Prawo jazdy w smartfonie to dopiero początek. Nadchodzi wirtualny urząd. Wiemy, co w nim załatwisz

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, zapewnia, że już wktótce uruchomiony ma zostać wirtualny urząd, w którym załatwimy sporo spraw wymagających dziś osobistego stawiennictwa. Prawo jazdy w smartfonie czeka już tylko na zmianę kilku przepisów.

>>> Zobacz także: Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk z Minierstwa Cyfryzacji.

Zobacz wideo

Już wkrótce katalog cyfrowych, z których będziemy korzystać, może znacząco się powiększyć. Marek Zagórski, minister cyfryzacji, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiada bowiem powstanie wirtualnego urzędu.

Będziemy w nim mogli załatwić sporo spraw, które dziś wymagają osobistego stawiennictwa. Z kolei inne formalności będzie można załatwić w dowolnym urzędzie, a nie - tak jak dziś - tylko tam, gdzie mamy meldunek.

Samochód zarejestrujesz przez internet, a prawo jazdy okażesz smartfonem

Co konkretnie ma się zmienić? Cyfryzacja ma sprawić, że łatwiej będzie na przykład zarejestrować samochód.

Formalności będzie można dokonać w dowolnym miejscu w kraju.

- zapewnia minister Zagórski. W kolejnym etapie unowocześnień rejestracja ma już być możliwa przez internet.

Szef resortu cyfryzacji zapewnił też, że już wkrótce prawo jazdy będziemy mogli okazać smartfonem.

Technicznie jesteśmy gotowi. Ja już je widziałem. Mogę powiedzieć, że będzie fajnym rozwiązaniem. Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak.

- wyjaśnił Zagórski. Dodał, że liczy na uchwalenie odpowiednich zmian w możliwie jak najszybszym terminie.

Pierwotnie o planach takiej usługi słyszeliśmy już kilka lat temu. Z biegiem czasu katalog usług dostępnych w usłudze mObywatel, był jednak sukcesywnie zmniejszany, a cyfrowe prawo jazdy zostało odłożone na półkę.

Więcej formalności elektronicznie

Rozszerzenie katalogu usług cyfrowych ma też umożliwić zapisanie przez internet dziecka do żłobka czy przedszkola, ułatwić wypełnianie wniosków o "500 Plus". Wiele pism będzie mogło być dostarczanych w postaci cyfrowej.

Dokumenty pojazdu już w smartfonie

Warto przypomnieć, że cyfryzacja dokumentów i usług stale się rozszerza. Od zeszłego roku aplikacja mObywatel została właśnie zaktualizowana o funkcję mPojazd. Dzięki temu kierowcy mają dostęp do dowodu rejestracyjnego i OC pojazdu z poziomu aplikacji w smartfonie - podczas kontroli dokumentów nie trzeba okazywać.

Czytaj też: Kończy się ważność twojego dowodu? Minister Cyfryzacji przypomni Ci o tym sms-em

Aplikacja przypomina też o kończącym się ubezpieczeniu czy przeglądzie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Więcej o: