlatego, że zeznanie z platformy Twój e-PIT wcale nie musi być dla nas najkorzystniejsze. Samodzielnie trzeba dodać większość ulg, np. na leki czy internetową, samodzielnie należy odliczyć darowizny albo wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Przed inną "pułapką", wskutek której zwrot podatku może być niższy nawet o kilka tysięcy złotych, przestrzegaliśmy kilka miesięcy temu. Chodzi o zawartość pola 116, tj. "Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne", które należy uzupełnić w niektórych sytuacjach samodzielnie.

Więcej o: