Eksperci: Paragony mogą naruszać tajemnicę lekarską. Szczególnie przy płaceniu kartą

Eksperci i Naczelna Izba Lekarska alarmują, że w niektórych sytuacjach paragony wystawiane za usługę medyczną mogą naruszać tajemnicę lekarską. Na dokumencie musi się znaleźć bowiem pełna nazwa usługi. Ma to być szczególnym problemem przy zapłacie kartą.

>>> Zobacz także: Służba zdrowia. Na co najczęściej narzekają Polacy? Kolejki to nie jedyna bolączka

Zobacz wideo

Naczelna Izba Lekarska alarmuje, że na paragonach, które wystawiają lekarze, znajdują się zbyt szczegółowe informacje. Zdaniem Izby w niektórych sytuacjach może nawet dochodzić do poważnych zastrzeżeń dotyczących złamania tajemnicy lekarskiej - informuje serwis prawo.pl.

Idziesz do lekarza? Musi wpisać nazwę usługi

Stomatolodzy i lekarze są zobowiązani, by na paragonach wpisywać konkretne nazwy usług medycznych. Resort zdrowia tłumaczy, że przepisy skonstruował w taki sposób, by dane umieszczone na paragonie nie identyfikowały pacjenta.

Wątpliwości jednak pozostają. Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, podnosili je już, gdy przepisy wprowadzano w życie.

Takie dokumenty zawierające wrażliwie dane o pacjencie krążą po różnych instytucjach. Jest to naszym zdaniem ryzyko naruszenia tajemnicy lekarskiej, które nie jest zrównoważone żadnym dobrem.

- alarmował wiceprezes NRL Andrzej Cisło na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Eksperci ostrzegają, że dostęp do informacji wrażliwych może być zbyt szeroki. Dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, a wcześniej pełnomocnik rządu ds RODO, dostrzega potencjalny problem z ochroną danych osobowych w przypadku takich paragonów.

Jeśli lekarz na kasę nabije zamiast "usługa medyczna", "konsultacja psychiatryczna", to taka informacja może być stygmatyzująca.

- stwierdził.

Radosław Maćkowski, doradca podatkowy, współtwórca WMP TAX, cytowany przez prawo.pl, stwierdza z kolei, że są sytuacje, w których ryzyko złamania tajemnicy lekarskiej jest szczególnie wysokie.

Trudno też zgodzić się ze stanowiskiem, że paragon z opisem usługi medycznej nie narusza tajemnicy lekarskiej, zwłaszcza w przypadku zapłaty za transakcję kartą płatniczą.

- wyjaśnił.

Czytaj też: Polscy lekarze niezadowoleni z warunków pracy. Powstało centrum szkoleniowe dla tych, którzy chcą emigrować

NSA przyznaje rację fiskusowi

Jedną ze spraw związanych z treścią paragonów zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Oceniał kwestię szczególnie istotną, bo dotyczącą kliniki medycyny estetycznej. Ta obawiała się o prywatność swoich pacjentów i nie chciała wpisywać poszczególnych nazw usług na paragonie.

NSA uznał, że transakcji tego typu dokonujemy samodzielnie i wiemy czego dotyczy. A z treści paragonu musi wynikać dokładny przedmiot transakcji - wyjaśnia "DGP".

Więcej o: