George Laurer nie żyje. Współtwórca kodu kreskowego zmarł w wieku 94 lat

System kodów kreskowych zrewolucjonizował nasze życie. Za jego wprowadzenie i dopracowanie odpowiada George Laurer, który zmarł właśnie w wieku 94 lat.

Informację o śmierci George'a Laurera podała brytyjska stacja BBC. Amerykanin zmarł w ubiegły czwartek w Wendell w Karolinie Północnej, a jego pogrzeb odbył się w poniedziałek 9 grudnia. Urodzony w 1925 roku w Nowym Jorku Laurer był inżynierem i pracownikiem koncernu IBM. Najbardziej znany jest z wprowadzenia i doskonalenia koncepcji kodu kreskowego, który jest używany do dziś. 

Nie żyje Georg Laurer. Współtwórca kodu kreskowego zmarł w wieku 94 lat

Inżynier wprowadzi system UPC, czyli uniwersalny kod produktu (Universal Product Code) na początku lat 70. XX wieku. System wykorzystał lasery i komputery do szybkiego przetwarzania poprzez skanowanie. Dzięki temu w znacznym stopniu zmniejszyła się liczba błędów. Ponadto, łatwiejsze księgowanie znacząco ograniczyło koszty. Pierwszym produktem, które zeskanowano w 1974 roku w Ohio jest guma do żucia. Znajduje się ona obecnie w muzeum w Nowym Jorku.

Zobacz wideo

Laurer odpowiada za implementację rewolucyjnego rozwiązania, ale, co ciekawe, podobną koncepcję opracował już w latach 50. XX wieku Norman Woodland. Jego system oparty był na alfabecie Morse'a. O tym, jak istotne, a zarazem niedoceniane jest wprowadzenie systemu Laurera jest fakt, że skanowanych jest w ten sposób 5 mld produktów dziennie. Kody kresowe składają się z 12 liczb i różnej grubości czarnych kresek.