Emerytura a praca za granicą. Po ilu latach nabywa się prawo do emerytur w krajach UE?

Praca za granicą wiąże się z odprowadzaniem składek ubezpieczeniowych w innych krajach. Sprawdzamy więc, po jakim czasie Polacy otrzymają prawo do emerytur w różnych krajach Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

W ostatnich 20 latach miliony Polaków wyjechały za granicę w celach zarobkowych. Spora część z tych osób spędzi tam też resztę życia. Sprawdzamy, na co mogą oni liczyć w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. 

Emerytura a praca za granicą. W Skandynawii pełne emerytury po 40 latach pobytu. Na co mogą liczyć Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii?  

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, staż pracy w kraju należącym do Unii Europejskiej automatycznie wlicza się polskiej emerytury. Wynika z tego, że Polak, który wyjechał za granicę w wieku 30 lat, będzie mógł w przyszłości doliczyć sobie lata przepracowane w przeszłości w kraju. Prawo do pełnych świadczeń zależy jednak od indywidualnych przepisów w różnych krajach. 

Aby przejść na brytyjską emeryturę, należy przez co najmniej 10 lat pracować i opłacać składki na ubezpieczenie społeczne NI. Nie trzeba jednak tego robić w jednym ciągu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do lat pracy wlicza się również okres przepracowany w innych krajach członkowskich UE. Nie wiadomo, jak zmienią się regulacje w tym zakresie po ewentualnym brexicie

W Norwegii do emerytur uprawnione są osoby, które przez 3 lata mieszkały w tym kraju. Prawo do pełnej emerytury otrzymuje się jednak dopiero, jeśli dana osoba przez 40 lata była objęta norweskim systemem ubezpieczeniowym. Podobnie sytuacja wygląda w Szwecji, gdzie o emeryturę prawo do pełnego świadczenia otrzymają jedynie ci, którzy mieszkali w Szwecji przez 40 lat - od 25. do 65. urodzin.

Emerytura a praca za granicą. Czym jest międzynarodowa emerytura?

W Niemczech prawo do pobierania świadczenia otrzymuje się po odprowadzaniu składek przez 5 lat, natomiast we Włoszech po 10 latach zamieszkiwania w kraju. Niezbędne jest jednak posiadanie włoskiego meldunku. W Holandii prawo do państwowych emerytur posiadają osoby, które mieszkały tam między 15. a 65. rokiem życia. Istnieje jednak możliwość "dokupienia" brakujących lat.

Warto również wspomnieć, że osoby pracujące w kilku krajach, mają prawo ubiegać się o międzynarodową emeryturę. Kraj, w którym składasz wniosek o emeryturę, bierze w takim wypadku pod uwagę składki opłacane w innych państwach. 

Więcej o: