Jadwiga Emilewicz zapowiada uszczelnienie terminów płatności faktur. "Koniec ze szkodliwością dla polskiej gospodarki"

Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie ustawa antyzatorowa, która może spowodować, że zmniejszy się liczba bankrutujących przedsiębiorstw. Jadwiga Emiliewicz opowiedziała na czym będzie ona polegać.
Zobacz wideo

Jak podała "Gazeta Wyborcza", na koniec III kwartału br. zaległości przedsiębiorstw sięgnęły 31,5 mld zł. Problemy z terminowością rozliczeń uderzają nie tylko w krajową gospodarkę, ale również w same firmy, które coraz częściej bankrutują. Jadwiga Emiliewicz zapowiedziała wprowadzenie ustawy, która ma temu zapobiec.

 Nieterminowe płatności szkodzą polskim firmom i całej gospodarce. W skrajnych przypadkach zatory doprowadzają nawet do upadku firm. Dlatego przygotowaliśmy ustawę, która ma ograniczyć zjawisko zatorów płatniczych

- powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. 

Emilewicz walczy z nieterminowymi przedsiębiorcami. Nowe przepisy od stycznia 2020 roku

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2020 roku. Z tego powodu Ministerstwo Rozwoju zdecydowało się przedstawić, co zmieni się po ich wprowadzeniu. Za pracę nad projektem ustawy odpowiedzialny był Marek Niedużak. - Nowe przepisy powstały zgodnie z naszą filozofią. Polega ona na tym, że najpierw słuchamy przedsiębiorców, a dopiero potem tworzymy prawo - podkreślił wiceszef Ministerstwa Rozwoju. Nowe przepisy wprowadzają następujące zmiany:

 • zakaz przeciągania zapłaty w przypadku, jeśli firma posiada zadłużenie większe niż 5 mln zł,
 • duże grupy kapitałowe muszą przygotowywać raporty o realizacji płatności,
 • wprowadzone zostaną wyższe odsetki za "złe długi", ale ulgi dla wierzycieli,
 • najwięksi przedsiębiorcy muszą składać oświadczenie o swoim statusie,
 • skrócenie terminów płatności w transakcjach handlowych (dokładne terminy zależą od wielkości firm). 
Więcej o:
Komentarze (61)
Jadwiga Emilewicz zapowiada uszczelnienie terminów płatności faktur. "Koniec ze szkodliwością dla polskiej gospodarki"
Zaloguj się
 • rafaldz1

  Oceniono 26 razy 26

  A wystarczyłoby jak u niemiaszków. Nie możesz faktury wliczyć w koszty jak jej nie zapłacisz - Proste i SKUTECZNE

 • daretz

  Oceniono 14 razy 12

  Pity pitu, to nic nie da. Większe szkody robi blokowanie vatu na subkoncie, położą za chwilę masę małych firm.
  A zator łatwiej by się odblokowywał gdyby zapłata vatu wracała do niepłacącego. Nie zapłacił ci ktoś faktury, po terminie zaplaty obowiązek zapłacenia vatu wraca do dłużnika. A nie musi go płacić ktoś kto nie ma tych pieniędzy.

 • ar.co

  Oceniono 11 razy 11

  A kiedy uszczelnienie płacenia podatku od 1 200 000, jakie prezes od lat dostaje w prezencie od podatnika na ochronę? Przypomnę, że świadczenia niepieniężne też podlegają opodatkowaniu - a przez te kilka(naście?) lat nazbierała się całkiem spora suma. Emilewicz, weź się za to! To są setki tysięcy złotych zaległych podatków!

 • mobisek

  Oceniono 10 razy 10

  A może p. Emilewicz dałaby radę zrobić coś z tym BDO? To jest nonsens, żeby jednoosobowa firma rejestrowała się do BDO, prowadziła ewidencję odpadów i realizowała obowiązki sprawozdawcze, bo ma na suficie jedną lampę z żarówkami LED.

 • polskiciapek

  Oceniono 9 razy 9

  A nie chce ministra wprowadzić ustawy o rozprostowaniu zmarszczek? albo o zapobieganiu zatorom żylnym? - na twoim miejscu szukałbym już miejscówki z listy "praca dla więźniów" - kolegom z partii też - niedługo, już naprawdę niedługo.....

 • ps11111ps

  Oceniono 9 razy 9

  Uwaga pani Jadwigo!
  Banaś na zlecenie Yara przeczołguje przystawki!
  Po Zibrystach przyjdzie kryska na Gowinistów
  Pani jest pierwsza na liście do odstrzału!

 • ml2403

  Oceniono 9 razy 9

  Jak widzę te szpetną za to wyszczekaną babę to robi mi się niedobrze. Poza tym jedyne co umie robić to kłamać jak najęta ale tu już jest wśród swoich i niczym się nie wyróżnia.

 • dupazbita

  Oceniono 8 razy 8

  Do momentu kiedy ustawa o wszystkich podatkach w działalności gospodarczej nie będzie miała maks 5 stron, a rolą urzędu skarbowego będzie, oprócz zbierania tych podatków równiez pomoc przedsiębiorcom w prowadzeniu ich działalności, urzędnik skarbowy nie będzie się kojarzył z kuplerem, na konta to będą mogli wchodzić przestępcom a podatek będzie się płaciło od realnie zarobionej złotówki to sobie może ta pani opowiadać różne farmazony i nikt jej nie będzie brać na poważnie.

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 7

  Czyli jeszcze więcej biurokracji dla przedsiębiorców , a efekt będzie znikomy . Coraz bardziej skomplikowane przepisy niczego nie uzdrowią . A może by tak wprowadzić możliwość płacenia podatków zaległymi fakturami , fiskus sobie przecież bez problemu ściagnie ta kasę bo ma odpowiednie narzędzia prawne ,

  Podniesienie odsetek karnych nic nie da , już teraz małe firmy się o nie nie upominają , żeby nie stracić kontrahenta .
  Dla małych firm najbardziej dolegliwe są rosnące koszty i obowiązki wobec państwa , nie sa w stanie zatrudniać pracowników , którzy by się zajęli całą tą biurokracją , terminami , ewidencjami , śledzeniem przepisów w kółko się zmieniających .

  Kolejny idiotyzm i utrudnienie dla małych przedsiębiorców to BDO , przecież mały przedsiębiorca tego nie ogarnie , poza tym to znowu obciążenie obowiązkami , kiedy przedsiębiorca ma to robić , po nocach bo przecież w dzień pracuje i to często po 10 -12 godzin . Na dodatek przepisy kompletnie nie zrozumiałe .jest nonsens, żeby jednoosobowa firma rejestrowała się do BDO, prowadziła bieżącą ewidencję odpadów i realizowała obowiązki sprawozdawcze, bo ma kilka żarowek LED i kilka puszek po chemii
  Masakra z z makulaturą , którą dotąd można było wywieźć do skupów , bo eksportowano ją do Chin . Nikt teraz makulatury nie skupuje bo Chiny już nie importują i nagle jest problem bo Polska praktycznie nie przerabia surowców wtórnych ( Niemcy przerabiają 70% ).
  Koszty oddania makulatury są teraz bardzo wysokie i cała ta organizacja odbioru kosztowna , za makulaturę tez w wiekszości nikt nie płaci , trzeba za jej zabranie jeszcze zapłacić i to posortowaną.
  Ciekawe ile z tego powodu znowu małych firm padnie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX