Funkcje, jakie przyznano nominowanym przez premiera Morawieckiego, to podsekretarz stanu (dla Zbigniewa Gryglasa) oraz sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa (dla Janusza Kowalskiego).
Janusz Kowalski jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytetach Łódzkim i Warszawskim. W młodości działał w stowarzyszeniu Młodzi Konserwatyści, do którego przystąpił w Łodzi w 1997 r., a rok później tworzył jego struktury w rodzinnym Opolu. W ostatnich wyborach parlamentarnych startował jako przedstawiciel Solidarnej Polski. W latach 2001-2002 należał do partii Prawa i Sprawiedliwości, a w latach 2005-2006 do Platformy Obywatelskiej, którą opuścił w atmosferze konfliktu z Leszkiem Korzeniowskim. W latach 2015-2016 był członkiem zarządu PGNiG, a w latach 2018-2019 zasiadał w zarządzie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Publikował w "Gazecie Polskiej" i "Nowym Państwie", jest też autorem książki "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005". Zawodowo zajmuje się analizą i rozwojem rynku.
Drugi wiceminister w resorcie aktywów państwowych, Zbigniew Gryglas, to polityk związany w latach 2015-2017 z Nowoczesną, z list której dostał się do Sejmu. Zaraz po tym zdecydował się niespodziewany zwrot i dołączył do PiS. Przez krótki czas w 2017 r. był wiceprezesem partii Porozumienie Jarosława Gowina. Z wykształcenia jest geodetą, przez dwa lata studiował też administrację publiczną, a studia podyplomowe ukończył w Szkole Głównej Handlowej. Wcześniej pracował w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych zlikwidowanym w 1996 r. i Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie pełnił kierowniczą funkcję. Był także dyrektorem w Departamencie Zezwoleń i Koncesji w MSWiA. Jako przedsiębiorca próbował przywrócić do życia samochodową markę Syrena. Był członkiem rad nadzorczych m.in. w Polpharma, Nafcie Polskiej i Naftoportu. W 2019 r. startował bez powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu.