Liczba milionerów w Polsce rośnie w zawrotnym tempie. Samochody wciąż symbolem luksusu

W 2018 roku liczba milionerów w Polsce sięgnęła blisko 35 tysięcy osób, wynika z raportu KPMG. Sam rynek dóbr luksusowych wciąż ma się dobrze, gdyż jest już wyceniany na 25 mld zł.

10. edycja raportu "Rynek dóbr luksusowych w Polsce" organizowanego przez KPMG (międzynarodową siecią firm audytorsko-doradczych - red.) może napawać optymizmem, gdyż w minionych 12 miesiącach znacznie przybyła ilość milionerów, a sam rynek w 2019 roku ma być wyceniany na 25 mld zł, co jest wzrostem o ponad 5 proc. względem ubiegłego roku.

Liczba milionerów w Polsce wzrasta w zawrotnym tempie 

Jak wynika z raportu, w 2018 roku milionerów w Polsce było już 32,1 tys., co stanowiło wzrost o 38,4 proc., z czego najwięcej w województwach mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim. W ich posiadaniu znajduje się fortuna o wielkości 68,8 mld zł. Co prawdopodobniej istotniejsze, wciąż zwiększa się również liczba osób "dobrze" zarabiających. W ten sposób autorzy zestawienia określają tych, których zarobki są wyższe niż 7,1 tys. zł brutto. W 2018 roku było już 1,4 mln osób, według szacunków w obecnych roku liczba to zwiększy się do 1,6 mln, a ich łączny dochód wzrośnie o 12,6 proc. W ciągu pięciu lat dobrymi zarobkami będzie mogło się natomiast pochwalić 2 mln osób.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że tak dynamiczny wzrost liczby osób zamożny wynika z rozwoju gospodarczego kraju. - Drugi najwyższy wzrost PKB w Unii Europejskiej, niskie bezrobocie i dynamicznie rosnące płace przyczyniły się do powiększenia grupy dobrze zarabiających - tłumaczył w raporcie Andrzej Marczak, partner w KPMG w Polsce. 

Dobra luksusowe coraz bardziej popularniejsze. Symbolem bogactwa wciąż samochody

Wzrost liczby osób zamożnych pozytywnie wpłynął na rynek dóbr luksusowych. Według szacunków zamieszczonych w raporcie w 2019 roku jego wartość wyniesie ponad 25 mld zł, co w skali roku oznaczać będzie 5 proc. wzrost. 

Zobacz wideo

Rynkiem, który wciąż przynosi największe zyski jest branża samochodów luksusowych wyceniana w br. na 16,3 mld zł. W dalszej kolejności znajduje się segment luksusowej odzieży i akcesoriów wynoszący ponad 4 mld zł. Co ciekawe, ludzie bogaci coraz bardziej doceniają fakt spędzania czasu w ekskluzywnych warunkach, gdyż ten segment usług turystycznych i SPA zanotował wzrost o ponad 11 proc. 

Więcej o: