Mikrorachunek podatkowy od stycznia. Dotyczy też "Kowalskiego". Tłumaczymy zawiłości
To zmiana kluczowa przede wszystkim dla przedsiębiorców, bo to oni regularnie robią do urzędu skarbowego przelewy z tytułu podatków PIT, CIT czy VAT. Ale będzie dotyczyła także osób indywidualnych. W końcu i one, m.in. gdy w dorocznym rozliczeniu PIT wyjdzie niedopłata, muszą samodzielnie wpłacić brakującą kwotę.
Dotychczas przelewy realizowano na numer rachunku właściwego urzędu skarbowego. Teraz każdy podatnik dostanie własny numer mikrorachunku podatkowego, na który powinien uiszczać podatki PIT, CIT i VAT (dla reszty podatków żadnych nowości nie ma).
Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego?
Numer swojego mikrorachunku można sprawdzić na podatkowej stronie Ministerstwa Finansów, w tzw. "generatorze mikrorachunku podatkowego".
Numer mikrorachunku podatkowego zależy od numeru PESEL albo NIP podatnika. Mikrorachunek na podstawie NIP mają przedsiębiorcy oraz płatnicy VAT, zaś na podstawie PESEL osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Swój numer mikrorachunku podatkowego można poznać w "generatorze" w każdym momencie. Wbrew temu, co można gdzieniegdzie przeczytać, absolutnie nie trzeba generować swojego mikrorachunku do końca 2019 r. Po prostu od początku 2020 r. przelewy podatkowe trzeba wykonywać na inny numer niż dotychczas. Ale np. osobom indywidualnym, które co roku mają nadpłatę podatku w rocznym rozliczeniu PIT (a więc nie muszą dopłacać niedopłaty fiskusowi), informacja o numerze ich mikrorachunku podatkowego jest póki co całkowicie niepotrzebna.
Czytaj więcej: Do końca roku trzeba wygenerować swój mikrorachunek podatkowy? To bzdura. Tłumaczymy
Po co mikrorachunek podatkowy?
Ministerstwo Finansów tłumaczy m.in., że dzięki zmianie podatki PIT, CIT i VAT będzie można wpłacać na jeden rachunek, a nie na różne. Zwraca też uwagę, że zmiana siedziby firmy czy miejsca zamieszkania nie będzie już pociągała za sobą konieczności poszukiwania numeru rachunku nowego urzędu skarbowego. Indywidualny mikrorachunek podatkowy będzie "wędrował" za podatnikiem przez całe życie po całej Polsce.
Nie da się jednak ukryć, że stworzenie osobnych mikrorachunków dla każdego podatnika zdecydowanie przyda się także skarbówce, która sprawniej będzie mogła sprawdzać, czy Polacy terminowo i prawidłowo płacą podatki.
Poza tym większość przedsiębiorców już miała zapisany numer rachunku urzędu skarbowego choćby w szablonach w bankowości internetowej czy w programach kadrowo-płacowych. Teraz będą musieli dokonać zmiany numeru do płatności podatków. Przelew wysłany od 1 stycznia 2020 r. na dotychczasowy rachunek NIE DOTRZE do urzędu skarbowego!
>>> Czym jest podatek Morawieckiego?
Mikrorachunek podatkowy a wspólne rozliczenie
Ważne! W razie konieczności dopłaty podatku w sytuacji, gdy małżonkowie dokonują wspólnego rozliczenia PIT, kwotę niedopłaty należy przelać na mikrorachunek osoby wskazanej w rozliczeniu jako pierwsza.
Na mikrorachunek podatkowy powinny trafić WSZYSTKIE przelewy PIT, CIT i VAT od początku 2020 r. - nawet jeśli płatność dotyczy np. zaległości podatkowych z poprzednich lat.
Mikrorachunek podatkowy służy wyłącznie do wpłat podatków. Zwrot podatku fiskus będzie realizował - jak dotychczas - na numer rachunku bankowego podatnika (lub przekazem na jego adres).
-
Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
-
Słodko-gorzkie dane z Izraela. Szczepienia idą pełną parą, pandemia nie daje spokoju [WYKRES DNIA]
-
Niemcy. Angela Merkel chce dalszych obostrzeń. Szuka sposobu na całkowite zamrożenie ruchu lotniczego
-
Dramatyczna wyrwa demograficzna w 2020 r. to... wina rządu PO-PSL? Minister Maląg zaskakuje
-
Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
- Siłownie wkrótce zostaną otwarte? Sanepid daje zielone światło i mówi o "stosunkowym bezpieczeństwie"
- USA. Główny epidemiolog najlepiej opłacanym pracownikiem rządu. Zarabia więcej od prezydenta
- Szczepionka będzie remedium dla światowej gospodarki? MFW: PKB może wzrosnąć o 5,5 proc.
- 14. emerytura nie dla każdego w pełnej kwocie. Co trzeba wiedzieć o czternastkach?
- Niedzielski: Analizujemy możliwość zakupu szczepionek poza mechanizmem unijnym