Czy wysyłanie kartek świątecznych narusza RODO? Niektórzy "nie życzą sobie życzeń o charakterze religijnym"

Choć przepisy RODO weszły w życie w maju 2018 roku, to wciąż wokół rozporządzenia pojawia się wiele niejasności. Urząd Ochrony Danych Osobowych wyjaśnia więc, czy wysyłanie kartek świątecznych jest legalne.

Wysyłanie kartek świątecznych uznawane jest za gest uprzejmości, ale okazuje się, że z prawnego punktu widzenia może być to sprawa dyskusyjna. Niejasności pojawiły się po wprowadzeniu RODO. Urząd Ochrony Danych Osobowych zdecydował się rozwiać wątpliwości i przygotował specjalny komunikat

Kartki świąteczne a RODO. UODO wyjaśnia, czy ich wysyłanie jest legalne

Warto zacząć od tego, że przepisy RODO nie dotyczą przesyłania życzeń pomiędzy członkami rodziny i przyjaciółmi, bo mają one charakter osobisty. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku życzeń składanych partnerom biznesowymi, klientom czy innym osobom, z którymi pozostajemy w stosunku służbowym.

Zobacz wideo

UODO wskazuje, że firmy mogą to robić na podstawie dwóch artykułów (art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Pierwszy dotyczy zgody na przetwarzanie danych osobowych i jest często podpisywany podczas zawierania umów. Urząd zaznacza, że owa zgoda musi być świadoma, dobrowolna i konkretna.

Ponadto istnieje prawna możliwość przetwarzania danych przy uzasadnionym interesie administratora. W tym przypadku interpretacja przepisów jest jednak dowolna i utrzymywanie dobrych stosunków z klientami biznesowymi poprzez wysyłanie kartek świątecznych można za takowy interes uznać. 

RODO to jedno, ale niektórzy klienci nie życzą sobie składanie życzeń

Urząd zwraca uwagę, że w przypadku relacji biznesowych wysyłanie pocztówek nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. "Niektórzy partnerzy lub klienci ze względu na swoje poglądy nie życzą sobie składania życzeń o charakterze religijnym, a miły gest może ich urazić. Warto więc, zanim wyśle się życzenia, sprawdzić ten fakt" - czytamy w komunikacie. 

UODO zaznacza, że wysyłanie kartek świątecznych powinno odbywać się zgodnie z przepisami prawa, gdyż ich naruszenie, mimo dobrych chęci, może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. To chyba idealne podsumowanie wątpliwości wokół wysyłania życzeń.