Największy przewoźnik kolejowy w Polsce podnosi ceny biletów. I to już od 15 grudnia

Największy polski, regionalny operator kolejowy - Przewozy Regionalne - podnosi ceny biletów. Już od 15 grudnia zdrożeją zarówno te jednorazowe, jak i okresowe. Średnio o 8 proc.

Jak donosi branżowy serwis Rynek Kolejowy, podwyżka została ustalona między przewoźnikiem kolejowym a marszałkami województw, którzy koordynują pracę Przewozów Regionalnych. Wzrost cen biletów w przeliczeniu na konkretne sumy będzie uzależniony od dystansu z jakim wiąże się jazda składem Przewozów Regionalnych. W przypadkach krótkich dystansów (do 5 km) różnice będą mniej odczuwalne, ale w przypadku odległości powyżej 100 km podwyżka może oznaczać nawet 11 zł więcej za bilet.

Jak podaje portal, na odległościach od 16 do 20 km zapłacimy za bilet 70 gr więcej, przejazd na dystansie od 48 do 53 km - złotówkę więcej. Jednak już za bilet za trasę od 101 do 120 km - 2 zł więcej na bilecie. Podwyżki obejmują także biletu miesięczne - za przejazd odcinka do 5 km zapłacimy nie 37, a 44 zł, za bilet na dystansie od 16 do 20 km bilety podrożeją z 61 do 72 zł, a na odległości od 101 do 140 km bilety zdrożeją ze 129 zł do 140.

Podrożeją także bilety weekendowe (turystyczne), które będą od 15 grudnia kosztować 48 zł, a nie jak dotychczas - 45 zł. Nie zmienią się za to opłaty związane związane z przewozem roweru, psa, czy biletów wydawanych u konduktora w pociągu. Serwis nieoficjalnie dowiedział się, że podwyżki przygotowują także inni przewoźnicy.

>>> Hyper Poland zaprezentował najnowocześniejszą technologię transportową. Sprawdź, jak może wyglądać kolej przyszłości

Zobacz wideo

Największy przewoźnik w Polsce

Przewozy Regionalne, będące właścicielem marki Polregio, powstały w 2001 r. i są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Flota przewoźnika to ok. 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W 2018 roku z usług przewoźnika skorzystało ponad 81 mln pasażerów (dla porównania w ub. roku pociągami PKP Intercity podróżowało ponad 46 mln pasażerów). Pociągi Przewozów Regionalnych zatrzymują się na ponad 1800 stacjach w Polsce. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi ponad 26 proc. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), posiadająca 50 proc. i jeden udział.

Więcej o: