Mikrorachunek podatkowy od stycznia. Dotyczy też "Kowalskiego". Tłumaczymy zawiłości

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne wyłącznie do 31 grudnia 2019 r. Od początku 2020 r. przelewy z tytułu tych podatków trzeba będzie realizować na mikrorachunek podatkowy.

To zmiana kluczowa przede wszystkim dla przedsiębiorców, bo to oni regularnie robią do urzędu skarbowego przelewy z tytułu podatków PIT, CIT czy VAT. Ale będzie dotyczyła także osób indywidualnych. W końcu i one, m.in. gdy w dorocznym rozliczeniu PIT wyjdzie niedopłata, muszą samodzielnie wpłacić brakującą kwotę.

Dotychczas przelewy realizowano na numer rachunku właściwego urzędu skarbowego. Teraz każdy podatnik dostanie własny numer mikrorachunku podatkowego, na który powinien uiszczać podatki PIT, CIT i VAT (dla reszty podatków żadnych nowości nie ma).

Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego?

Numer swojego mikrorachunku można sprawdzić na podatkowej stronie Ministerstwa Finansów, w tzw. "generatorze mikrorachunku podatkowego".

Numer mikrorachunku podatkowego zależy od numeru PESEL albo NIP podatnika. Mikrorachunek na podstawie NIP mają przedsiębiorcy oraz płatnicy VAT, zaś na podstawie PESEL osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

embed

Swój numer mikrorachunku podatkowego można poznać w "generatorze" w każdym momencie. Wbrew temu, co można gdzieniegdzie przeczytać, absolutnie nie trzeba generować swojego mikrorachunku do końca 2019 r. Po prostu od początku 2020 r. przelewy podatkowe trzeba wykonywać na inny numer niż dotychczas. Ale np. osobom indywidualnym, które co roku mają nadpłatę podatku w rocznym rozliczeniu PIT (a więc nie muszą dopłacać niedopłaty fiskusowi), informacja o numerze ich mikrorachunku podatkowego jest póki co całkowicie niepotrzebna. 

Czytaj więcej: Do końca roku trzeba wygenerować swój mikrorachunek podatkowy? To bzdura. Tłumaczymy

Po co mikrorachunek podatkowy?

Ministerstwo Finansów tłumaczy m.in., że dzięki zmianie podatki PIT, CIT i VAT będzie można wpłacać na jeden rachunek, a nie na różne. Zwraca też uwagę, że zmiana siedziby firmy czy miejsca zamieszkania nie będzie już pociągała za sobą konieczności poszukiwania numeru rachunku nowego urzędu skarbowego. Indywidualny mikrorachunek podatkowy będzie "wędrował" za podatnikiem przez całe życie po całej Polsce.

Nie da się jednak ukryć, że stworzenie osobnych mikrorachunków dla każdego podatnika zdecydowanie przyda się także skarbówce, która sprawniej będzie mogła sprawdzać, czy Polacy terminowo i prawidłowo płacą podatki.

Poza tym większość przedsiębiorców już miała zapisany numer rachunku urzędu skarbowego choćby w szablonach w bankowości internetowej czy w programach kadrowo-płacowych. Teraz będą musieli dokonać zmiany numeru do płatności podatków. Przelew wysłany od 1 stycznia 2020 r. na dotychczasowy rachunek NIE DOTRZE do urzędu skarbowego!

>>> Czym jest podatek Morawieckiego?

Zobacz wideo

Mikrorachunek podatkowy a wspólne rozliczenie

Ważne! W razie konieczności dopłaty podatku w sytuacji, gdy małżonkowie dokonują wspólnego rozliczenia PIT, kwotę niedopłaty należy przelać na mikrorachunek osoby wskazanej w rozliczeniu jako pierwsza.

Na mikrorachunek podatkowy powinny trafić WSZYSTKIE przelewy PIT, CIT i VAT od początku 2020 r. - nawet jeśli płatność dotyczy np. zaległości podatkowych z poprzednich lat.

Mikrorachunek podatkowy służy wyłącznie do wpłat podatków. Zwrot podatku fiskus będzie realizował - jak dotychczas - na numer rachunku bankowego podatnika (lub przekazem na jego adres).

Więcej o:
Komentarze (71)
Mikrorachunek podatkowy od stycznia. Dotyczy też "Kowalskiego". Tłumaczymy zawiłości
Zaloguj się
 • tylkojo

  Oceniono 23 razy 15

  "Do końca roku trzeba wygenerować swój mikrorachunek podatkowy? To bzdura. Tłumaczymy". Nareszcie jakaś przyzwoita informacja. Dotychczasowe, również te na stronie US są jak prawie wszystkie, zrozumiałe tylko dla tych którzy je tworzą. Dotyczy to również tworzonych przepisów prawa, instrukcji, tekstów umów. "Stworzyciele" tych "tworków" starają się prześcigać w nielogicznych sformułowaniach, używając górnolotnych słów, nie wiem czy sami je rozumieją.

 • mr_gm

  Oceniono 15 razy 7

  Krótko mówiąc tłuki z dojnej zmiany nie ogarniają roboty do której ich zatrudniono, bo są do tego zbyt głupi, więc przerzucają ją na obywateli, których powinno, to guzik obchodzić.

 • tregulex

  Oceniono 9 razy 7

  Wątpliwości jest więcej...
  Na kilka dni przed końcem roku, kilka największych w Polsce banków nie jest przygotowanych na mikrorachunek (np. Pekao).
  Jaką instytucję należy wpisać w pole Odbiorca mikrorachunku?
  Czy mając NIP i PESEL nie warto utworzyć dwa mikrorachunki? Bo jak wpłacę prywatny mandat karny za przekroczenie prędkości na mikrorachunek firmy z NIP-em?
  Tych pytań jest już wiele.

 • ollycrock

  Oceniono 12 razy 6

  "Mikrorachunek podatkowy bedzie wedrowal za podatnikiem przez cale zycie " Wchodzimy do martixa , ludzie staja sie numerami.

 • 99venus

  Oceniono 12 razy 6

  Chory kraj.

 • jakuz3

  Oceniono 5 razy 5

  Jeden rachunek w ZUS z ktorym od 2-ch lat mam problemy. A teraz US.

 • qeton

  Oceniono 4 razy 4

  Mikrorachunek nie jest "tworzony", ani "generowany", jest to tylko numer NIP lub PESEL opakowany w taki sposób, aby uzyskać format konta bankowego, z właściwą liczbą kontrolną (według wzoru na rysunku powyżej). Jeżeli ktoś posiada numer NIP jako osoba fizyczna, to posiada dwa mikrorachunki, jeden z NIP, drugi z PESEL.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX