Jadwiga Emilewicz zapowiada uszczelnienie terminów płatności faktur. "Koniec ze szkodliwością dla polskiej gospodarki"

Od 1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie ustawa antyzatorowa, która może spowodować, że zmniejszy się liczba bankrutujących przedsiębiorstw. Jadwiga Emiliewicz opowiedziała na czym będzie ona polegać.
Zobacz wideo

Jak podała "Gazeta Wyborcza", na koniec III kwartału br. zaległości przedsiębiorstw sięgnęły 31,5 mld zł. Problemy z terminowością rozliczeń uderzają nie tylko w krajową gospodarkę, ale również w same firmy, które coraz częściej bankrutują. Jadwiga Emiliewicz zapowiedziała wprowadzenie ustawy, która ma temu zapobiec.

 Nieterminowe płatności szkodzą polskim firmom i całej gospodarce. W skrajnych przypadkach zatory doprowadzają nawet do upadku firm. Dlatego przygotowaliśmy ustawę, która ma ograniczyć zjawisko zatorów płatniczych

- powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. 

Emilewicz walczy z nieterminowymi przedsiębiorcami. Nowe przepisy od stycznia 2020 roku

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2020 roku. Z tego powodu Ministerstwo Rozwoju zdecydowało się przedstawić, co zmieni się po ich wprowadzeniu. Za pracę nad projektem ustawy odpowiedzialny był Marek Niedużak. - Nowe przepisy powstały zgodnie z naszą filozofią. Polega ona na tym, że najpierw słuchamy przedsiębiorców, a dopiero potem tworzymy prawo - podkreślił wiceszef Ministerstwa Rozwoju. Nowe przepisy wprowadzają następujące zmiany:

  • zakaz przeciągania zapłaty w przypadku, jeśli firma posiada zadłużenie większe niż 5 mln zł,
  • duże grupy kapitałowe muszą przygotowywać raporty o realizacji płatności,
  • wprowadzone zostaną wyższe odsetki za "złe długi", ale ulgi dla wierzycieli,
  • najwięksi przedsiębiorcy muszą składać oświadczenie o swoim statusie,
  • skrócenie terminów płatności w transakcjach handlowych (dokładne terminy zależą od wielkości firm). 
Więcej o: